Choroby układu kostnego

Co to jest artretyzm? Jak się objawia oraz jak jest leczony?

07/01/2019
 Artretyzm – inaczej dna moczanowa to choroba metaboliczna, powodowana odkładaniem się w tkankach kryształów moczanu sodu, głównie wokół stawów. Przyczyną artretyzmu jest nadmiar kwasu moczowego we krwi, który wywołuje zapalenie stawów. Choroba najczęściej atakuje palucha (podagra), jednak może obejmować barki, kręgosłup czy dłonie. Wbrew pozorom artretyzm to nie tylko choroba osób starszych, choć faktycznie to osoby z tej grupy wiekowej najczęściej na nią zapadają. Jak rozpoznać i leczyć dnę moczanową? Komu grozi choroba? Poznaj przyczyny i sposoby leczenia artretyzmu.

Reumatoidalne zapalenie stawów

07/01/2019
Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba mająca przewlekły charakter, obserwowane są postępujące zniekształcenia i usztywnienia. Nieleczona choroba prowadzi najczęściej do zniszczenia stawów i ciężkiej niesprawności, a także do uszkodzenia wielu narządów i przedwczesnego zgonu. Wczesne zastosowanie skutecznego leczenia hamuje postęp choroby, zapobiega jej powikłaniom i umożliwia normalne funkcjonowanie.

Fibromialgia - przyczyny, objawy, leczenie

07/01/2019
Fibromialgia to choroba reumatyczna tkanek miękkich, obejmująca przede wszystkim układ ruchu. Schorzenie charakteryzuje się silnym bólem  mięśni i kości w całym ciele -  pojawia się z innymi, zmieniającymi się dolegliwościami np.: uczuciem wyczerpania, zesztywnienia ciała. Szacuje się, że z powodu przewlekłego bólu kończyn cierpi 4 proc. Populacji.  Jakie są przyczyny i objawy fibromialgii oraz jak przebiega leczenie?