Domowe sposoby leczenia

BÓL UCHA

Lepiej siedziec niż leżeć

już po kilku minutach przebywania w pozycji wyprostowanej zmniejsza się obrzęk i zaczyna odpływać wydzielina z trąbek Eustachiusza. W nocy należy wyżej ułożyć głowę.

Ogrzewanie bolącego ucha

elektryczną suszarką do włosów - w odległości 45-60cm kieruj strumień ciepłego powietrza w stronę ucha.

Samodzielna diagnoza

zapalenie ucha zewnętrznego (np. ucho pływaka) czy środkowego. Złap małżowinę uszną i spróbuj ją poruszać - jeśli ból się nasila chodzi o zewnętrzne zakażenie.

Olejek o temperaturze ciała

Do naczynia z wodą włóż buteleczkę z olejkiem dla dzieci lub innym olejem mineralnym. Gdy nabierze on właściwej temperatury (kontroluj termometrem), zakropl bolące ucho jedną lub dwoma kroplami - to powinno złagodzić ból.Uwaga! Zabieg jest zakazany gdy istnieje podejrzenie pęknięcia lub przebicia błony bębenkowej.

Żucie gumy lub ssanie cukierka

to znany i sprawdzony sposób udrażniania uszu podczas lotu ale może pomóc także w nocy podczas napadu bólu - żucie uruchamia mięśnie żuchwy i wspomaga otwarcie ujść trąbek Eustachiusza.

Ziewanie

W tym odruchu napinają się mięśnie regulujące otwieranie trąbek Eustachiusza skuteczniej niż przy poprzednim sposobie.

Zatkaj nos

gdy ból uszu pojawia się podczas lotu na dużej wysokości. Nabierz powietrza do ust i wykorzystując mięśnie policzków i gardła, spróbuj podnieść ciśnienie w gardle, tak jakbyś próbował/a pokonać opór palców zaciskających nos. Odgłos puknięcia to znak, że doszło do wyrównania ciśnienia po obu stronach błony bębenkowej.

Nie śpij w czasie lądowania

(obniżania wysokości) ponieważ we śnie ruchy połykowe występują rzadziej i u osoby śpiącej podczas schodzenia samolotu w dół dochodzi do naruszenia równowagi ciśnień między uchem a ciśnieniem zewnętrznym, co wywołuje ból.

Leki odkurczające błony śluzowe

Zmniejszają obrzęk błon śluzowych noso-gardła umożliwiając otwarcie ujść gardłowych trąbek słuchowych. Najlepiej zakraplać nos godzinę przed lądowaniem lub przed snem gdy nos jest zatkany.

Luźne nurkowanie

Nie wolno korzystać z bardzo szczelnych zatyczek do uszu i kombinezonów do nurkowania z kapturem ściśle przylegającym do głowy - utrudnia to wyrównanie ciśnienia na niskiej głębokości.

Uważaj na ból

Jeśli nic nie pomaga, lepiej zrezygnuj z podróży samolotem lub z nurkowania i skonsultuj się z lekarzem!

Słowniki medyczne