Ciąża

Małowodzie - czyli niski poziom wód płodowych

Publikacja: 31 grudzień 2014 Ostatnia aktualizacja: 13 marzec 2015

Małowodzie to zbyt mała ilość płynu owodniowego u kobiet w ciąży. Diagnozowane jest w trzecim trymestrze ciąży i wtedy gdy jego ilość nie przekracza 500ml lub jego indeks (AFI) jest mniejszy niż 5cm. Rozpoznanie tego stanu jest możliwe za pomocą badania ultrasonograficznego. Dowiedz się jakie niesie za sobą zagrożenie dla dziecka i matki.

W środowisku macicy wody płodowe pełnią bardzo ważną rolę. Dzięki nim płód może rozwijać się prawidłowo. Amortyzują przed uderzaniami, czy wstrząsami. Utrzymują optymalną temperaturę, a także umożliwiają dziecku poruszanie się. Prawidłowa ilość wód płodowych w zaawansowanej ciąży to od 500 do 2000 ml. Ich ilość zmniejsza się fizjologicznie po 38 tygodniu ciąży. Stan płynu owodniowego pomaga określić stopień rozwoju płodu. Małowodzie uniemożliwia dziecku poruszanie się w łonie matki.
 
Przyczyny małowodzia
  • pęknięcie i odpłynięcie wód płodowych,
  • zaburzenia czynności owodni i łożyska (skutkują zahamowaniem produkcji płynu owodniowego),
  • choroby naczyń i nadciśnienie tętnicze u matki,
  • przenoszenie ciąży.

Objawy

Kobiecie w ciąży może być trudno rozpoznać stan jakim jest małowodzie. Zdarza się, że kobieta ma bardzo obfite upławy, niski przyrost masy ciała lub niewielki obwód brzucha w stosunku do wieku ciążowego. Obserwowanie własnego ciała będzie pomocne i pozwoli na szybką reakcję jeśli problem się pojawi. Lekarz może stwierdzić małowodzie po wykonaniu badania USG.

Powikłania

Konsekwencje małowodzia będą dotykały przede wszystkim dziecka. Mała ilość płynu owodniowego jest nie tylko dyskomfortem, ale też problemem w rozwoju, co może mieć wpływ na funkcjonowanie wielu organów płodu. Najczęstsze powikłania małowodzia to między innymi zahamowanie wzrostu płodu, co powoduje niską masę urodzeniową, niedorozwój tkanki płucnej, niedotlenienie płodu, zaburzenia czynności serca u płodu. Powikłaniem może być też wada układu moczowego i deformacje ciała (przykurcze kończyn, płaska twarzoczaszka).

Leczenie

Najważniejsza jest trafnie postawiona diagnoza. Jeśli lekarz stwierdzi małowodzie podczas badania, najpewniej zostanie przeprowadzony zabieg amnioinfuzji. Płyn owodniowy zostanie uzupełniony przez brzuch lub przez szyjkę macicy. Pacjentka zostaje znieczulona miejscowo. Po przeprowadzeniu zabiegu obraz w badaniu USG staje się bardziej czytelny. Najważniejszą jego zaletą jest jednak zmniejszenie ryzyka wystąpienia wad rozwojowych u dziecka. Pomaga też matce urodzić w mniej bolesny sposób. Trwają badania nad nowymi metodami leczenia małowodzia, kobietom takim zaleca się też przyjmowanie większej ilości płynów.
Źródło:
Grzegorz H. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL.

TEL-MED POLECA

Lekarz Ginekolog-Położnik Poznań Piątkowo/ Endokrynologia ginekologiczna Poznań

Gabinet lekarza specjalisty Andrzeja Chojnickiego ginekolog-położnik w Poznaniu

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. os. Bolesława Śmiałego
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
Małowodzie to stan, który występuje w przypadku ok. 3-5% ciężarnych kobiet i wiąże się z ryzykiem pojawienia się u dziecka wad rozwojowych.