Uroda

Wrastający paznokieć, czy to tylko problem kosmetyczny?

Publikacja: 09 sierpień 2018 Ostatnia aktualizacja: 13 sierpień 2018
W początkowej fazie problemu wrastający paznokieć stwarza uczucie dyskomfortu, następnie nasila się ból, który utrudnia codzienne funkcjonowanie. Najczęstszą przyczyną wrastania paznokci jest nieprawidłowe ich obcinanie. Przeważnie, wtedy kiedy obcinamy je zbyt krótko lub nadajemy im zbyt owalny kształt. Paznokcie powinniśmy obcinać na prosto i nie zbyt głęboko, największą uwagę powinniśmy poświęcić paluchom stopy. Nie można obcinać paznokci zbyt głęboko i „po bokach” usuwać paznokci, ponieważ może to skutkować bardzo nieprzyjemnym i bolesnym problemem. Warto też poznać tajniki profesjonalnego pedicure, aby nasze paznokcie wyglądały estetycznie i były zdrowe. Jednak nieprawidłowe obcinanie paznokci nie jest jedyną przyczyną wrastania paznokci. Może wynikać to ze zmian genetycznych, niestety nieprawidłowy kierunek rośnięcia paznokcia może być przekazywany genetycznie. Dlatego jeśli osoby w rodzinie mają z tym problem – tym bardziej powinnyśmy zadbać o to wcześniej nie tylko ze względów estetycznych, lecz z troski o własne zdrowie. Kolejną przyczyną wrastania paznokci może być noszenie zbyt często nieodpowiednio dobranych butów, jak również za częste chodzenie w obuwiu na obcasie. Nieodpowiednio dobrane buty to przede wszystkim takie obuwie które na zbyt uciska, szczególnie gdy zbyt wąski jest czubek buta.
Przy tego typu problemach bardzo ważne jest chodzenie w butach odpowiednio wyprofilowanych.

Istnieje szereg domowych sposobów na pomoc poszkodowanym paznokciom. Jednak należy pamiętać, że takie sposoby możemy wykorzystywać jedynie doraźnie lub w oczekiwaniu na wizytę u lekarza, chyba, że są to początkowe objawy wrastania paznokcia. W tym wypadku im wcześniej zaczniemy przeciwdziałać tym większa jest szansa na uniknięcie problemu. Jednym z najpopularniejszych domowych sposobów na wrastający paznokieć jest moczenie stóp. Do tego przygotowujemy letnią wodę z substancjami łagodzącymi lub sprzyjającymi mięknieniu stóp i paznokci. Przepisy i sposoby przygotowania płukanki są różne, przeważnie jest to woda z solą, olejkiem z nagietka, sokiem z cebuli czy też płatkach mydlanych. Stopy powinno się najlepiej moczyć codziennie około 20 minut. Wliczają się w to również mydlane kąpiele, do których dobrze jest dodać odrobinę substancji zmiękczających skórę. Z pomocą może przyjść nam również wizyta w aptece. Dostępnych jest wiele środków oraz leków, które uśmierzą ból przy wrastaniu paznokcia, zahamują lub spowolnią jego proces. Możemy poszukać u farmaceuty środków takich jak płyny łagodzące wrastanie paznokcia, maści z dodatkiem antybiotyku (nie wszystkie są dostępne bez recepty) a nawet żele lecznicze nakładane w postaci lakieru na paznokcie.
Kiedy dokucza nam ból możemy stosować okłady z lodem, aby go złagodzić. Należy jednak pamiętać, ze kiedy pojawia się ból – wszelkie domowe środki powinny być używane tylko do czasu wizyty u lekarza, ponieważ może być już zbyt późno na domowe sposoby. Im wcześniej wybierzemy się do gabinetu podologicznego, tym mamy większą szanse na jak najmniej bolesne i nieprzyjemne pozbycie się problemu. Najczęściej lekarz założy nam specjalną metalową klamrę, która nie tylko zahamuje wrastanie paznokcia, ale ukierunkuje kierunek rośnięcia płytki paznokcia.
Bardzo ważne jest odpowiednio wczesne wykrycie problemu, ponieważ może nam to pomóc uniknąć koniecznych zabiegów i wizyty w gabinecie lekarskim. Kiedy jednak zaczynają się pojawiać bóle a tym bardziej infekcje – należy jak najszybciej udać się do specjalisty.
Źródło:
Vademecum podologii - Damian Ziaja, Mariola Sznapka, Bogdan Koczy

Ostatnie publikacje