Uroda

Sposób na bliznę na twarzy

Publikacja: 26 kwiecień 2018 Ostatnia aktualizacja: 26 kwiecień 2018

Blizny mogą być uciążliwym i stresującym problemem - szczególnie te umiejscowione ne twarzy. Na szczęście istnieje kilka sposobów, które mogą pomóc w walce ze skazami.
Najłatwiej usuwa się świeże blizny (pełne przekształcanie blizn trwa rok, czasami dłużej). Dużo trudniej pozbyć się tych, które mają już kilka. Te, które są oporne na działanie kremów i maści, poleca się usuwać (a tak naprawdę zmniejszać ich widoczność lub czynić całkiem niewidocznymi) w trakcie zabiegów chirurgicznych oraz w terapii laserowej. Natomiast terapia domowa ma tę zaletę, że jest wolna od skutków ubocznych i tania. Na efekty jednak trzeba czekać dłużej – czasem jest to tylko spłycenie bądź wybielenie niedoskonałości. Najbardziej powszechnymi domowymi sposobami na blizny są: soki z cytryny, różnego rodzaju olejki (z dzikiej róży, herbaciany). Dobrze sprawdzić się może również aloes – zaleca się smarować blizny rozkrojonym liściem aloesu lub użyć do tego żelu aloesowego. W przypadku mniej widocznych blizn pomocna może okazać się witamina E. Istnieje również wiele specyfików i specjalistycznych maści, które służą do wybielania i łagodzenia niedoskonałości – warto zapytać o nie farmaceutę.

Kolejnym ze sposobów usuwania blizn są laserowe zabiegi. Poprzez docieranie do głębokich warstw skóry (komórek skóry właściwej i tkanki podskórnej) można precyzyjnie i skutecznie dotrzeć tam, gdzie zaczyna się problem w wyglądem skóry. Najnowocześniejsze metody nie powodują dużych ran i pozwalają na szybką regenerację skóry. Dlatego gdy nieosiągany jest oczekiwany efekt niwelowania blizn przy pomocy kosmetyków warto udać się do specjalisty kosmetologa który wybierze i zastosuje odpowiednią metodę.

Źródło:
Przylipiak Andrzej: Medycyna estetyczna. Wydawnictwo Lekarskie PZWL,2017

Ostatnie publikacje

strony internetowe | lexurio.pl