Medycyna ogólna

Co nam daje USG 3D i 4D?

Publikacja: 24 lipiec 2016 Ostatnia aktualizacja: 25 lipiec 2016

Jesteś w ciąży i zastanawiasz się, które z badań będzie odpowiedniejsze by zbadać swoje dziecko?  Jak wyglądają i jakie  korzyści niosą za sobą badania USG 3D i 4D? O tym dowiesz się z tego artykułu, przeczytaj i przekonaj się sama!

Badanie obrazowe USG to  najszybszy sposób by zajrzeć do wewnątrz brzucha  mamy  i sprawdzić czy  stan dziecka jest prawidłowy.  Najbardziej powszechnym i klasycznym badaniem jest badanie USG 2D, choć coraz popularniejsze staje się badanie 3D i 4D. Czym różnią się te badania między sobą i czy są lepsze niż dotychczasowe USG 2D?  Tego dowiesz się z dalszej części  artykułu.


Badania wykonywane przez nowoczesne, ultrasonograficzne aparaty dają możliwość w dzisiejszych czasach obejrzenia dziecka, w wymiarach 3D czyli w trójmiarze, z każdej strony. Lekarz dzięki temu może zobaczyć dziecko prawie z każdej strony, zwracają dokładnie uwagę na każdy aspekt rozwoju małego dziecka.


Badanie obrazowe USG 3D


Dziecko, podczas tego badania, można obejrzeć z 3 stron.  Są to tylko nieruchome, statyczne  obrazy  w 3 wymiarach, dlatego dziecko wydaje się nieruchomą bryłą.  Efekt, który uzyskujemy z tego badania można przyrównać jak gdyby do aparatu fotograficznego umiejscowionego w macicy matki.
To badanie umożliwia lekarzowi obejrzenie dziecka z zewnątrz, każdy fragment ciała np. nóżkę czy główkę.  Na zdjęciach z badania UGS 3D bardzo wyraźnie widać twarz małego dziecka oraz całą jego budowę ciała, co jest niezwykle ważną pamiątką dla rodziców, ponieważ widzą oni dokładnie wygląd swojego dziecka.  Dotychczasowe badanie 2D nie pozwalało na tak dokładny obraz nienarodzonego dziecka.


Badanie obrazowe USG 4D


Jest podobne do badania USG 3D, jednak różniące się miedzy sobą ze względu na szybkość zmieniających się trójwymiarowych obrazów.  W badaniu  4D zdjęcia zmieniają się w czasie rzeczywistym. Jest to inaczej film w trójmiarze.  To tak jakby umieścić kamerę w brzuchu matki.
Rodzice podczas tego badania mogą nie tylko zobaczyć sam wygląd dziecka, ale również to co dziecko podczas badania robi np. ssie kciuk, ziewa, można uchwycić jego grymasy na twarzy lub poszczególne ruchy kończyn. Dzięki badaniu USG 4D, lekarz może precyzyjnie ocenić pracę mózgu, serca, nerek, kręgosłupa jak i pozostałe organy.  Według psychologów, istnieje również aspekt psychologiczny podczas tego badania – uważają iż wytwarza się szczególna więź między rodzicem a dzieckiem, gdyż dla rodziców, dziecko przestaje być już nierealnym bytem a staje się rzeczywistą postacią w ich życiu.

Zalety badań  3D i 4D w  skrócie

  • Badanie 3D i 4D pozwala na obejrzenie płodu niemal z każdej strony, można dowolnie sterować obrazem
  • Na badaniu 3D dokładniej widać kościec – daje podobny obraz jak zdjęcie radiologiczne, ale bez użycia szkodliwych promieni rentgenowskich
  • Badanie 4D ma wielki wpływ na diagnostykę zespołu Downa, przede wszystkim poprzez precyzyjną ocenę kości nosowej, którą widać w tym badaniu znacznie lepiej niż w badaniu 3D
  • Badanie 4D jest przydatne przy diagnostyce rozszczepu wargi  i deformacji podniebienia
  • Badanie 4D daje możliwość sprawdzenia deformacji rąk lub nóg

Kiedy wykonać takie badanie?

Badanie USG płodu powinno być wykonywane  przynajmniej raz na trymestr, dokładnie  miedzy 11. a 13. tygodniem ciąży, następnie między 18. a 22. tygodniem ciąży i po 30. tygodniu ciąży. Lekarz sprawdza dokładnie poszczególne etapy rozwoju dziecka, dlatego bardzo ważne jest by te badania odbyły się we wskazanych terminach.

Nie zapominajmy jednak o klasycznym i podstawowym badaniu 2D, dzięki któremu również można sprawdzić czy wasze dziecko jest zdrowe. Pomimo nowoczesnego sprzętu, nie należy lekceważyć doświadczenia i wiedzy lekarza.

Źródło:
„Ciąża, poród, macierzyństwo” , Maria Korzeniewska

TEL-MED POLECA

USG 3D i USG 4D Ginekolog Poznań Grunwald/ Najnowocześniejsze USG 3D w Poznaniu

USG 3D, 4D w Poznaniu

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. Słoneczna 4 1
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
badanie usg może obliczyć datę porodu, mierzą wymiary Twojego dziecka i porównując je do określonych średnich? Niestety wynik może być nieprecyzyjny, gdy Twoje dziecko nie będzie mieścić się w określonych średnich.