Ważny temat

Jak prawidłowo wykonać resuscytację krążeniowo - oddechową?

Publikacja: 30 czerwiec 2016

Czy kiedykolwiek byłeś świadkiem wypadku? W wielu sytuacjach poszkodowanym potrzebna jest natychmiastowa pomoc, jaką możesz im udzielić jeszcze przed przyjazdem pogotowia ratunkowego. Dzięki resuscytacji poszkodowany ma znacznie większą szansę na przeżycie. Jeżeli nie jesteś na to obojętny, koniecznie przeczytaj ten artykuł, aby poznać ideę resuscytacji krążeniowo - oddechowej oraz nauczyć się podstaw działania.

Czym jest resuscytacja krążeniowo - oddechowa (RKO)?

Gdy dochodzi do nagłego zatrzymania krążenia krwi, stosuje się szereg czynności mających na celu utrzymanie przepływu krwi przez najważniejsze narządy takie jak mózg i serce, jak również pomoc w przywróceniu własnego oddechu przez poszkodowanego. Zatrzymanie pracy serca, utrata świadomości i bezdech często występują przy np. poważnych wypadkach drogowych, których świadkiem może być każdy z nas.

Co muszę wiedzieć, aby prawidłowo wykonać resuscytację krążeniowo - oddechową?

Możemy wyszczególnić kilka najważniejszych etapów postępowania:

  • Przede wszystkim należy ocenić, czy sytuacja, w której znajdujesz się zarówno Ty jak i poszkodowany jest bezpieczna. Pomoc osobie poszkodowanej nie powinna wiązać się z ryzykiem utraty zdrowia/życia osoby pomagającej.
  • Podchodząc do poszkodowanego sprawdzamy, czy reaguje on na bodźce zewnętrzne. Może to być zwykłe pytanie „Czy wszystko w porządku?” lub „Czy słyszy mnie Pan/Pani?” połączone z delikatnym potrząsaniem poszkodowanego. Możemy spotkać się z dwiema możliwościami:
    a) poszkodowany reaguje na nasze pytania – w tej sytuacji zostawiamy poszkodowanego w pozycji w jakiej go znaleźliśmy i dzwonimy po pogotowie ratunkowe;
    b) poszkodowany nie reaguje – wołamy/prosimy osoby obok o zadzwonienie po pogotowie (gdy nie ma nikogo w pobliżu sami dzwonimy) i rozpoczynamy resuscytację krążeniowo-oddechową.
  • Udrożnienie dróg oddechowych i ocena oddechu. W tym celu należy ułożyć poszkodowanego na plecach, delikatnie odgiąć jego głowę do tyłu i odchylić żuchwę. Następnie przykładając jednocześnie ucho do ust poszkodowanego oraz patrząc na klatkę piersiową przez kilka sekund nasłuchujemy oddechu (unoszenie się klatki piersiowej). Jeżeli oddechu brak lub jest sporadyczny i nieregularny należy kontynuować postępowania resuscytacyjne.
  • Uciskanie klatki piersiowej i wdechy – to naprzemienne uciskanie klatki piersiowej poszkodowanego oraz wtłaczanie powietrza do jego płuc. Stosunek ucisków do oddechów wynosi 30:2.
    W celu prawidłowego wykonania ucisku klatki piersiowej należy dostosować się do kilku wytycznych:
    a) uklęknąć obok
    b) jedną rękę położyć na środku klatki piersiowej poszkodowanego, drugą rękę położyć na pierwszej ręce (cały czas mieć wyprostowane ramiona w pozycji prostopadłej do poszkodowanego)
    c) Cyklicznie uciskać klatkę piersiową na głębokość około 5 cm (prędkość uciskania powinna wynosić około 100 ucisków na minutę), naprzemiennie z oddechami (normalny, nie pełen oddech po objęciu ustami ust poszkodowanego i zaciśnięciu skrzydełek nosa, wtłaczany przez około 1 sekundę)
  • Zakończenie resuscytacji krążeniowo - oddechowej

    Przerwanie czynności resuscytacyjnych powinno nastąpić dopiero wtedy, gdy poszkodowany zacznie się poruszać, oddychać lub reagować (ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej). W przeciwnym wypadku należy kontynuować czynności do czasu przyjazdu pogotowia ratunkowego.
    Resuscytacja jest bardzo wyczerpująca, dlatego w przypadku wyczerpania osoby udzielającej pomocy, jej miejsce powinna przejąć inna osoba w taki sposób, aby nie przerywać resuscytacji.

    Podsumowanie

    Znajomość podstawowych zasad wykonywania resuscytacji krążeniowo - oddechowej może uratować życie wielu osób. W takich sytuacjach liczy się każda minuta, a nie zawsze karetka jest w stanie dojechać tak szybko, jak powinna. Każdy z nas może kiedyś potrzebować podobnej pomocy, dlatego warto zatroszczyć się już teraz o podstawy znajomości pierwszej pomocy.

    Źródło:
    Rudolph W. Koster: „Wytyczne resuscytacji 2010”

    TEL-MED POLECA

    Pracownia Fizjoterapii w Zagórowie/ Rehabilitacja/ Rehabilitant Zagórów

    STOMED filia Zagórów

    woj. wielkopolskie
    Zagórów, ul. Pyzderska
    • czynna
    • nieczynna

    Ostatnie publikacje

    Czy wiesz że.. ?
    rozpoczęcie resuscytacji przez świadków wypadku tuż po jego zdarzeniu zwiększa prawdopodobieństwo przeżycia trzykrotnie?