Ciąża

Poród w ciąży mnogiej

Publikacja: 08 grudzień 2014
Ciąża mnoga to dużo radości dla przyszłych rodziców.  Należy pamiętać jednak, że jest ona niemałym obciążeniem dla organizmu kobiety. Jak przygotować się do porodu w przypadku ciąży mnogiej? Jak on przebiega? Sprawdź!


Wiadomość o ciąży mnogiej wzbudza w rodzicach nie tylko uczucie szczęścia, ale również niepewności i strachu.  Strach zazwyczaj związany jest z planami przyszłymi -  „jak to będzie po porodzie”. W okresie ciąży mnogiej warto jednak skupić się na bieżącej sytuacji bowiem dwoje dzieci (lub więcej) w łonie matki to nie lada obciążenie dla jej organizmu. Kobieta oczekująca na kilkoro maluszków przede wszystkim powinna się oszczędzać. Natomiast jak przebiega poród? Czy jest on możliwy siłami natury?

Tak naprawdę na podjęcie decyzji o formie i czasie porodu ma wpływ wiele czynników. Pod uwagę brany jest oczywiście stan kobiety ciężarnej - jej samopoczucie, choroby współtowarzyszące oraz rozwój dzieci, ich ułożenie w brzuchu mamy i oczywiście czy mamy do czynienia z ciążą bliźniaczą, trojaczą czy czworaczą.

Podstawową kwestią, o której rodzice powinni pamiętać jest to, że zazwyczaj dzieci z ciąż mnogich pojawiają się na  świecie, przed wyznaczonym terminie porodu. W przypadku ciąży bliźniaczej jest to kilka tygodni (poród odbywa się w ok 37tyg), natomiast trojaczej i czworaczej może to nastąpić w 33 tygodniu bądź wcześniej.

W przypadku ciąży bliźniaczej, jeśli mama i dzieci czują się dobrze, nie ma przeciwwskazań do porodu siłami natury. Około 50% przypadków porodów bliźniaczych przebiega samoistnie i bez jakichkolwiek powikłań. Jednak jest to bardzo duże obciążenie dla organizmu kobiety jak i organizmu maluchów, gdyż kolejne fazy porodu są dłuższe niż w przypadku jednego dziecka.

Zdarzają się sytuacje, w których pierwszy z bliźniaków rodzi się siłami natury, drugi zaś poprzez cesarskie cięcie ze względu na znaczne wydłużenie akcji porodowej (komplikacje mogą wynikać  również ze względu na problemy z pępowiną lub zmianą położenia dziecka). Jeśli jednak już w trakcie ciąży pojawią się przeciwwskazania do porodu siłami natury pacjentka przygotowywana jest do cesarskiego cięcia.

Porody wieloraczków - wcześniaków odbywają się poprzez cesarskie cięcie. Pozwala to dużo lepiej kontrolować przebieg narodzin niż w przypadku porodu naturalnego oraz zminimalizować powikłania okołoporodowe. Dzieci, które na świat przychodzą znacznie wcześniej, zazwyczaj z dużo niższą masą urodzeniową, są słabiej rozwinięte niż np. bliźnięta. Mogą pojawiać się u nich zaburzenia spowodowane wcześniactwem - nie w pełni wykształcone płuca, problemy kardiologiczne, neurologiczne czy uszkodzenie siatkówki. Jeśli po trudnym porodzie trojaczkom, czworaczkom została zapewniona profesjonalna opieka specjalistyczna, różnica w ich rozwoju a rozwoju rówieśników nie będzie duża.

Rodzice powinni pamiętać, aby dużo wcześniej niż zaplanowany termin porodu, wybrać placówkę, w której odbywał się będzie poród, w miarę możliwości poznać  personel, warunki i zasady panujące w danym szpitalu. Powinno to być miejsce, którym przyszła mama będzie czuła się komfortowo i bezpiecznie.
Źródło:
Grzegorz H. Bręborowicz, Beata Banaszewska: Położnictwo i ginekologia. T. 1: Położnictwo. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2007

TEL-MED POLECA

Ginekolog-Połżnik Poznań Grunwlad | USG piersi | Prowadzenie ciąży ginekolog Poznań

Llek. med. specjalista ginekolog-położnik w Poznaniu

woj. wielkopolskie
Poznań, ul.
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
W 2009 roku w Stanach Zjednoczonych na świat przyszły ośmioraczki.  Dzieci zostały poczęte metodą in vitro. Jak dotąd był to najliczniejszy poród na świecie.