Ważny temat

Leczenie kataru siennego

Publikacja: 16 kwiecień 2009
Istnieje bardzo dużo leków zmniejszających objawy kataru siennego. Które wybrać? Co zrobić, by zażywać ich jak najmniej?Jak kontrolować objawy kataru siennego bez używania lekarstw?
Wszystkie dostępne lekarstwa na katar sienny zostały skrupulatnie przebadane i stosowane zgodnie z zaleceniami są bezpieczne. Niemniej jednak zrozumiała jest chęć ograniczania ich zażywania do minimum. Są różne sposoby zmniejszania ryzyka narażenia się na oddziaływanie konkretnych alergenów. Unikanie alergenów redukuje objawy, a to z kolei zmniejsza liczbę przyjmowanych leków.

Czy są w aptece leki pomagające w przypadku kataru siennego?

Jest kilka skutecznych lekarstw, które można kupić w aptekach bez recepty. Nie należy lekceważyć kataru siennego. Objawy tego schorzenia mogą mieć duży wpływ na jakość życia chorego. Dużo więcej leków dostępnych jest na receptę.

Leki przedstawione poniżej są dostępne w aptekach bez recepty:
  • leki przeciwhistaminowe - zarówno w płynie, jak i w tabletkach
  • tabletki udrażniające górne drogi oddechowe
  • kromoglikan sodu - spray do nosa
  • steroidowe spraye do nosa
  • roztwory do przemywania oczu.
Sprayów udrażniających górne drogi oddechowe nie powinno się używać stale, ponieważ prowadzi to do zaniku i wysychania błony śluzowej nosa, co z kolei nasila objawy chorobowe, zamiast je redukować. W razie wątpliwości dotyczących używania leków warto skonsultować się z farmaceutą; dotyczy to zwłaszcza kobiet w ciąży lub karmiących piersią.

Jest wiele dostępnych leków na katar sienny. Który jest najlepszy?

To zazwyczaj zależy od objawów. W przypadku kichania i wycieku z nosa pomocne są leki przeciwhistaminowe, z kolei przy zapchanym nosie bardziej skuteczne są steroidowe spraye do nosa. Te dwa różne lekarstwa mogą być bezpiecznie używane razem. Przeciwalergiczne krople do oczu można stosować wtedy, gdy objawy dotyczą również oczu. Pomocne będzie również unikanie ekspozycji na duże stężenia pyłków.

Czy teki przeciwhistaminowe wywołują senność?

Dostępne w przeszłości preparaty antyhistaminowe były bardzo skuteczne, ale miały istotne efekty uboczne, m.in. uczucie senności. Nowsze, obecnie produkowane, nie mają już tego skutku ubocznego. Warto spotkać się z lekarzem i spytać się o jeden z tych nieusypiających nowszych leków, które zawierają terfenadynę, loratadynę, astemizol i cetyryzynę. Większość z tych leków dostępnych jest tylko na receptę.
 
Spray do nosa zamiast inhalatora?

Coraz częściej lekarze proponują lekarstwo w formie sprayu do nosa - zamiast inhalatora. Z dwóch powodów. Po pierwsze, preparaty w płynie rozprowadzane są w nosie skuteczniej i w związku z tym lepiej oddziałują na błonę śluzową nosa. Po drugie, do niedawna inhalatory w aerozolu zawierały freon, który jest szkodliwy dla atmosfery. W sprayu już go nie ma.

Należy właściwie korzystać z nowego sprayu: pochylić się do przodu, tak aby głowa zwisała do dołu, i wpompować dawkę sprayu do jednej dziurki nosa. Zanim znowu użyje się sprayu, trzeba przez chwilę potrzymać pojemnik prosto, aby mógł się znowu napełnić i wtedy zaaplikować go do drugiej dziurki. Jeśli ta pozycja wydaje się niewygodna, można położyć się na plecach, z głową zwisającą z łóżka, i użyć sprayu w opisany wcześniej sposób.
Źródło:
Joanne Clough "Wszystko o Alergiach"

TEL-MED POLECA

Zpecjalista Alergolog dziecięcy Gniezno/ Pediatra/ Immunoterapia swoista-odczulanie

Gabinet lekarza specjalisty pediatrii i alergologii w Gnieznie

woj. wielkopolskie
Gniezno, ul.
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje