Ważny temat

Jak uchronić się przed ugryzieniem kleszcza?

Publikacja: 30 czerwiec 2015 Ostatnia aktualizacja: 07 lipiec 2015
Planujesz wakacje na terenach zalesionych? Powinieneś zwrócić szczególną uwagę na ochronę ciała przed pasożytami jakimi są kleszcze. Mogą one przenosić groźne choroby np. boreliozę.
W miesiącach letnich okres żerowania tych stworzeń jest szczególnie wzmożony. Przed wyjazdem koniecznie zapoznaj się ze wskazówkami zawartymi w tym artykule.
Kleszcze to małe i niepozorne zwierzęta. Mimo swych rozmiarów nie powinniśmy ich bagatelizować. Kleszcze potrafią zamienić nasz długo wyczekiwany urlop w pobyt w przychodni, dodatkowo istnieje ryzyko zarażenia się chorobami takimi jak chociażby borelioza.
Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek które pomogą Ci spokojnie wypoczywać:
  • Preparaty odstraszające
Bazują na naturalnych olejkach eterycznych i mają na celu odstraszenie owadów i pajęczaków (kleszcze). Dostępne w postaci spray-u lub plastrów (przeciwwskazania: uczulenie na olejki eteryczne).
Na rynku dostępne są również preparaty zwierające substancje chemiczne, które mimo tego, że działają podobnie to mogą powodować skutki uboczne takie jak chociażby podrażnienie skóry (z tego względu niezalecane u małych dzieci). Niektóre produkty mają również właściwości bakteriobójcze, bądź łagodzące w przypadku wystąpienia obrzęku po ugryzieniu.
Tego typu preparatu są zazwyczaj ogólnodostępne, więc nie powinieneś mieć problemu z ich zakupem.
  • Ubranie
Wychodząc na zewnątrz (szczególnie dotyczy się to lasów) postaraj ubrać się tak aby ubranie zakrywało jak największy obszar Twojego ciała. Nawet jeśli jest bardzo ciepło na dworze załóż na siebie coś przewiewnego, ale zakrywającego m.in. nogi, ramiona, szyję. Buty powinny zakrywać kostki, a na głowę warto założyć czapkę bądź kapelusz co uchroni nas przed pasożytami ukrytymi w koronach drzew. Starajmy się również zakładać jasne ubrania, dzięki którym łatwiej zauważyć potencjalnego pasożyta.
  • Obserwacja
Po powrocie do domu dokładnie obejrzyj całe swoje ciało. Kleszcze są małe, dlatego gdy któryś się wgryzie w naszą skórę można ich po prostu nie zauważyć bądź pomylić ze zmianą barwnikową na skórze (np. pieprzykiem).
Ugryzł mnie kleszcz – co teraz?
  • Wyciąganie kleszcza
Przede wszystkim nie należy kleszcza dusić, smarować różnymi substancjami (np. tłustymi kremami). Odcinamy w ten sposób dopływ powietrza, przez co kleszcz może wyjść ze skóry sam, ale jest to poważny i dość częsty błąd. Kleszcz w takich warunkach zaczyna się dusić i tym samym zwymiotować swoją zawartość razem z groźnymi patogenami oraz bakteriami do naszego krwiobiegu. Takim sposobem możemy nabawić się groźnej choroby odkleszczowej (np. boreliozy), dodatkowo może pojawić się zakażenie w okolicach ugryzienia. Kleszcza najlepiej wyciągać pęsetą, chwytając go jak najbliżej skóry. Staramy się nie ciągnąć, aby nie urwać części kleszcza oraz nadmiernie nie ściskać.
  • Testy, badania, obserwacje
W różnych laboratoriach mamy dostępną szeroką gamę testów i badań mających na celu sprawdzenie, czy kleszcz nas czymś nie zainfekował. Badania takie możemy wykonać zarówno sobie (np. z krwi) lub samemu kleszczowi (o ile go mamy).
Przy niektórych chorobach odkleszczowych mogą pojawić się objawy sugerujące, że jesteśmy na coś chorzy. Dla przykładu bardzo popularnym objawem boreliozy jest rumień wędrujący. Jego pojawienie się w większości przypadków oznacza chorobę.
Podsumowanie

Kleszcze mogą przenosić groźne dla człowieka choroby, dlatego warto zabezpieczyć się przed ugryzieniem podczas wyjazdu na wakacje czy pracy w ogródku. Stosując się do tych kilku prostych zasad zmniejszymy ryzyko ugryzienia przez kleszcza.
Źródło:
CB DNA

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
kleszcze potrafią wyczuć potencjalną ofiarę z odległości 20 metrów?