Ciąża

Jak zapobiegać rozstępom w trakcie ciąży?

Publikacja: 23 luty 2015
Rozstępy powstają w wyniku zbyt szybkiego rozciągania skóry. Kobiety w ciąży są szczególnie na nie narażone gdyż na skutek zmian hormonalnych i intensywnego rozwoju dziecka słabną włókna kolagenowe w skórze i powstają charakterystyczne różowawe pręgi na skórze. A wiec jak zapobiegać powstawaniu rozstępów?


Rozstępy w czasie ciąży to wbrew pozorom bardzo częsty problem u przyszłych mam ponieważ dotyka on aż od 60 do 90% kobiet. Wpływ na ich powstawanie ma wiele czynników.

Pierwszym z nich jest burza hormonalna wywołana ciążą. Nadmierna ich ilość wpływa na włókna kolagenowe i elastynę, które wchodzą
w skład skóry, powodując ich osłabienie. Kolejnym czynnikiem powstawania rozstępów jest intensywne powiększanie się brzucha i piersi oraz przybieranie na wadze podczas ciąży. Osłabione włókna kolagenowe pod naciskiem wywołanym przez powiększające się ciało pękają tworząc rozstępy. Ostatnią przyczyną powstawania rozstępów są geny. Jeśli twoja mama podczas ciąży miała rozstępy masz nieomal 100% pewność, że i ciebie dotknie ten problem.

W walce z rozstępami najważniejsza jest profilaktyka i codzienna pielęgnacja ciała. Pamiętaj że, jeżeli na ciele pojawią się rozstępy nie ma możliwości ich usunięcia. Kosmetologia daje nam możliwość spłycenia rozstępów czy rozjaśniania, jednak nie ma możliwości zlikwidowania ich całkowicie.

Aby ustrzec się przed rozstępami, profilaktykę powinno rozpocząć się już przed zajściem w ciąże. Uprawianie sportu i zdrowa dieta to najprostsza metoda zapobiegania rozstępom. Również stosowanie balsamu powinno być codziennym rytuałem, tak by na bieżąco dbać o elastyczność naszej skóry.

Jak można zapobiegać rozstępom w czasie ciąży?

Masaż

Aby przeciwdziałać powstawaniu rozstępów możesz stosować odpowiednią pielęgnację i masaże. Pielęgnację można zacząć pod prysznicem stosując na zmianę ciepłą i zimną wodę. Polewaj w ten sposób wszystkie narażone miejsca czyli piersi, brzuch i uda. Po osuszeniu skóry pora na wmasowanie balsamu. Po kąpieli skóra jest rozluźniona i łatwiej wchłania balsam. Smarując skórę pamiętaj by w trakcie też wykonywać masaż. Brzuch i piersi masuj okrężnymi ruchami całą dłonią, tak bu nacisk był równomierny.

Oliwa z oliwek

Oliwa jest najstarszym i najzdrowszym produktem idealnym do pielęgnacji skóry, nie zawiera żadnych konserwantów ani barwników, więc idealnie pasuje dla kobiet w ciąży. Powinno się używać oliwy z pierwszego tłoczenia, tłoczonej na zimno gdyż taka posiada najwięcej witamin i mikroelementów. Oliwa jest również idealna do pielęgnacji piersi  tuż po porodzie, gdy świeżo upieczona mama zaczyna karmić.

Witamina E

Aby zadbać o odpowiednią elastyczność skóry potrzebna jest organizmowi witamina E. Witaminę tą znajdziesz w orzechach włoskich i laskowych, możesz również ją zakupić w aptece w formie olejku i dodawać do innych kosmetyków takich jak balsam, który stosujesz na co dzień.  Na rynku dostępne są też kapsułki z witaminą E, które wystarczy rozgnieść i wetrzeć w skórę.

Peeling

Aby skóra lepiej wchłaniała substancje ujędrniające ważne jest stosowanie peelingów. Usuwają one zrogowaciały naskórek, a dzięki temu krem lepiej jest wchłaniany. Do peelingowania możesz stosować tradycyjny peeling zakupiony w drogerii bądź możesz wykonać go sama z cukru bądź zmielonych płatków owsianych. Idealna również będzie też szorstka gąbka stosowana w czasie kąpieli.
Źródło:
Kosmetyka stosowana, Dylewska-Grzelakowska Joanna, wyd. WSiP

TEL-MED POLECA

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
bezpiecznym sposobem maskowania rozstępów może być również samoopalacz? Zmniejsza on kontrast miedzy czerwonymi rozstępami a naturalnym kolorem skóry.