Ważny temat

Postępowanie na miejscu wypadku - jak zabezpieczyć siebie i innych?

Publikacja: 30 czerwiec 2016

Jesteś świadkiem wypadku komunikacyjnego i nie wiesz jak się zachować? Poniżej znajdziesz kilka informacji oraz wskazówek, które pomogą odpowiedzieć na pytania związane z udzieleniem pierwszej pomocy oraz zabezpieczaniem siebie i innych.

Sposób postępowania na miejscu wypadku komunikacyjnym:

  • Zabezpiecz miejsce zdarzenia
    Jeżeli widzisz wypadek drogowy, zachowaj zimną krew, ustaw swój samochód w miejscu, w którym nie będzie utrudniał pracy służb ratowniczych, wyjdź z samochodu, ustaw trójkąt ostrzegawczy, włącz światła awaryjne.
  • Oceń liczbę rannych i ich obrażenia, wezwij karetkę
    Wezwij karetkę lub inne służby medyczne (straż, policja) dzwoniąc pod numerem telefonu 112, 999 lub 998. Informacje do dyspozytora muszą być przekazywane bardzo dokładnie. Podaj swój numer telefonu, imię, nazwisko (w razie rozładowania się telefonu), na jakim odcinku drogi był wypadek, ilu jest poszkodowanych i w jakim są stanie. Wskaż charakterystyczne miejsce, aby skrócić dojazd do miejsca wypadku.
    Podchodząc do wraku auta pamiętajmy o bezpieczeństwie własnym. Powinniśmy mieć ze sobą apteczkę, gaśnicę. Sprawdzamy stan pojazdu, czy nie ma żadnych wycieków oleju, benzyny, otwartego ognia oraz czy pojazd jest stabilny. Sprawdź jaki jest dostęp do osób, które znajdują się wewnątrz pojazdu.
  • Udziel pierwszej pomocy:
    • zatrzymaj przejeżdżający samochód aby zapewnić sobie pomoc do przyjazdu karetki lub poprosić innych świadków wypadku;
    • staraj się mówić zdecydowanym głosem np. „podejdź do mnie”, „wezwij karetkę”;
    • załóż rękawiczki ochronne, aby nie dopuścić do zakażenia. Wyciągnij kluczyki ze stacyjki i odłożyć w widocznym miejscu;
    • oceń czy dalsze czynności ratownicze na pewno nie zagrażają twojemu  zdrowiu i życiu;
    • dokonaj selekcji osób poszkodowanych, zacznij od tych którzy są nieprzytomni;
    • sprawdź puls na tętnicy szyjnej i ramiennej,  jeżeli nie wyczuwasz pulsu, ani oddechu to przystąp do  reanimacji używając maski do RKO;
    • zatamuj widoczne krwotoki, ustabilizuj odcinek kręgosłupa szyjnego.
  • Nie podejmuj akcji wyciągania ludzi z samochodów, jeżeli nie wiesz jak to poprawnie zrobić (za wyjątkiem zagrożenia wybuchem), gdyż możesz pogorszyć stan poszkodowanego.

    Pamiętaj, że czynności związane z udzielaniem pierwszej pomocy na miejscu wypadku są wykonywane do momentu przyjazdu służb medycznych. To tzw. „platynowe minuty”, czyli kilka pierwszych minut, w ciągu których istnieje największe prawdopodobieństwo uratowania życia poszkodowanemu!

    Źródło:
    http://www.pierwszapomoc.net.pl/

    Ostatnie publikacje

    Czy wiesz że.. ?
    podczas wypadku, jeżeli osoba poszkodowana jest przez dłuższy czas nieprzytomna, nie ma tętna na tętnicach oraz oddech jest niewyczuwalny, to komórki mózgowe obumierają już po 4 minutach?