Ciąża

Poranne nudności

Publikacja: 17 wrzesień 2009
Wszyscy powtarzają kobiecie oczekującej dziecka, że ma jeść za dwoje, tymczasem jej dokuczają poranne nudności i czuje, że nie może jeść nawet za jedną osobę. Jeśli ma szczęście, dolegliwości te trapią ją tylko z rana, uniemożliwiając zjedzenie porządnego śniadania, ale zazwyczaj wrażliwość układu trawiennego daje o sobie znać podczas wszystkich posiłków.
Może się objawiać różnie: od łagodnych mdłości po gwałtowne i częste wymioty. Objawy te mogą ustąpić po pierwszym trymestrze (tak jest zazwyczaj) albo utrzymywać się aż do trzeciego. Niezmiernie rzadko i tylko w skrajnych przypadkach uniemożliwiają one prawidłowe odżywianie się w stopniu, który może zaszkodzić płodowi.

Odpowiednia dieta pomaga złagodzić poranne dolegliwości (każda kobieta może znaleźć metodę, która najbardziej jej odpowiada), minimalizując zarazem ich wpływ na rozwijające się dziecko. Skorzystaj z diety bogatej w białka i węglowodany złożone, które zwykle zmniejszają uczucie nudności. Prawidłowe odżywianie się pomaga w zmniejszeniu tych objawów.

Nie zapominaj o płynach.
Potrzebujesz ich mnóstwo, zwłaszcza jeśli sporo tracisz, wymiotując. Jeśli twój żołądek uparcie się broni przed normalnym jedzeniem, na krótką metę skutecznie zastąpisz pokarmy stałe płynami. Wybieraj takie, które jesteś w stanie przełknąć, a które są zarazem najbardziej pożywne: koktajle mleczne, soki warzywne i owocowe, buliony czyste lub zmiksowane z warzywami, mięsem albo twarogiem oraz owocowe zupy, do przyrządzenia używaj soków zamiast słodkich syropów. Egzamin zdadzą też mrożone sorbety owocowe i lody.

Jeżeli jest odwrotnie, to znaczy łatwiej przyswajasz pokarmy stale, a nie płyny, postaraj się jeść produkty zawierające jak najwięcej wody, czyli owoce i warzywa, a zwłaszcza zieleninę, melony, jagody i cytrusy.

Słuchaj swego żołądka.
Jeżeli masz ogromną ochotę na słodycze, a sam widok lub zapach pikantnej potrawy sprawia, że twój żołądek wola „au!", posłuchaj go - ale nie ulegaj mu, pochłaniając na śniadanie dwa pączki, lody na lunch i ciasto czekoladowe z mlecznym koktajlem na obiad. Są lepsze sposoby zaspokojenia apetytu na słodkości. Niemal każdy wartościowy produkt można przyrządzić na słodko.

Wystarczy zmieszać płatki owsiane z koncentratem soku jabłkowego, cynamonem i rodzynkami albo daktylami; do płatków zbożowych dodać sos lub konfiturę przyrządzone z samych jabłek oraz świeże owoce; zjeść bułeczkę otrębową, naleśniki z razowej mąki i maślanki z jogurtem owocowym albo omlet z konfiturą z samych owoców - i już mamy słodkie śniadanie.

W południe można zaspokoić apetyt zupą owocową, twarogiem z owocami i orzechami (mogą to być żółte owoce, takie jak mango lub melon) albo jogurtowym deserem podanym na liściach sałaty. Doskonałe są też naleśniki ze słodkim twarogiem, niskotłuszczowy serek z cynamonem, posiekanymi rodzynkami i odrobiną koncentratu soku jabłkowego na kromce razowego pieczywa z rodzynkami albo też surówka z kapusty, marchwi i rodzynek.

Niektóre kobiety cierpiące na poranne nudności nie mogą z kolei patrzeć na słodkie potrawy. One bez trudu skomponują sobie codzienne menu zawierające dwanaście niezbędnych składników odżywczych z potraw niesłodkich. Wszystkie te składniki - łącznie z witaminą C, w którą obfitują papryka, jarmuż, brokuły, kalafior i pomidory - można znaleźć w produktach, które nie mają nawet cienia słodyczy.

Jeżeli nie masz ochoty na mięso (podobnie jak wiele kobiet na początku ciąży), jedz tylko ryby i kurczaka, a jeśli nawet to trudno ci przełknąć, zastosuj się do wskazówek dla wegetarianek.

Większość wrażliwych żołądków buntuje się, gdy jemy mocno przyprawione, ciężkostrawne i tłuste potrawy. Jeżeli twój zachowuje się podobnie, posłuchaj go i wykreśl takie dania ze swego menu.

Wygląd i zapach.
Zmysł smaku nie jest jedynym, który potrafi wywołać burzę we wrażliwym żołądku. Często bardziej przeszkadza nam sam widok potraw oraz ich zapach. Jeśli na widok surowej piersi kurczaka lub rybnego filetu czujesz, jak zaciska ci się przełyk, poproś, aby ktoś inny dopilnował, żeby trafiły one do garnka lub na blachę.

Jeżeli od zapachu smażonej cebuli lub surowego czosnku przewracają ci się wnętrzności, unikaj używania ich podczas przyrządzania posiłków (wrażliwy żołądek najlepiej znosi potrawy przyprawione jak najprościej). Nie rób z siebie męczennicy i nie szykuj ulubionych dań rodziny, takich jak drobiowe wątróbki albo boczek, których zapach cię odrzuca.

Wystrzegaj się pustego żołądka.
Możesz w to wierzyć albo nie, ale jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania porannym nudnościom jest częste jedzenie. Pusty żołądek wydziela kwasy, które gdy nie mają się czym zająć, zabierają się do śluzówki ściany żołądka. Rezultatem są nudności. Długie przerwy między posiłkami mogą spowodować także obniżenie poziomu glukozy we krwi, które jest współsprawcą porannych dolegliwości.

Zamiast trzech solidnych posiłków zaplanuj sześć mniejszych (łatwiej je strawisz), a w miarę potrzeb uzupełniaj je przekąskami. Najlepsze są produkty bogate w węglowodany złożone (na przykład razowe paluszki lub krakersy, suszone owoce, chleb ryżowy) oraz w białko (ser lub gotowane na twardo jajka).

Wygraj wyścig z nudnościami.
Zawsze gdy jest to możliwe, jedz, zanim pojawią się nudności, ponieważ wówczas łatwiej przełkniesz posiłki i będziesz miała lepsze szansę na utrzymanie ich tam, gdzie powinny zostać. Napełnienie żołądka przed atakiem nudności może także pomóc ci w uniknięciu porannych dolegliwości.

Otwórz przy łóżku barek z przekąskami.
Zapomnij, co mama mówiła ci o jedzeniu w łóżku. To jeden z najskuteczniejszych sposobów radzenia sobie z porannymi nudnościami. Pusty żołądek jest bardziej wrażliwy, a więc napełniając go, dbasz o to, by nie zaczął kaprysić. Wieczorem, kładąc się do łóżka, weź dobrą książkę (albo dobrego kompana) i coś do schrupania (przekąskę bogatą w białka i węglowodany, na przykład batonik figowy i mleko albo ser z razowymi krakersami).

Barek zapełnij trwałymi, nie psującymi się smakołykami (pełnoziarnistymi paluszkami albo krakersami, suchymi płatkami zbożowymi, rodzynkami i suszonymi morelami lub figami), abyś mogła po nie sięgnąć, gdy głód obudzi cię w środku nocy. Poza tym będą na ciebie czekały, gdy tylko rano otworzysz oczy, abyś mogła zająć czymś żołądek, jeszcze zanim wstaniesz z łóżka.

Pamiętaj, dlaczego jesz.
Pilnowanie, aby nie jeść produktów bezwartościowych, ma szczególne znaczenie w przypadku kobiet cierpiących z powodu porannych nudności. Ich apetyt może być znacznie ograniczony. Wybierając potrawy, postaw na skuteczność - jedz te, które dostarczają wartości odżywczych w najbardziej skoncentrowanej postaci. Dzięki temu nie będziesz musiała przedłużać swoich męczarni dodatkowymi posiłkami, a jednocześnie zapewnisz sobie wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Zabezpiecz się dodatkowo.
Jeśli dokuczają ci poranne nudności, zestaw witamin dla kobiet w ciąży da ci dodatkowe zabezpieczenie i pewność, że dostarczasz dziecku zalecane dawki witamin i minerałów. Postaraj się przyjmować je wtedy, kiedy prawdopodobieństwo, że pozostaną w żołądku, jest największe. Lekarz może ci dodatkowo przepisać witaminę B , która pomoże złagodzić dolegliwości żołądkowe. Niektórym kobietom to pomaga. Nie przyjmuj jednak żadnych dodatkowych leków ani witamin przeciwko nudnościom i wymiotom, jeśli nie zapisze ci ich lekarz, który wie, że jesteś w ciąży, i sprawdził bezpieczeństwo leku oraz jego dawkowanie.
Źródło:
A. Eisenberg, H. Murkoff, S. Hathaway "Dieta przyszłej matki"

Ostatnie publikacje