Kobieta

Co to jest hiperandrogenizm?

Publikacja: 26 październik 2018

Hiperandrogenizm jest dolegliwością, która polega na nadmiernym wydzielaniu androgenów u kobiet. Charakteryzuje się to osłabieniem cech typowych dla dojrzałych miesiączkujących kobiet przy jednoczesnym pojawianiu się objawów maskulinizacji (cechy męskie) oraz zmian metabolicznych. Androgeny odpowiedzialne są głównie za rozwój męski cech płciowych oraz narządów rozrodczych.

Jakie są przyczyny hiperandrogenizmu i jakim chorobom towarzyszy?

Przyczyną nadmiaru androgenów u kobiet jest między innymi ich nadprodukcja w nadnerczach i jajnikach. Do stanów prowadzących do wzmożonej produkcji męskich hormonów płciowych należą:
 • zespół policystycznych jajników – najczęstsza przyczyna, występuje u około 5 proc. kobiet w wieku rozrodczym;
 • jajniki drobnopęcherzykowe;
 • przerost komórek osłonki jajnika (hipertekoza);
 • guzy jajnika produkujące hormony;
 • nadczynność nadnerczy i guzy nadnerczy;
 • inne choroby endokrynologiczne, np. choroba Cushinga, hiperprolaktynemia.
Hiperandrogenizacja może zostać ponadto wywołana przez leki – sterydy anaboliczne, niektóre leki przeciwdrgawkowe, danazol stosowany w terapii endometriozy, niektóre leki stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego, metoklopramid, metyldopa, progestageny.

Jakie są objawy hiperandrogenizmu?

Objawy związane z nadmiarem męskich hormonów wynikają z roli, jaką pełnią w organizmie – są one bowiem odpowiedzialne za rozwój cech typowych dla płci męskiej – zarostu, zmiany barwy głosu, sylwetki ciała. U kobiet prowadzą one do tzw. defeminizacji i maskulinizacji, czyli zaniku typowych kobiecych cech wyglądu i upodobnienia do ciała męskiego. Do typowych symptomów związanych zhiperandrogenizacją należą:
 • nadmierne owłosienie ciała, występowanie włosów w miejscach nietypowych dla płci żeńskiej – na twarzy, brzuchu, piersiach, udach, pośladkach;
 • nadmierne wydzielanie łoju – łojotok łojotokowe zapalenie skóry, przetłuszczanie się włosów;
 • łysienie typu męskiego – rozpoczyna się od cofnięcia linii włosów na czole i skroniach, obejmując z czasem całą powierzchnię skóry głowy;
 • przyrost masy mięśniowej, ze zmianą sylwetki ciała – szersze barki, odkładanie się tkanki tłuszczowej w miejscach nietypowych dla kobiet;
 • obniżenie tonu głosu – szorstki głos.

Hiperandrogenizm– diagnostyka

W przypadku podejrzenia hiperandrgenizmu należy oznaczyć Jego nadmierne stężeniepoziom męskiego hormonu - testosteronu (TTE).  jest wskazaniem do dalszych badań. Wykonuje się oznaczenie hormonów nadnerczowych (DHEA-S, 17-OHP) w celu potwierdzenia lub wykluczenia zaburzeń nadnerczy. U kobiet dodatkowo wykonuje się badanie ginekologiczne i USG w celu określenia zaburzeń jajników.

Hiperandrogenizm– leczenie

Leczenie zależy od przyczyny nadmiaru androgenów w organizmie. Na przykład, jeśli przyczyną jest wrodzony przerost nadnerczy, podaje się leki z grupy glikokortykoidów. Z kolei w przypadku zespołu policystycznych jajników, który jest najczęstszą przyczyną hiperandrogenizm u kobiet, stosuje się leczenie hormonalne.
Jednym z najbardziej dokuczliwych objawów hiperandrogenizmu u kobiet jest hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie. W tym przypadku można zastosować różnego rodzaju zabiegi, które pomogą pozbyć zbędnego owłosienia.
Źródło:
A. Cajdler-Łuba, S. Mikosiński, A. Sobieszczańska-Jabłońska, I. Nadel, I. Salata, A. Lewiński: „DIAGNOSTYKA CZYNNOŚCIOWA ZABURZEŃ HORMONALNYCH Z ELEMENTAMI DIAGNOSTYKI RÓŻNICOWEJ

Ostatnie publikacje

laskovski.pl