Ważny temat

Profilaktyka znamion na skórze - dla kogo?

Publikacja: 04 maj 2018 Ostatnia aktualizacja: 08 maj 2018
Znamiona barwnikowe występują u każdego człowieka, przeciętnie mamy ich ponad dwadzieścia sztuk na rozproszonych na całym ciele. Występują pojedynczo lub w grupach. Pojawiają się praktycznie na każdej części skóry oraz na błonach śluzowych. Same w sobie nie są groźne, więc nie należy się ich obawiać. Mogą jednak stanowić punkt wyjścia do nowotworu złośliwego – czerniaka – który jest bardzo trudny do wyleczenia. W jego przypadku czas wykrycia i trafna diagnoza są kluczowe.

Kto powinien wykonywać badanie znamion?

  • osoby o jasnej karnacji – z jasnymi oczami, włosami blond lub rudymi, bardzo trudno opalające się, ulegające poparzeniu słonecznemu,
  • osoby posiadające liczne (powyżej 50) znamiona barwnikowe, szczególnie o różnych kształtach, różnej wielkości i zabarwieniu,
  • osoby, u których w wywiadzie rodzinnym wystąpiły zachorowania na nowotwory skóry,
  • osoby często korzystające z solariów i kąpieli słonecznych, nie korzystające z kremów z filtrami słonecznymi,
  • osoby, które zachorowały już na czerniaka.
Jeśli chcemy ograniczyć ryzyko wystąpienia zmian barwnikowych, powinniśmy ograniczyć opalanie. I nie chodzi tylko o nadmierną ekspozycję ciała na promienie słoneczne, ale stosowanie kremów z filtrem praktycznie w każdej sytuacji. Nie kończąca się moda na opalone ciało, to niestety jedna z głównych przyczyn wzrostu zachorowalności na nowotwory. Chronić powinniśmy przede wszystkim dzieci, które nie powinny opalać się wcale.
Skóra powinna unikać również podrażnień mechanicznych, a każda zmiana i stare znamiona powinny być oglądane przez pacjentów. Należy regularnie sprawdzać czy się nie powiększają, a także nie zmieniają wyglądu i kształtu, koloru, powierzchni. Trzeba też sprawdzać czy w obrębie już istniejących zmian, albo w ich bezpośrednim sąsiedztwie, nie powstają kolejne. Jeśli tylko zaobserwujemy coś niepokojącego, warto skonsultować się ze specjalistą dermatologiem.
Jeśli zauważymy jeden z poniższych objawów:
  • znamię jest niesymetryczne lub ma nierówne i nieregularne granice,
  • znamię ma kolor ciemny lub posiada kilka kolorów,
  • znamię ma ponad 6 mm średnicy i w ostatnim czasie urosło,
  • pojawiło się nowe znamię, którego jeszcze niedawno nie było,
  • znamię nagle zmieniło wygląd, strukturę lub rozmiar,
  • znamię powoduje swędzenie lub pokrwawia,
wówczas traktujemy taką zmianę  jako podejrzaną. Należy wtedy udać się do lekarza z doświadczeniem w leczeniu zmian skórnych celem zdiagnozowania oraz określenia dalszego postępowania.
Kiedyś szczyt zachorowań na czerniaka przypadał na czwartą lub piątą dekadę życia, dziś zmiany nowotworowe pojawiają się u coraz młodszych pacjentów, nawet dwudziestoletnich. Ale osoby po 40. roku życia powinny rutynowo kontrolować stan swojej skóry. Na ryzyko zachorowania są narażeni szczególnie ci, u których wcześniej w rodzinie wykryto czerniaka skóry, osoby z jasną karnacją, które nie zabezpieczają skóry przed słońcem, osoby, które mają liczne znamiona barwnikowe, a także wykonujący niektóre zawody, np. drogowcy, rybacy, rolnicy oraz osoby, które często korzystają z solarium.
Źródło:
J. Maciejewska, "Znamiona barwnikowe"

Ostatnie publikacje