Leczenie w ramach NFZ

Wodne karetki pływające po jeziorach na Mazurach

Publikacja: 16 sierpień 2018
Na Warmii i Mazurach sezon turystyczny trwa w pełni, przez co nad akwenami pojawi się tłum miłośników wodnego szaleństwa. Aby dbać o bezpieczeństwo odpoczywających nad wodą i na wodzie, NFZ uruchomiło wodne karetki, które pływają po jeziorach i czuwają nad zdrowiem wypoczywających.
Rzecznik NFZ Sylwia Wądrzyk przekazała, że zakontraktowano cztery wodne zespoły podstawowe stacjonujące na jeziorach w Giżycku, Mikołajkach, Rynie i Iławie oraz zespół specjalistyczny stacjonujący w Sztynorcie, w którego składzie oprócz ratowników medycznych jest również lekarz.
Pomocy poszkodowanym udzielają ratownicy medyczni i pielęgniarki systemu. Zespoły wodne udzielają pomocy na jeziorach i w razie konieczności transportują pacjenta do wskazanego miejsca przy brzegu, gdzie osoba poszkodowana jest przekazywana załodze czekającej już tam karetki, a następnie przewożona do Izby Przyjęć lub Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
Łodzie Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego wyposażone są w specjalisty sprzęt medyczny, tak jak echosonda czy też radar. Poza tym znajdziemy tam kamerę termowizyjną, ułatwiającą dyżury nocą. Karetka z wyspecjalizowaną pomocą medyczną będzie czuwała nad naszym bezpieczeństwem 24 godzin na dobę. W Wierzbie, podobnie jak w Rynie i Giżycku stacjonuje karetka "podstawowa". W razie potrzeby można z niej przetransportować pacjenta do tradycyjnej karetki.
Wodne karetki funkcjonują przez cały okres wakacyjny- od 1 czerwca do 30 września. W ubiegłym roku latem wodne karetki pomagały aż 270 razy.

Ostatnie publikacje

strony internetowe | lexurio.pl