Ciąża

Przygotowanie domu dla dziecka

Publikacja: 13 październik 2009
Ostatnie tygodnie ciąży to czas odpowiedni do przygotowania naszego domu na przyjęcie nowego członka rodziny. Najważniejsza część przygotowań polega na tym, by uczynić dom miejscem bezpiecznym dla niemowlęcia!
Wykorzystanie niżej podanych sugestii służy temu celowi w odniesieniu do każdego domu czy mieszkania, niezależnie od tego, czy przebywa w nim małe dziecko. Jeśli jednak masz w perspektywie powiększenie rodziny, z całą pewnością włożysz w tę pracę tym większy zapał.
  • Zainstaluj czujniki dymu. Powinnaś mieć je przynajmniej na każdym piętrze lub w pobliżu sypialni i kuchni. Jeśli twój dom już jest w nie wyposażony, sprawdź, czy na pewno działają. Regularnie testuj je i wymieniaj baterie. (Inspektorzy przeciwpożarowi zalecają te czynności dwa razy w roku - na wiosnę i jesienią, równolegle z przestawianiem zegarów na czas letni czy zimowy. Dobrze jest zapisać to dla pewności w kalendarzu).
  • Zakaż palenia w domu i w samochodzie. Papierosy są nie tylko jedną z przyczyn pożarów, ale ponadto narażenie dzieci na dym papierosowy ma udowodniony związek z takimi chorobami jak zapalenie ucha, astma, zapalenie płuc i inne patologie układu oddechowego, a także z tak zwaną „śmiercią w kołysce", czyli zespołem nagłej śmierci niemowlęcia (SIDS) z ang. sndden infant death syfidrome).
  • Sprawdź dom pod kątem wszelkich możliwych zagrożeń pożarem i wyeliminuj je w razie wykrycia. Do najczęstszych takich zagrożeń należy przeciążona instalacja elektryczna, przewody przebiegające pod dywanem, kable z poprzecieraną warstwą izolacyjną, a także lampy, lampki nocne lub piecyki ustawione zbyt blisko czy wręcz dotykające zasłon okiennych lub innych tkanin. Zwróć szczególną uwagę na lampy halogenowe - jeśli mrugają, przegrzewają się lub wydzielają zapach spalenizny, trzeba wymienić je na nowe. Dbaj o regularne czyszczenie przewodów kominowych, zwłaszcza jeśli w domu często pali się w kominku.
  • Jeśli masz w domu ogrzewanie gazowe lub olejowe, zainstaluj detektor tlenku węgla. Piec gazowy lub olejowy może wydzielać ten bezwonny gaz, grożący potencjalnie śmiertelnym zatruciem (zaczadzeniem). Szczególnie podatne na zatrucie tlenkiem węgla są oczywiście niemowlęta. Zadbaj o regularną, coroczną kontrolę pieca grzewczego, aby upewnić się, że działa bez zarzutu.
  • Naklej kartkę z numerami ratunkowymi przy domowym telefonie stacjonarnym. Powinny to być numery straży pożarnej, policji, pogotowia ratunkowego, lekarza, najbliższego ośrodka leczenia zatruć oraz sąsiadów, którzy udzielą ci pomocy w kryzysowej sytuacji.
  • Jeśli twój dom, mieszkanie czy samochód wymagają jakichkolwiek większych reperacji, w miarę możności przeprowadź je teraz. Naprawa dachu, pieca czy wymiana opon może wydawać się zajęciem bardzo prozaicznym w zestawieniu z dekorowaniem pokoju dziecka według najlepszych wzorów z magazynów, jednak pamiętaj, że z punktu widzenia niemowlęcia bezpieczeństwo i ciepło są znacznie ważniejsze niż perfekcyjnie dobrane „bodźce kolorystyczne".
  • Jeśli planujesz odnowienie mieszkania czy samego pokoju dziecka, zrób to możliwie wcześnie, tak aby wszelkie zapachy farby, kleju do tapet czy lakieru ulotniły się całkowicie przed przybyciem do domu noworodka.
  • Jeśli używasz wody ze studni i masz jakiekolwiek wątpliwości co do jej zanieczyszczenia czy skażenia, daj ją do zbadania.
Źródło:
"Dziecko. Zdrowie i Rozwój od poczęcia do 5 roku życia" Świat Książki

Ostatnie publikacje