Ciąża

Zmniejszanie bólu porodowego bez leków

Publikacja: 06 listopad 2009
W przypadku kobiet, które w czasie porodu nie chcą stosować leków przeciwbólowych, istnieje wiele niefarmakologicznych metod kontroli bólu, poczynając od technik oddychania, aż po leczenie uzupełniające.
Metody niefarmakologiczne można zastosować bez względu na to, czy kobieta rodzi w szpitalu, czy w domu. W większości metody łagodzące bóle porodowe sprowadzają się do zajęcia kobiety czymś innym w momencie występowania bólu, a nie zmniejszania jego nasilenia. Te metody pomagają kobiecie radzić sobie z bólami występującymi w czasie porodu. Metody niefarmakologiczne łagodzenia bólu w dużej mierze zależą również od wsparcia udzielanego przez partnera, jeśli jest obecny podczas porodu.

RELAKSACJA I ODDYCHANIE

Zwykle w czasie zajęć prowadzonych w szkole rodzenia poznaje się techniki, których zadaniem jest wyciszenie i rozluźnienie. Kobiety i ich partnerzy uczą się sposobów oddychania i poznają techniki relaksacyjne, które ułatwią radzenie sobie z bólem, np. typ oddychania wskazany na początku skurczu, w czasie jego trwania i na zakończenie.

Hydroterapia (kąpiel w wodzie) również jest często stosowana w celu rozluźnienia mięśni w początkowym okresie porodu, pozwala zmniejszyć odczuwanie bólu. Nawet wtedy, gdy kobieta nie chce rodzić w wodzie, może przed porodem przebywać w basenie z wodą. Ciepta woda ma dobre działanie przeciwbólowe.

POZYCJA I PORUSZANIE SIĘ

Metody te pozwalają na przyjęcie przez kobietę jak najwygodniejszej dla niej pozycji i wykorzystują siły ciężkości do łagodzenia bólu. Kiedy kobieta stoi lub kuca, czy wtedy, gdy chodzi po pokoju, skurcze stają się skuteczniejsze, co sprzyja porodowi. To z kolei może sprawić, że skurcze są efektywniejsze i być może skraca się sam poród.


Stosowanie przezskórnej stymulacji prądem w celu złagodzenia bólu

Przezskórna elektryczna stymulacja nerwów (TENS) jest sposobem zmniejszania bólu i wykonuje się ją za pomocą urządzenia wytwarzającego impulsy elektryczne o niskim napięciu. Są one przenoszone przez elektrody umieszczone na plecach kobiety.

Działanie przeciwbólowe dają impulsy pobudzające zakończenia nerwowe w skórze pleców i interferujące z bodźcami nerwowymi przenoszonymi do mózgu. Sprzyjają powstawaniu syntetyzowanych naturalnie w mózgu związków chemicznych (endorfin), działających przeciwbólowe.

Kobieta może samodzielnie kontrolować silę i częstość generowanych impulsów elektrycznych. Urządzenie TENS można stosować od 37. tygodnia ciąży przez cały okres porodu, poza momentami styczności z wodą. Szpital dysponuje tymi urządzeniami, można je także wypożyczyć do domu. Kobiety często stosujące urządzenie TENS w domu stwierdzają, że jest pomocne we wczesnych okresach porodu.

Najważniejszą zaletą urządzenia TENS jest możliwość samodzielnej kontroli intensywności bodźców elektrycznych przez kobietę. Ten rodzaj łagodzenia bólu jest najskuteczniejszy we wczesnych okresach porodu.
Źródło:
Peter Abrahams "Ciąża"

Ostatnie publikacje