Medycyna ogólna

Wypadanie włosów - przyczyny i leczenie

Publikacja: 22 listopad 2018 Ostatnia aktualizacja: 27 listopad 2018

Włosy to bardzo ważny element naszego wyglądu, w istotny sposób wpływają na obraz całej sylwetki, a często również na nasze samopoczucie. Każdy stara się zachować to bogactwo włosów aż do późnej starości, stosuje wzmacniające szampony, odżywki, balsamy, łyka ziołowe preparaty np. skrzypu polnego. Nie każdemu jednak to się udaje. Codzienne wypadanie włosów to rzecz normalna, jeśli jest ich kilkadziesiąt na dzień to nie ma się czym martwić. Sprawa zaczyna być poważna, jeśli wypada ich powyżej stu. Wtedy możemy mówić, że jest to nienaturalne. Skłonność do łysienia wynika z uwarunkowań genetycznych, diety i sposobu życia. Główną przyczyną wypadania włosów są indywidualne cechy organizmu nabyte dziedzicznie lub na skutek chorób, są to także zaburzenia hormonalne, niedożywienie, stosowanie niektórych leków, stresy lub działania mechaniczne jak niewłaściwe upinanie, czesanie czy szkodliwe zabiegi upiększające.
Innym winowajcą odpowiedzialnym za wypadanie włosów jest enzym, który jest produkowany między innymi w okresie przedłużającego się stresu. Szkodliwy wpływ ma również przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, mróz, wiatr, promienie UV, zanieczyszczenia powietrza, a także dym papierosowy. Nadmierne wypadanie włosów jest problemem, który dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet.

Przyczyny nadmiernego wypadania włosów

U kobiet przyczyną wypadania włosów mogą być niektóre choroby, m.in. choroby zakaźne i nowotworowe, cukrzyca, zaburzenia hormonalne, depresja, niedobory pokarmowe, anemia czy choroby wątroby. Stan włosów może pogarszać się powoli u osób chorujących na choroby przewlekłe, na przykład niedoczynność lub nadczynność na tarczycy. Wypadanie mogą powodować także niektóre leki przyjmowane przewlekle, np. leki nowotworowe, przeciw łuszczycowe, zmniejszające krzepliwość krwi, środki przeciw wymiotom i leki hormonalne, restrykcyjna dieta, stres, a także poród.
U panów winne są zwykle męskie hormony, które wywierają niekorzystny wpływ na mieszki włosowe w rejonie głowy owłosionej (poziom hormonów jest wówczas prawidłowy, lecz niekorzystnie oddziałują one na mieszek włosowy).

Leczenie nadmiernego wypadania włosów

  • Wizyta u lekarza
Na początku udaj się do specjalisty - dermatologa, który zleci badania i ustali diagnozę. W razie potrzeby może zaproponować konsultację ginekologiczną, internistyczną i endokrynologiczną.
  • Zdrowa i zbilansowana dieta
Warto, żebyś zmienił swój sposób żywienia, wzbogacając menu o warzywa, owoce, nabiał, chude mięsa oraz ryby. Istotne jest uzupełnianie poziomu pierwiastków w organizmie, m.in. przez picie wody mineralnej, a nie źródlanej.
  • Odpowiednia pielęgnacja włosów
Dużą wagę przykładaj również do właściwej pielęgnacji. Nadmiar kosmetyków szkodzi włosom. W zupełności wystarczy im szampon i odżywka dobrane do rodzaju włosów. Jeżeli z dumą nosisz długie włosy – rozczesuj je od końcówek, przechodząc stopniowo w kierunku czubka głowy. Przed ich myciem dokładnie je rozczesz, a po umyciu nałóż odżywkę i rozczesz grzebieniem z szerokim rozstawem zębów. Unikaj suszenia ich suszarką, prostowania i kręcenia. W okresie wakacyjnym zafunduj sobie specjalne kosmetyki ochronne dla włosów, a gdy jesteś zapaloną pływaczką, pamiętaj o dokładnym wypłukaniu włosów po wyjściu z basenu, morza i innego zbiornika wodnego. W zimie natomiast zadbaj o luźne nakrycie głowy i luźne uczesanie. Postaraj się również zaopatrzyć w kosmetyki ochronne.

Co powinny zawierać kosmetyki przeciwko wypadaniu włosów?

  • Aloes - ma działanie mocno nawilżające
  • Kolagen - przyspiesza regenerację włosów i nadaje im połysk
  • Ceramidy - chronią przed niszczącym działaniem czynników zewnętrznych
  • Witamina E i A - chronią przed wolnymi rodnikami i promieniowaniem UV
  • Olejek jojoba, masło karite, gliceryna - natłuszczają, chronią przed utratą wody i zwiększają elastyczność włosów.
Wypadanie włosów może mieć naturalne i chorobowe przyczyny. Nadmierne wypadanie powinno wzbudzić twoją czujność, ale nie popadaj w panikę. Zwalczenie przyczyn zwykle hamuje ten proces. W leczenie nadmiernego wypadania włosów bardzo duże znaczenie ma zdiagnozowanie przyczyn takiego stanu. Dlatego warto udać się do specjalisty, który po przeprowadzeniu wywiadu, skieruje na ewentualne badania lub dalsze konsultacje. W przypadku metod leczenia, bezsprzecznie najlepsze efekty uzyskać można dzięki profesjonalnym zabiegom.
Źródło:
Łysienia związane z chorobami. L. Brzezińska-Wcisło

Ostatnie publikacje

laskovski.pl