Medycyna ogólna

Dlaczego warto oddawać krew?

Publikacja: 12 marzec 2018
Oddanie krwi zajmuje tylko chwilę, a jednak większość z nas nie zdobyła się na to ani razu. Decyzja o oddaniu krwi, staniu się krwiodawcą, to początek drogi do zyskania ogromnej satysfakcji, wypływającej ze wiadomości, że być może Twoja krew uratuje życie innego człowieka. To również sposób na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa własnego i spokoju o bezpieczeństwo zdrowia i życia osób Ci najbliższych. Już po pierwszej donacji poznasz grupę swojej krwi, która może przydać Ci się to w przyszłości, nawet wielokrotnie. Jako krwiodawca masz zapewnioną bieżącą kontrolę stanu swojego zdrowia – ogólne badanie lekarskie i systematycznie aktualizowane wyniki badań laboratoryjnych. Komu pomagasz? Wszystkim chorym, potrzebującym krwi oraz samemu sobie. Kiedyś też możesz jej potrzebować.
Oddawanie krwi nie wiąże się z żadnym ryzykiem, jest bezpieczne i nie stanowi zagrożenia dla Twojego zdrowia czy życia. Krew pobierana jest przy użyciu sprzętu jednorazowego użytku, przez profesjonalny personel medyczny, więc nic Ci nie grozi, a:
  • ratujesz życie i zdrowie drugiego człowieka,
  • za każdym razem gdy oddajesz krew masz wykonywane badania laboratoryjne,
  • w dniu oddania przysługuje Ci zwolnienie z pracy, szkoły,
  • możesz uzyskać zwrot kosztów przyjazdu do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa lub najbliższego Terenowego Oddziału Centrum,
  • otrzymujesz czekolady jako ekwiwalent kaloryczny.
Pojemnik z tworzywa sztucznego, do którego pobiera się krew, ma ok. 0,5 litra objętości. Znajduje się w nim 60 ml płynu zapobiegającego krzepnięciu, a jednocześnie konserwującego pobraną krew. Ze standardowo pobieranych 450 ml krwi 300 ml zajmują krwinki czerwone. Reszta to osocze i płytki. Krew jest odwirowywana w wirówkach, a składniki rozdzielane w specjalistycznych aparatach. Pełna krew nie jest już bowiem podawana pacjentom. Wyjątkiem są szpitale polowe w rejonach objętych wojną. W nich przetacza się rannym żołnierzom głównie pełną krew, bo nie ma warunków do jej rozdzielania. Obecnie przetacza się pacjentowi tylko ten składnik krwi, którego akurat organizmowi brakuje. Jeśli miał masywny krwotok, podaje się mu wszystkie składniki w stosunku 1:1:1, czyli taką samą ilość krwinek czerwonych, płytek i osocza. Nie odpowiada to proporcjom, które są we krwi, ale doświadczenia pokazały, że jest to najbardziej korzystne dla pacjentów potrzebujących masywnych transfuzji. Chory dostaje wtedy składniki krwi pochodzące od kilku dawców.
Krew dla biorcy dobiera się pod względem grupy. Najpopularniejsze są grupy "plusowe" - ma je 85 proc. populacji. Dlatego dla biorców "minusowych" o krew znacznie trudniej, zwłaszcza z grupą AB Rh-, których jest zaledwie 1 proc.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać dawcą krwi?

Aby zostać dawcą krwi, trzeba spełnić takie warunki jak:
  • wiek 18-65 lat,
  • trzeba być zdrowym,
  • przed oddaniem krwi kandydat przechodzi kwalifikację laboratoryjną oznaczenie poziomu HB (u kobiet minimum 12,5, u mężczyzn - 13, 5) oraz badanie lekarskie.
W obecności lekarza podpisuje się wypełniony osobiście kwestionariusz, stanowiący część wywiadu lekarskiego. Aby krew mogła trafić do lecznictwa muszą być wykonane badania obecności m.in. wirusów żółtaczki B i C oraz wirusa HIV.
Źródło:
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu

Ostatnie publikacje

strony internetowe | lexurio.pl