Ciąża

Planowanie rodziny

Publikacja: 03 sierpień 2009
Decyzja posiadania potomstwa jest jedną z najważniejszych, jaką para może wspólnie podjąć. Wiele różnych czynników wpływa na to, kiedy para chce założyć rodzinę i jak wiele chce mieć dzieci. Pary często chcą być rodzicami, gdyż podkreśla to wagę ich wzajemnych stosunków. Czy to świadomie, czy podświadomie, wiele kobiet i mężczyzn chce mieć potomstwo, gdyż jest to najważniejszy cel w ich życiu.
Ponieważ teraz, jak nigdy przedtem, istniejące metody zapobiegania ciąży są skuteczne, pary mają możliwość zaplanowania rodziny. Mogą świadomie zdecydować kiedy, ile i w jakich odstępach czasu mieć dzieci. Mogą nawet podjąć decyzję, że w ogóle nie chcą ich mieć. Często jednak dzieci rodzą się nieplanowane.

DECYZJA, KIEDY MIEĆ DZIECI
U ludzi istnieje naturalne dążenie do posiadania dzieci, jednak jest ono różne u różnych osób. Dla osób, które poznały się w młodym wieku i chcą założyć rodzinę, pierwsza decyzja dotyczy tego, kiedy należy to zrobić. Mogą chcieć posiadać dzieci wtedy, gdy są młodzi i zdrowi, ale jeszcze niezabezpieczeni finansowo, lub zaczekać, aż będą starsi i lepiej sytuowani, ale wtedy mogą mieć mniej energii.

DECYZJA, JAK WIELE MIEĆ DZIECI
Gdy para ma już jedno dziecko, może zdecydować, czy chce kolejne. Jeśli odpowiedź brzmi tak, może zdecydować, czy chce mieć je szybko, czy powinna z tym nieco zaczekać. Jedną z przyczyn przemawiającą za tym, aby mieć je później, jest okres po porodzie potrzebny do powrotu do zdrowia.

Niektóre pary mają tylko jedno dziecko. Mogą odnosić wrażenie, że są w stanie poświęcić mu więcej czasu, ale mogą występować powody medyczne, takie jak np. depresja poporodowa lub fizyczna niemożność posiadania większej liczby dzieci, albo nie ma innego wyboru.

DUŻE RODZINY
Niektóre pary uważają, że tylko dzieci sprawiają przyjemność i przebywanie w dużej rodzinie lepiej przygotowuje do życia. Starsze rodzeństwo może wpływać na rozwój emocjonalny i społeczny dziecka, jednak w niektórych badaniach wykazano, że dzieci z dużych rodzin nie zawsze dobrze radzą sobie w szkole.

Często płeć drugiego dziecka jest decydującym czynnikiem o końcowej liczbie posiadanych dzieci. Niektóre pary pragną zachować równowagę chłopiec-dziewczynka i jeśli mają dzieci tej samej pici, będą wytrwale dążyć do urodzenia dziecka przeciwnej pici.

Na wielkość rodziny mają również wpływ czynniki kulturowe i stan socjoekonomiczny. Coraz częstsze stosowanie u starszych matek środków wspomagających rozród również wpływa na ostateczną liczbę dzieci w rodzinie.

RYWALIZACJA MIĘDZY RODZEŃSTWEM
Psycholodzy zauważyli pewną rywalizację między rodzeństwem. Jest ona tym silniejsza, im różnica wieku jest mniejsza. Cieszące się uznaniem starsze dziecko może służyć za wzór. Jeśli jednak występuje między nimi wrogość, starsze dziecko nie staje się wzorem do naśladowania, ale podnosi się przeciw niemu bunt.

RODZICIELSTWO
Posiadanie dziecka przez parę zmienia jej priorytety i nakłada nowe obowiązki. Rodzice zauważają, że muszą zaspokoić potrzeby dziecka przed własnymi: gdy chcą gdzieś wyjść, muszą najpierw znaleźć opiekunkę. Mogą również czuć się zmęczeni wyczerpującymi zadaniami, jakimi jest opieka nad dzieckiem i być zestresowani nowymi obciążeniami finansowymi.

We wczesnym okresie rodzicielstwa wiele par postrzega je jako coś, co ogranicza, a nie poszerza ich perspektywy. Wiele młodych par chce mieć czas na poznanie własnego związku i cieszenie się sobą. Posiadanie dziecka wiąże się zawsze z pytaniem kiedy. To co w jednym okresie życia może wydawać się prawdą życiową, w innym stanowi już zagrożenie dla zdrowia i życia.

MACIERZYŃSTWO
Ciąża jest naturalnym stanem biologicznym, ale ma też swoje naturalne granice. Może wystąpić między pierwszą miesiączką a menopauzą. Możliwość zapobiegania ciąży w początkowym i końcowym okresie płodności zmniejsza ryzyko dla zdrowia matki i płodu. Kobiety od połowy trzeciej dekady życia do jej końca są świadome, że ich zegar biologiczny tyka i czas ucieka.

Dla kobiet robiących karierę odliczanie czasu jest szczególnie trudne. Wiele zauważa, że nie jest to odpowiedni czas na założenie rodziny. Niektóre uważają, że przerwa w pracy, w kluczowym momencie kariery, może zniszczyć ich szansę na przeskoczenie pewnego poziomu zawodowego.

Może to prowadzić do konfliktów, jeśli ich partnerzy, którzy mogą być ojcami przez cale życie, nie doceniają znaczenia tej sytuacji dla kobiety. Wynikiem może być kompromis, który bardziej odpowiada jednemu partnerowi niż drugiemu.

DECYZJA O NIEPOSIADANIU DZIECI
Do powodów podjęcia decyzji o nieposiadaniu dzieci należy strach przed obowiązkami, złe doświadczenia z dzieciństwa i obawy, że nie będzie się dobrym rodzicem. Niektóre osoby wolą pielęgnować karierę zawodową w taki sam sposób, w jaki poświęcaliby się dziecku.

PRZYGOTOWANIE DO POCZĘCIA DZIECKA
Planowanie urodzenia zdrowego dziecka powinno rozpocząć się na wiele miesięcy przed zapłodnieniem. Zaleca się, aby kobieta:
  • Rzuciła palenie tytoniu i przestała zażywać narkotyki.
  • Ograniczyła spożycie alkoholu.
  • Zaczęła przyjmować suplementy kwasu foliowego, które mają zapobiec wadom rozwojowym układu nerwowego.
  • Sprawdziła, czy była szczepiona przeciwko różyczce, aby zapobiec zachorowaniu na nią.
  • Przestała przyjmować na kilka miesięcy przed zapłodnieniem doustne środki antykoncepcyjne.
Więcej na ten temat w artykule "Zanim zostaniesz mamą"!

ZAJŚCIE W CIĄŻĘ
Aby zoptymalizować szansę na zajście w ciążę, zaleca się parom odbywanie stosunków płciowych co drugi dzień w okresie największej płodności w czasie każdego cyklu. Czas największej płodności zaczyna się około 8. dnia przed owulacją i trwa do następnego dnia po owulacji.
Źródło:
"Ciąża" Peter Abrahams

Ostatnie publikacje