Medycyna ogólna

Żylaki nóg

Publikacja: 28 kwiecień 2010 Ostatnia aktualizacja: 28 kwiecień 2010
Prowadzisz siedzący tryb życia? Lubisz gorące kąpiele lub palisz papierosy? Być może na twoich nogach już pojawiły się objawy niewydolności żył - obrzęk i widoczne pod skórą "niebieskie linie".. Czy wiesz w jaki sposób poprawić krążenie w żyłach i zapobiegać pojawieniu się żylaków?
Co to są żylaki?Popularnie „żylakami" nazywa się nadmiernie rozszerzone węzłowate żyły powierzchowne nóg. W terminologii medycznej żylak to workowate uwypuklenie ściany żyły. Wyróżnia się m.in. żylaki przełyku (często spotykane u alkoholików), żylaki odbytu (guzki krwawnicze, czyli hemoroidy), żylaki kończyn dolnych. Te ostatnie są najczęstsze, ponieważ w dolnej części ciała, położonej najdalej od serca, na ściany żył jest wywierane bardzo duże ciśnienie.

Żylaki mogą powstawać w żyłach głębokich lub powierzchownych. Powstawanie żylaków spowodowane jest przede wszystkim słabością ścian żył. Gdyby ściany te były wystarczająco silne, żyły nie rozszerzałyby się przy wzroście ciśnienia wewnętrznego.

Kolejny czynnik, który wpływa na tworzenie się żylaków, to wzrost ciśnienia wewnętrznego w żyłach. Zgodnie z prawami fizyki elastyczny przewód rozszerza się pod wpływem wzrostu ciśnienia cieczy, która w nim płynie. W żyłach takie zjawisko zachodzi ciągle. Jednak rozszerzenie żyły nie zwiększa przepływu przez nią krwi, wręcz przeciwnie, gdy żyła się rozszerza, zastawki w niej się znajdujące stają się niesprawne i nie mogą zatrzymać przepływu krwi w kierunku przeciwnym do prawidłowego. Krew się cofa i krążenie się spowalnia, przez co dochodzi do koagulacji krwi.
Najczęstsze umiejscowienie Żylaki najczęściej występują na nogach. Często po ciąży pojawiają się na nogach nabrzmiałe i wystające żylaki powierzchowne, o niebieskawym kolorze. W poważniejszych przypadkach występują tzw. parestezje (mrowienie, drętwienie, palenie) w nogach i stopach, a nawet kłujący ból. Wspólnym objawem we wszystkich dolegliwościach żył kończyn dolnych jest obrzęk, który zwykle zaczyna się na wysokości kostek, a potem obejmuje coraz większą część nogi, w miarę pogarszania się krążenia.
Czynniki przyczyniające się do występowania żylaków Pewne czynniki sprzyjają pojawianiu się żylaków. W ciąży dochodzi do wzrostu ciśnienia wewnętrznego w żyłach. U ciężarnej, po pierwsze, wzrasta ogólna ilość krwi, co powoduje lekki wzrost ciśnienia w żyłach. Po drugie, i to jest znacznie poważniejsza przyczyna, płód uciska ujście żył z kończyn dolnych na wysokości pachwin, co utrudnia wypływ krwi do żyły głównej. Ciśnienie w żyłach w nogach zwiększa się relatywnie dużo bardziej niż w kończynach górnych.

Trzecim czynnikiem, który może przyczynić się do wzrostu ciśnienia wewnętrznego w żyłach, są zaparcia, tak częste w okresie ciąży. U osób starszych żylaki również pojawiają się bardzo często, tyle że z zupełnie innych przyczyn. U starszych ludzi główną przyczyną jest pogorszenie się krążenia obwodowego (w kończynach) krwi w tętnicach i w żyłach.

Obecność żvlaków jest związana m.in. ze zmianami miażdżycowymi (twardnienie naczyń krwionośnych), zatruciem organizmu (alkohol, tytoń itd.), zmianami samej krwi (nadmierna lepkość).
Leczenie w medycynie oficjalnej Tradycyjne leczenie żylaków polega na podawaniu środków i leków zmniejszających lepkość krwi i powodujących lepszy jej przepływ, stosowaniu bandaży lub opasek uciskowych, które ściskają żyły, bądź operacyjnym usunięciu żylaków.

Leczenie polegające na wyciągnięciu żyły powierzchownej (podskórnej) jest raczej nieskuteczne, gdyż obciąża jeszcze bardziej krążenie głębokie krwi. Jeśli już zostaną usunięte żyły podskórne, nie można będzie usunąć żylaków żył głównych, ponieważ równałoby to się całkowitemu usunięciu żył w kończynach dolnych.
Leczenie naturalne Wiele metod naturalnych może ulżyć, złagodzić lub nawet całkowicie wyleczyć tę dolegliwość. Każda z nich pojedynczo może przynieść pozytywne rezultaty, ale stosowane łącznie są jeszcze skuteczniejsze.

Dieta
Dieta jest szczególnie ważna w przywróceniu prawidłowej lepkości krwi. Podwyższony poziom cholesterolu powoduje większą lepkość krwi. Główne zalecenie to dieta pozbawiona tłuszczów oraz bogata w sole mineralne (dużo owoców i warzyw). Zastosowanie roślin leczniczych poprawiających krążenie, takich jak żywokost lekarski, ogórecznik lekarski lub pokrzywa zwyczajna, zwiększa skuteczność leczenia.

Właściwa postawa ciała
Zbyt długie przebywanie w pozycji stojącej zwiększa skłonność do pojawiania się żylaków. Należy siadać z nogami opartymi na stołeczku; dzięki temu ciśnienie hydrostatyczne w kończynach dolnych się zmniejsza, co powoduje lepszy obieg krwi i przynosi chwilową ulgę.

Aktywność fizyczna
Ćwiczenia fizyczne, zwłaszcza angażujące kończyny dolne, są podstawowym zaleceniem zarówno w profilaktyce, jak i w leczeniu żylaków. Spacer to ćwiczenie jak najbardziej naturalne i przyczyniające się do poprawy krążenia.

Ziołolecznictwo
W początkowych fazach żylaków dobrze jest stosować pokrzywę zwyczajną (picie 2-3 filiżanek naparu dziennie przez miesiąc), babkę (napar do okładów) oraz szałwię (zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie). W poważniejszych przypadkach i bardziej zaawansowanych stanach wykazano skuteczność miłorzębu dwuklapowego w wyciągach produkowanych przez przemysł farmaceutyczny. W razie wystąpienia owrzodzeń zaleca się stosowanie kozieradki pospolitej, babki i skrzypu polnego, zarówno do użytku zewnętrznego (okłady), jak i wewnętrznego (2 filiżanki naparu dziennie).

Hydroterapia
Zalecane jest na ogół stosowanie zimnej wody, ale istnieje też inna metoda, która przynosi dużą ulgę w tych dolegliwościach. Jest nią kąpiel naprzemienna stóp, zimna i ciepła. W dwóch miednicach, jednej z zimną, drugiej z ciepłą wodą, moczy się stopy: 5 minut w ciepłej wodzie i następnie 1 minutę w zimnej. Powtarza się ten zabieg 3-4 razy i zawsze kończy kąpielą w zimnej wodzie. Osoby starsze bądź osłabione nie powinny stosować zbyt zimnej ani zbyt ciepłej wody, a czas moczenia nóg powinien być krótszy.

Ta bardzo prosta metoda ma ważną podstawę fizjologiczną: wkładając nogi do ciepłej wody, powoduje się rozszerzenie żył. Natomiast w zimnej wodzie następuje zwężenie światła naczyń. Przemienne stymulowanie przez rozszerzanie i zwężanie światła żył pomaga niemal natychmiast w niewydolności krążenia. Jeśli to ćwiczenie powtarza się codziennie przez 3-4 miesiące, wzrasta zdolność reagowania zmienionych żył. Jednak aby wzrosła elastyczność żył, należy stosować tę metodę przez dłuższy czas i w zalecany sposób. Z reguły po 3 miesiącach od rozpoczęcia stosowania tej metody widać znaczące efekty. Inną dobrą metodą hydroterapii jest energiczne nacieranie nóg szorstką myjką nasączoną zimną wodą. Nie jest to jednak metoda wskazana przy skłonnościach do owrzodzenia nóg.

Masaż
Zaleca się dwa rodzaje masażu: masaż tradycyjny i ręczny drenaż limfatyczny, szczególnie wskazany w obrzęku kostek. Masaż powinien być wykonywany przez specjalistę.

Bandaże
Bandaże nie są środkiem leczniczym, ale pozwalają choćby częściowo usunąć dolegliwość lub ją złagodzić. A zatem jeśli żyła się rozszerza i przemieszcza, nakłada się na nią specjalną opaskę uciskającą, która powoduje, że żyła nie wystaje ponad skórę. Przynosi to ulgę, ale tylko chwilową, ponieważ ciągły ucisk nogi nie jest wskazany.
Źródło:
B. Serra "Poradnik Medycyny Naturalnej"

TEL-MED POLECA

USG Doppler w Poznaniu | USG naczyń tętniczych i żylnych kończyn Poznań Grunwald

Prywatna Przychodnia Specjalistyczna

woj. wielkopolskie
Poznań, ul.
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

strony internetowe | lexurio.pl