Ważny temat

Czym jest zaćma? Sposoby leczenia

Publikacja: 27 kwiecień 2016 Ostatnia aktualizacja: 31 styczeń 2024
Zarówno zaćma jak i jaskra są najpoważniejszymi chorobami oczu. Jest to choroba wysoce rozpowszechniona. Najpoważniejszym skutkiem zaćmy jest ślepota. Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, w którym dowiesz się, co to jest tak na prawdę zaćma, jakie wyróżniamy rodzaje zaćmy, a także jak ją leczyć.
Zaćma, inaczej też cataracta (katarakta) to schorzenie soczewki oka, które jest związane ściśle z naturalnym procesem starzenia. Można mieć do czynienia z zaćmą postępującą, częściową bądź całkowitą. Mętnienie soczewki oka związane jest z zaburzeniami metabolizmu samej soczewki. Skutkiem zmętnienia soczewki jest utrudnienie światłu dotarcie do soczewki oka. A co za tym idzie? Jeśli światło nie dociera do soczewki oka widzimy wtedy obraz zamglony i niewyraźny. W takiej sytuacji obrazu nie da się poprawić ani zwykłymi okularami ani też szkłami kontaktowymi.

Rodzaje zaćmy:
  • Zaćma starcza korowa (początkowa) - często jest kojarzona z naturalnym procesem starzenia się oraz z dalekowzrocznością, kiedy powstaje kora, to powoduje, że soczewka jest zbita i stwardniała.
  • Zaćma jądrowa - ten rodzaj zaćmy jest spotykany i najczęściej kojarzony z krótkowzrocznością. Powoduje nieostre widzenie, rozmazane kolory. Tak samo jak zaćma starcza korowa, powstaje w wyniku naturalnego procesu starzenia się.
  • Zaćma podtorebkowa tylna - ten rodzaj zaćmy spotykany jest najrzadziej, natomiast najbardziej niszczy wzrok. Występuje u osób poniżej 40 roku życia.
Objawy zaćmy:
  • u dzieci częste występowania zeza bądź oczopląsu,
  • widzenie kolorów pastelowo,
  • wysoka wrażliwość na światło,
  • widzenie "za mgłą", zarówno z daleka, jak i bliska,
  • słaby obraz widzenia.
Leczenie zaćmy:
Jedyną skuteczną metodą wyleczenia zaćmy jest leczenie operacyjne. Jest to jedyna skuteczna metoda na to aby odwrócić skutki, jakie wywołała zniszczona soczewka. O leczeniu operacyjnym decyduje tylko i wyłącznie lekarz, który jest w stanie wskazać, w jakim stopniu ostrość widzenia została naruszona. Tylko wtedy jest możliwe wskazanie drogi leczenia i dopasowanie odpowiedniej operacji.
Po operacji pacjentom zazwyczaj doradza się dobór szkieł kontaktowych bądź okularów. Częściej jednak polecane są szła kontaktowe. Mają one pozytywny wpływ na nasz wzrok, m.in.:
  • poszerzają pole widzenia,
  • zmniejszają uczucie światłowstrętu,
  • umożliwiają widzenie w dobrej ostrości(dotyczy to obu oczu).
Obecnie istnieją nowoczesne kliniki okulistyczne, które zajmują się profesjonalną chirurgią zaćmy np. Eyemed w Lublinie.
Źródło:
http://zacma.info/

Sponsor artykułu:
Eyemed w Lublinie

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
pierwszą udaną operację zaćmy przeprowadził francuski lekarz Jacques Daviel dopiero w XVIII wieku. Na specjalną prośbę młodego malarza, który utracił wzrok opracował technikę operacyjną?