Na czym polega scyntygrafia?

Publikacja: 31 sierpień 2018 Ostatnia aktualizacja: 03 wrzesień 2018
Badanie scyntygraficzne opiera się na założeniu, że niektóre tkanki ze względu na specyficzne dla siebie właściwości biochemiczne mają zdolność do absorpcji i gromadzenia charakterystycznych dla siebie związków chemicznych lub pierwiastków. W celu uwidocznienia gromadzących się w danym narządzie związków lub pierwiastków chemicznych stosuje się tzw. izotopy promieniotwórcze. Izotopy są to postacie pierwiastka chemicznego o różnej ilości neutronów w jądrze, które mają ładunek obojętny i nie wpływają na właściwości chemiczne pierwiastka.

Na czym polega badanie?

W głowicy gammakamery umieszczony jest specjalny kryształ, który wychwytuje promieniowanie, jakie emituje badany narząd po pochłonięciu odpowiedniej dawki radioizotopu. Program zainstalowany w komputerze połączonym z gammakamerą przetwarza dane z głowicy na obraz organu widoczny także na monitorze. Lekarz widzi cały narząd oraz jego czynności, np. ruch serca, przepływ krwi, żółci, płynu mózgowo-rdzeniowego, pokarmu, moczu. Może to stanowić cenne uzupełnienie badań, np. radiologicznych. Wynik scyntygrafii zapisuje się w pamięci komputera. Lekarz prowadzący pacjenta otrzymuje  wydruk zdjęć z dokładnym opisem. Jeśli np. istnieją przerzuty nowotworowe, na wydruku widać całą sylwetkę chorego - zarys ciała i wyraźny obraz układu kostnego z widocznymi, prawie czarnymi punktami o różnej wielkości, pokazującymi miejsca, gdzie wystąpiły przerzuty. Lekarze mogą też uzyskiwać kolorowe obrazy narządu. Tak dzieje się np. w badaniu tarczycy. Różne rodzaje guzków tarczycy w różnym stopniu pochłaniają radioizotop i "świecą" jaśniej lub ciemniej - wtedy na scyntygramie (wydruku) widać np. świecące na czerwono gruczolaki autonomiczne, czyli tzw. guzki gorące. Guzki tzw. zimne nie gromadzą radioznacznika, na wydruku widoczne są wtedy ciemne miejsca.

Kiedy się je wykonuje?

  • By sprawdzić, czy wystąpiły przerzuty nowotworowe do innych narządów;
  • By przekonać się, jak wygląda przepływ krwi w mięśniu sercowym (np. czy grozi zawał);
  • By zbadać mózgowy przepływ krwi, krążenie płynu mózgowo-rdzeniowego (m.in. wykryć jego ewentualny przeciek);
  • By zbadać w nieinwazyjny sposób czynność nerek;
  • By określić, czy nie doszło do zaburzeń krążenia płucnego (w tym zatorowości płucnej);
  • By zdiagnozować pracę wątroby, żołądka i dwunastnicy (zarzucanie treści pokarmowej);
  • By poszukać ognisk zapalnych w całym organizmie;
  • By określić charakter guzów tarczycy i zlokalizować powiększone przytarczyce
  • By sprawdzić, czy stosowane leczenie jest skuteczne.

Jak przebiega przygotowanie pacjenta?

Przygotowanie przede wszystkim zależy od rodzaju badanego narządu i celu w jakim stosuje się tą metodę obrazową!
Scyntygrafia tarczycy - przed badaniem pacjent powinien odstawić leki blokujące wychwyt jodu zgodnie z zaleceniami wydanymi przez lekarza kierującego na badanie. W dniu podania izotopu należy być na czczo, ale po porannym zażyciu leków przyjmowanych codziennie. Pierwszy posiłek można spożyć dopiero w godzinę po podaniu preparatu jodowego.
Scyntygrafia kości – pacjent powinien zgłosić się na badanie po lekkim posiłku. Po podaniu radiofarmaceutyku należy w czasie 30-60 minut wypić przyniesione ze sobą płyny i jak najczęściej oddawać mocz (pozwoli to na wydalenie z organizmu części izotopu niezwiązanego w układzie kostnym).  Na badanie pacjent powinien zarezerwować ok.3h.
Scyntygrafia przewodu pokarmowego – pacjent powinien być na czczo i po wypróżnieniu w dniu poprzedzającym badanie. Izotop  podawany jest dożylnie lub doustnie w postaci znakowanego pokarmu lub płynu.
Limfoscyntygrafia i badanie węzła wartowniczego – pacjent nie wymaga specjalnego przygotowania. Izotop podawany jest podskórnie w okolicę zmiany nowotworowej.  W przypadku limfoscyntygrafii kończyn izotop podawany jest w  okolicę międzypalcową badanych kończyn;
Scyntygrafia serca (wentrykulografia, perfuzja mięśnia serca – badanie dwudniowe, ambulatoryjne) – pacjent powinien być na czczo, o tym które leki należy odstawić decyduje lekarz. Izotop podawany jest dożylnie.
Scyntygrafia receptorowa (Tektrotyd) – pacjent powinien być na czczo i po wypróżnieniu w dniu poprzedzającym badanie. Izotop podawany jest dożylnie.
Scyntygrafia nerek – pacjent powinien być po śniadaniu oraz przynieść ze sobą 0,5 litra niegazowanego płynu. Izotop podawany jest dożylnie.

Jakie są zalecenia po badaniu?

  • Ograniczyć kontakt z małymi dziećmi i kobietami w ciąży;
  • Pić dużo płynów w celu szybkiego wydalenia izotopu z organizmu;
  • Przestrzegać zasad higieny osobistej i otoczenia, zwłaszcza korzystając z toalety.
  • Zaleca się po badaniu nie przemieszczać się komunikacją miejską.
Źródło:
Interna Szczeklika : Podręcznik chorób wewnętrznych.  Andrzej Szczeklik, Piotr Gajewski. Wydawnictwo Medycyna Praktyczna
Medycyna nuklearna, obrazowanie molekularne. Bożena Birkenfeld, Maria Listewnik. PUM.
Anatomia radiologiczna RTD, TK, MR, USG, S.C. Bohdan Daniel, Bogdan Pruszyński. PZWL.

Ostatnie publikacje