Domowe sposoby leczenia

SEZONOWE ZABURZENIA AFEKTYWNE

Zimowa depresja

W czasie pozbawionych słońca miesięcy zimowych może dojść do pogorszenia samopoczucia, niepokoju, zmęczenia, przybierania na wadze, łaknienia na węglowodany, braku energii i trudności z koncentracja. TO NIE JEST DEPRESJA!!!

W stronę słońca

Weź urlop zimą i wybierz się do ciepłych krajów. Nawet tydzień w słońcu doda Ci energii przynajmniej na następny miesiąc.

Odprężenie

Terapie relaksacyjne: tai chi, medytacja, joga i masaż w znacznej mierze zmniejszają objawy sezonowego zaburzenia afektywnego. Dobrze jest zapisać się na zajęcia, bo pomaga zarówno relaksacja, jak i przebywanie w towarzystwie.

Proteiny

Spożywanie żywności bogatej w proteiny, która powoli uwalnia cukry, jak mięso indyka, kurczaka, łososia, a także fasola i soczewica, pieczywo pełnoziarniste i brązowy ryż, i która powoli uwalnia węglowodany złożone, pozwala ograniczyć wahania stężenia glukozy we krwi, a to one właśnie są odpowiedzialne za niekorzystne zmiany nastroju.

Zioła

Dziurawiec zwyczajny poprawił humor nieomal połowie badanych osób. Trzeba jednak uważać, ponieważ stosowanie tego zioła ma niepożądane skutki uboczne, więc  lepiej omówić terapię z lekarzem.

Szczególne dni

Jeśli objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego w czasie miesięcy zimowych są u ciebie znacznie bardziej dotkliwe niz latem, może to być oznaka sezonowych zaburzeń afektywnych. Postaraj się jak najwięcej ćwiczyć i spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu, w naturalnym świetle. Powinno Ci pomóc 

Jazda na rowerze

Jazda na rowerze bardzo pomaga, a przyczyny należy szukać na pewno w fakcie iż ruch powoduje produkcję endorfin.

Ostatnie publikacje

Słowniki medyczne