Ważny temat

Kolonoskopia - podstawowe narzedzie profilaktyki jelita grubego

Publikacja: 24 luty 2016
Rak jelita grubego wraz z nowotworem płuc u mężczyzn i nowotworem piersi u kobiet należy do grupy nowotworów, które są najbardziej obarczone śmiertelnością. Chcesz się dowiedzieć jak zapobiec jego rozwojowi? Jakie badanie wykonać? Zapraszam do zapoznania się z poniższym artykułem...
Rak jelita grubego może rozwijać się nawet 10 lat, dlatego tak ważne jest, aby wykonywać regularne badania. W początkowych stadiach nawet przez wiele lat możemy nie mieć żadnych objawów. Dlatego też warto wykonywać badania takie jak, np. kolonoskopia. Istnieje wtedy szansa, że zmiany nowotworowe zostaną wykryte we wczesnym stadium i istnieje duże prawdopodobieństwo na jego wyleczenie.

Przejdźmy już do samej profilaktyki raka jelita grubego. Badania profilaktyczne związane z rakiem jelita grubego powinna wykonać osoba niezależnie od płci, która ukończyła 50 lat. Tylko poprzez to badanie można wykryć stany przedrakowe typu polipy. Polipy jest zawsze łatwiej usunąć zanim zmienią się w zmiany nowotworowe. 

Badaniem jakie wykonuje się w związku z profilaktyką raka jelita grubego to kolonoskopia. Kolonoskopia jest badaniem całego jelita grubego. Kolonoskopię przeprowadza się za pomocą endoskopu co pomaga przyjrzeniu się wnętrza jelita.

Profilaktyka dotyczy również osób, które są dziedzicznie obciążone chorobami nowotworowymi. Przede wszystkim jeśli ktoś w rodzinie miał raka jelita grubego badanie należy wykonać najlepiej 10 lat wcześniej niż zachorował krewny.

Badanie ma na celu odnalezienie wszystkich zmian jakie pojawią się na powierzchni błony śluzowej. Tylko właśnie w ten sposób dzięki temu badaniu można zlokalizować miejsce krwawienia lub sprawdzić stan śluzówki. Badanie kolonoskopii nie jest w żaden spokój ograniczone wiekowo. Badanie można przeprowadzić zarówno u dzieci jak i u osoby starszej, a także u kobiety w pierwszym trymestrze ciąży.

Skierowanie na kolonoskopii może wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej jak i gastroenterolog, ale także badanie kolonoskopii jest wykonywane w ramach badań przesiewowych. Jeżeli istnieje taka potrzeba placówki również badanie kolonoskopii mogą wykonać pod narkozą.

Wskazania do kolonoskopii:
  • podejrzenie raka jelita grubego,
  • biegunka - jeśli przyczyna jest nieznana,
  • nagła utrata masy ciała,
  • podejrzenie nieswoistego zapalenia jelit,
  • podejrzenie krwawienia z przewodu pokarmowego.
Przeciwwskazania:
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • ciąża (II i III trymestr),
  • zapalenie otrzewnej,
  • choroby zapalne jelita grubego,
  • ciężkie choroby serca,
  • ostra niewydolność oddechowa.
Od pojawienia się polipów do momentu, gdy rak się rozwinie mija zwykle 10 lat. Mówiąc rak jelita grubego, mamy na myśli nowotwór esicy, odbytnicy jak i okrężnicy. Jeśli polipy zostaną wykryte w miarę wcześnie jest możliwe, że zostaną one usunięte podczas kolonoskopii, natomiast brak badań może doprowadzić do rozwoju już komórek nowotworowych.

Przebadaj się, na prawdę warto!
Źródło:
"Rak jelita grubego"; A. Deptał, M. Wojtukiewicz

TEL-MED POLECA

BAMBERSKI DWÓR Sp. z o.o.

Specjalistyczne Centrum Diagnostyczno-Lecznicze

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. Dąbrowskiego 77a
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
w Polsce na raka jelita grubego umiera codziennie około 28 osób?