Kobieta

Guzy w piersi - kiedy mogą zaniepokoić?

Publikacja: 18 luty 2015
Wyczułaś podczas samobadania guzek w piersi? Diagnozą nie koniecznie musi być nowotwór złośliwy, większość zmian wykrywanych w piersiach ma postać łagodną i mogą się one pojawiać i znikać. A kiedy powinny nas zaniepokoić?  Dowiedz się tego z poniższego artykułu.
Gruczoły obecne w piersiach są bardzo zmienną tkanką. Stan piersi może być zależny od fazy cyklu, a nawet od zaburzeń hormonalnych w organizmie, gdyż podlegają one ciągłym zmianom przez całe życie kobiety. Zdrowa pierś w dotyku powinna być jednorodna i konsystencją przypominać rozluźniony pośladek, gruczoły powinny być tylko lekko wyczuwalne. Dlatego tak ważne jest samobadanie się, jest to najlepsza profilaktyka. Badanie takie wykonywane powinno być miedzy szóstym a dziewiątym dniem cyklu najlepiej co miesiąc wtedy masz gwarancje że łagodna zmiana nie przerodzi się w nowotwór.  

Guzy w piersiach to w 80% zmiany łagodne, co oznacza że zbudowane są z komórek zdrowych, które nic nie mają wspólnego z rakiem. A wiec z jakimi zmianami możemy mieć odczynianie?

Mastopatia - to drobne grudki i guzki, najczęściej są oznaką zaburzeń hormonalnych miedzy 30 a 40 rokiem życia. Pojawiają się one gdy w organizmie jest za mało progesteronu a zbyt dużo estrogenu. Potwierdzeniem, że jest to zmiana wywołana przez zaburzenia hormonalne jest badanie poziomu hormonów. Aby wyleczyć je wystarczy stosować maść z progesteronem, ale ważna jest w procesie leczenia dieta, kobieta powinna jeść dużo warzyw i owoców a odstawić należy kawę i tłuszcze.

Torbiele - najczęściej spotykane u kobiet od 30 do 50 roku życia, wyczuwalna jest w postaci sporego guzka najczęściej pojedynczego. Torbiel jest podobna do pęcherzyka wypełnionego wodą, aby wykluczyć nowotwór wykonywane jest standardowo USG i biopsja cienkoigłowa. Biopsja jest również metodą leczniczą w przypadku torbieli. Gdy igła wbija się w torbiel odsysa płyn obecny w środku niej, tym sposobem przestają być naciskane tkanki wokół i ból maleje a sama torbiel w szybkim czasie przysycha.

Gruczolakowłókniaki – najczęściej wykrywane wokół brodawki, mogą być wielkości od ziarnka grochu nawet do rozmiarów cytryny. Schorzenie to dotyka kobiety do 30 roku życia i powstają przez nadmierny rozrost tkanki gruczołowej. Zmiany te u kobiet do 30 roku życia rzadko mają skłonności do przekształcania się w nowotwór, jednak ryzyko wzrasta wraz z wiekiem, szczególnie u kobiet powyżej 50 roku życia.

Brodawczaki - są bardzo trudno wykrywalne podczas samobadania, jedynym sposobem na wykrycie gruczolaka jest ucisk piersi, wtedy to z piersi wydobywa się wydzielina zabarwiona krwią. Zmiany te pojawiają się najczęściej u kobiet przed menopauzą, które palą papierosy. Brodawczaki powstają w przewodach mlecznych, zamykają światło przewodu. Płyn nie może się swobodnie wydostać i tworzy się stan zapalny. Do leczenia wystarczający jest antybiotyk jednak w poważniejszych przypadkach zmiany są usuwane chirurgicznie.

Jakie objawy powinny zaniepokoić?
 • przebarwienia na skórze,
 • nagłe powiększenie piersi,
 • zmiana kształtu piersi,
 • wyciek z brodawek,
 • niekojące się rany,
 • zmiana kształtu brodawki,
 • wyczuwalny guzek,
 • znacznie wyciągnięta brodawka,
 • powiększenie  węzłów chłonnych pod pachą,
 • obrzęk limfatyczny pod pachą.
Źródło:
Markowska J. Ginekologia onkologiczna, Urban & Partner

TEL-MED POLECA

BAMBERSKI DWÓR Sp. z o.o.

Specjalistyczne Centrum Diagnostyczno-Lecznicze

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. Dąbrowskiego 77a
 • czynna
 • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
Samobadanie piersi to najprostsza metoda pozwalająca na wykrycie we wczesnym stadium guzków w piersi.
strony internetowe | lexurio.pl