Dziecko

Jak zapobiec potówkom u dzieci?

Publikacja: 18 sierpień 2018

Przyczyny powstawania potówek

Potówki u dziecka pojawiają się przede wszystkim latem, ponieważ niemowlęta mają niedojrzałe gruczoły potowe i problemy z regulowaniem temperatury ciała. Pot wypełnia pory i zamiast wydostać się na zewnątrz, zatrzymuje się w ich ujściach, co z kolei wywołuje niewielki stan zapalny. Jeżeli natomiast zdarzają się również w chłodne dni, oznacza to, że dziecko jest zbyt ciepło ubrane. Inne przyczyny ich występowania to wysoka gorączka, zbyt rzadkie kąpiele oraz niewłaściwa pielęgnacja skóry.

Jak wyglądają potówki?

Mają postać krostek lub pęcherzyków, tworzących niewielkie skupiska w miejscach szczególnie narażonych na działanie potu: w fałdach skóry, na skórze głowy, szyi, pleców, wokół uszu oraz w zgięciach łokci i kolan.
Rozróżniamy trzy rodzaje potówek:     
                                                                                                                                                 
 • potówki zwykłe - drobne pęcherzyki, które wypełnia przezroczysty płyn. Pojawiają się na głowie, szyi, plecach, wokół uszu.           
 • potówki białe - podobne do zwykłych, ale płyn, który je wypełnia, jest mętny.
 • potówki czerwone - czerwone grudki o średnicy 2-4 mm z ropnym pęcherzykiem na szczycie i zapalną obwódką. Z czasem mogą przekształcić się w krostki. Pojawiają się w tych samych miejscach, co potówki zwykłe, oraz tam, gdzie skóra narażona jest na ucisk i ocieranie (kark, talia, pachwiny, pachy, zgięcia łokci i plecy). Dotknięte nimi miejsca swędzą i pieką.

Co może pomóc?

 • przemywanie wysypki kilka razy dziennie wodą z dodatkiem emolientów lub gazikiem zwilżonym letnią przegotowaną wodą (jeżeli potówki są większe i mocno zaczerwienione, ze zmianami ropnymi, można użyć roztworu sody oczyszczonej – pół  łyżeczki sody na pół szklanki przegotowanej wody,
 • kąpiel w wodzie z dodatkiem 2–3 kryształków nadmanganianu potasu (roztwór wodny powinien być lekko różowy) lub garścią mąki ziemniaczanej.

  Absolutnie nie wolno:

  • wyciskać potówek,
  • smarować ich spirytusem,
  • myć dziecka zwykłym mydłem (nadmiernie wysusza skórę),
  • smarować skórę dziecka oliwką (może nasilać występowanie zmian) lub tłustymi kremami (blokują oddychanie skóry).
  Jeżeli zmiany nie ustępują i zaczynają się bardziej zaogniać, konieczna jest wizyta u lekarza.

Zapobieganie potówkom

Przede wszystkim, należy nie przegrzewać dziecka. Najlepiej kupować niemowlęciu ubranka uszyte z tkanin które pozwalają skórze oddychać (np. bawełna), a także jak najczęściej wietrzyć skórę dziecka – rozebrać je, pozwolić poleżeć przez chwilę bez ubrania, aby skóra lepiej oddychała oraz zakładać pieluszki dobrej jakości. Nie układać niemowlęcia bezpośrednio na ceratowych materacykach i podkładach (położyć je na tetrowej bądź flanelowej pieluszce, lub bawełnianym ręczniku).

Źródło:
http://www.edziecko.pl/pierwszy_rok/1,79409,16645360,potowki-u-niemowlaka-wyglad-zapobieganie-leczenie.html
http://www.mjakmama24.pl/niemowle/pielegnacja-niemowlaka/czy-ta-wysypka-potowki-jak-pozbyc-sie-potowek,555_2805.html
https://mamotoja.pl/potowki-u-niemowlaka-co-na-potowki-u-niemowlat-zdjecie,choroby-niemowlat-artykul,2080,r1p1.html

Ostatnie publikacje

strony internetowe | lexurio.pl