Medycyna ogólna

Co mówi o zdrowiu nasz jezyk?

Publikacja: 27 styczeń 2016
W medycynie chińskiej obserwacja języka jest jednym z najczęstszych badań diagnostycznym wielu schorzeń.
W medycynie klasycznej z jaką obcujemy na co dzień jest to zjawisko całkowicie niespotykane. Dowiedz się co możesz wyczytać z wyglądu języka.
Język jest jednym z najczęściej używanych mięśni naszego organizmu. To dzięki niemu mamy możliwość odpowiednio rozdrabniać pokarm
w jamie ustnej, bierze udział w procesie przełykania, umożliwia nam mówienie oraz to na nim mieści się jeden z najważniejszych naszych zmysłów, czyli smak. Mało kto jednak wie, że wiele chorób organizmu może odcisnąć na nim swoje piętno.
Kolor językaW normalnych warunkach jeżyk powinien mieć lekko różową barwę, jeśli zauważasz odchylenia od tej barwy może to oznaczać stan chorobowy. Jeśli jeżyk przybiera fioletowawą bądź jasno czerwoną  barwę może to oznaczać, że temperatura ciała wzrasta co może wskazywać na infekcje bądź zapalenie. Intensywnie czerwona barwa pojawia się również u osób z nerwicami. Blady język, praktycznie biały jak papier może wskazywać na to, że organizm jest bardzo wychłodzony, bądź chory ma anemie. Blady język może też wskazywać na choroby układu odpornościowego za to ciemne bądź czarne zabarwienie jeżyka świadczy o chorobach nerek.
Nalot na językuNalot na języku najczęściej może być oznaką toczącej się w organizmie choroby infekcyjnej. Zmiana ta pojawia się również gdy chory ma problemy z układem pokarmowym. Barwa nalotu wtedy jest szara i wskazuje to na między innymi nadkwasotę lub choroby wątroby. Jeśli u chorego obserwujemy brązowawy nalot na języku, oznaczać może to ze odczynienie mamy z chorobami układu oddechowego. Nalot może być również spowodowany przez zaawansowaną próchnice, która tworzy się przez nienależytą higienę jamy ustnej oraz przez choroby grzybicze.
Wielkość językaGdy zaobserwujesz, że język jest nienaturalnie duży tak, że praktycznie nie mieści się za zębami, może to oznaczać choroby układu krwionośnego bądź problemy z sercem. Napuchnięty język pojawia się również gdy w organizmie toczy się anemia bądź są schorzenia śledziony i nerek. Mały język może oznaczać że w organizmie jest niedobór witamin.
Inne dolegliwości „wyczytane” z języka:
  • czerwone plamy na języku świadczą o niedoborze witamin z grupy B,
  • suchy język może być objawem cukrzycy,
  • szary nalot i pęcherzyki wskazują na wirusa opryszczki,
  • biały nalot świadczy o zakażeniu drożdżakami,
  • popękana powierzchnia języka oznacza odwodnienie organizmu.
Źródło:
tel-med

TEL-MED POLECA

Gastrolog-Gastroskopia Konin/ USG w Koninie/ Kolonoskopia w narkozie

lekekarz specjalista gastroenterologii w Koninie

woj. wielkopolskie
Konin, ul. Paderewskiego
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
kubki smakowe zlokalizowane na języku zużywają się po tygodniu istnienia? Na szczęście ciągle są odnawiane i zastępowane nowymi. Dopiero po 45 roku życia proces tej odnowy przebiega znacznie wolnej, więc dlatego z wiekiem rozróżnialność smaków maleje.