Medycyna ogólna

Terapia czynnikami wzrostu

Publikacja: 27 listopad 2017 Ostatnia aktualizacja: 28 listopad 2017

Jakiego typu jest leczenie czynnikami wzrostu? Kiedy warto zastosować tę nowatorską metodę? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o terapii czynnikami wzrostu. Czynniki wzrostu to białka, których zadaniem jest stymulacja procesów regeneracyjnych tkanek po uszkodzeniu...

Czynniki wzrostu to białka, których zadaniem jest stymulacja procesów regeneracyjnych tkanek po uszkodzeniu. Największa koncentracja tych białek występuje w ziarnistościach płytek krwi, z których czynniki są uwalniane w odpowiedzi na uszkodzenie tkanek w trakcie procesu krzepnięcia krwi. Stymulują one migracje komórek do miejsca uszkodzenia i ich namnażanie.

Coraz powszechniej używa się czynników wzrostu w różnych gałęziach medycyny do stymulacji gojenia tkanek. W ortopedii są stosowane do przyspieszenia zrostu kostnego i gojenia tkanek miękkich - kości, ścięgna. W czasie operacji  czynniki wzrostu stosuje się jako działanie wspomagające w leczeniu stawów rzekomych kości, w szyciu zerwanego ścięgna Achillesa lub rekonstrukcjach wiązadeł w kolanie.

Najczęściej jednak czynniki wzrostu stosuje się w ambulatoryjnym leczeniu zmian zwyrodnieniowych i przeciążeniowych. W leczeniu ambulatoryjnym stosuje się metodę uzyskiwania czynników wzrostów, to jest przygotowanie osocza bogatopłytkowego z krwi własnej pacjenta.
Jest to metoda mało inwazyjna, nie wymaga nacinania skóry, jedynie iniekcji. Osocze bogato płytkowe jest autologicznym koncentratem białek krwi w niewielkiej objętości osocza. Płytki krwi uwalniają czynniki wzrostu odpowiedzialne za procesy gojenia.
Zabieg polega na podaniu przez lekarza w postaci iniekcji czynnika do miejsca zmienionego chorobowo pod kontrolą USG. Jest to zabieg autologiczny, w związku z tym minimalizuje to reakcje uczuleniowe lub inne powikłania. Zabieg ten może być łączony z innymi zabiegami stymulując w ten sposób działanie biologiczne.

Kiedy warto zdecydować się na zabieg?

  • zwyrodnienie barku,
  • łokieć tenisisty,
  • zwyrodnienie ścięgna Achillesa,
  • ostrogi piętowe.

O kwalifikacji pacjenta zawsze decyduje lekarz specjalista. Skuteczność terapii jest stosunkowo duża (prawie 90%). Rezultaty zaczynają być odczuwalne po kilku dniach do około 3 tygodni od zabiegu.

Źródło:
Termedica

TEL-MED POLECA

Specjalista Reumatolog Poznań Grunwald - Wilda/ Reumatoidalne Zapalenie Stawów

Medyczne Centrum Hetmańska

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. Hetmańska 55

Specjalistyczna Przychodnia Lekarska Poznań Piątkowo | Psychiatra, dermatolog, stomatolog

NSZOZ Termedica

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. Os. Bolesława Chrobrego 101
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
od kilku lat wykorzystuje się płytkowe czynniki wzrostu jako symulant wzrostu kostnego i gojenia tkanek miękkich ?
strony internetowe | lexurio.pl