Domowe sposoby leczenia

BÓL PLECÓW

Ciepło-zimno

Innym sposobem jest naprzemienne ogrzewanie i oziębianie, co może okazać się najskuteczniejsze - pół godzinne przyłożenie lodu i pół godzinne obłożenie gorącym kompresem, taki cykl można powtarzać wielokrotnie.

Okłady z płótna nasmarowanego miodem

pomagają złagodzić bóle pleców.

Wizualizacja

W środku nocy pomaga znowu zasnąć - należy zamknąć oczy i wyobrazić sobie np. cytrynę na talerzu z chińskiej porcelany i nóż leżący obok, który podnosisz i kroisz owoc; słychać chrzęst noża i czuć aromat cytrusa; przybliżasz go do ust i smakujesz. Taka, przykładowa wizualizacja ma na celu uruchomienie w wyobraźni jak najwięcej szczegółów - im obraz wyrazistszy, tym czynności z nim związane bardziej wciągają pozwalając szybciej zapomnieć o bólu.

Wyrobienie nawyku dobrej postawy i jej codzienna kontrola

Zła postawa to najczęstsza przyczyna przewlekłego bólu pleców. Tymczasem stała kontrola i utrzymywanie prawidłowej postawy, po pewnym czasie staje się dobroczynnym nawykiem. Kręgosłup tworzy 4 naturalne krzywizny, które absorbują napięcie związane z utrzymywaniem pionowej postawy:
» krzywizna piersiowa i krzyżowa to krzywizny pierwotne występujące od urodzenia; patrząc z profilu skierowane są do zewnątrz (do tyłu)
» krzywizny szyjna i lędźwiowa kształtują się podczas nauki podnoszenia główki i siadania Gdy plecy są zbyt proste lub nadmiernie zgarbione, kręgosłup oraz jego mięśnie i więzadła nie mogą prawidłowo absorbować codziennych wstrząsów i napięć związanych z grawitacją, siadaniem, chodzeniem i dźwiganiem ciężaru własnego ciała, co skutkuje nienaturalnym skrzywieniem kręgosłupa:

» kifoza patologiczna- nadmierne wygięcie odcinka piersiowego kręgosłupa do tyłu; zaokrąglone ramiona i górna część grzbietu
» lordoza lędźwiowa patologiczna (hiperlordoza) - nadmierne wygięcie odcinka lędźwiowego kręgosłupa do przodu
» skolioza - boczne skrzywienie kręgosłupa Po pewnym czasie włókna mięśniowe i więzadła wydłużają się lub skracają, a kości i stawy łatwiej ulegają zużyciu i uszkodzeniom, czego rezultatem jest ból pleców. W odzyskaniu prawidłowej postawy pomagają fizykoterapeuci, instruktorzy terapii manualnych, urządzenia typy 'pajączek' oraz samodzielnie wykonywane ćwiczenia wzmacniające mięśnie tułowia.

Odpowiednie poruszanie się

czyli delikatne, spokojne i w pełni kontrolowane ruchy.

Unikanie długiego utrzymywania jednej pozycji

a szczególnie długiego stania w bezruchu. Aby zmniejszyć napięcie pleców, należy usiąść lub oprzeć jedną nogę na jakimś przedmiocie

Nauka prawidłowych technik podnoszenia lub przesówania ciężkich przedmiotów

Ból pleców, a szczególnie krzyża, najczęściej jest wywołany próbami przesunięcia lub uniesienia gabarytów, których poruszenie jest trudne. W takich sytuacjach kręgosłup ulega naciskom, skręcaniu, zginaniu i napinaniu na różne sposoby, które w efekcie wywołują trudny do leczenia i uporczywy ból. Poznanie bezpiecznych technik transportu pozwoli oszczędzić plecy - generalną zasadą jest podnoszenie z nóg bez napinania pleców.

Utrzymywanie sprawności fizycznej i wagi

odpowiedniej dla własnego wzrostu i wieku sprzyja zmniejszeniu napięcia kręgosłupa.

Napinanie pleców

to dobra metoda usunięcia kurczu bolących mięśni. Należy położyć się na plecach na podłodze, unieść kolana i przycisnąć do klatki piersiowej, można lekko docisnąć je rękami i powtórzyć ćwiczenie.

Wstawanie z łóżka

powinno być wolne i ostrożne - trzeba przesunąć się na brzeg wyrka i utrzymując kręgosłup w linii prostej, opuścić nogi na podłogę.

Kształt litery S

to najwygodniejsza pozycja spoczynkowa w łóżku - pod głowę i kark należy podłożyć poduszkę , plecy utrzymywać możliwie płasko, drugą poduszkę położyć pod kolanami. Wyprostowanie nóg wywołuje napięcie mięśni podkolanowych i mięśni ud, które pociągają lędźwiowy odcinek kręgosłupa - zgięcie kolan rozluźnia mięśnie podkolanowe i ścięgna, zmniejszając ciśnienie jakiemu ulega kręgosłup.

Pozycja embrionalna

to również dobre wyjście - śpiąc na boku, warto między kolanami umieścić poduszkę.

Relaks

Utrzymujący się przez dłuższy czas ból pleców może być związany ze stresem lub z innymi problemami psychicznymi, takimi jak depresja, dlatego warto poznać techniki relaksacyjne i rozluźniające.

Ćwiczenia na kręgosłup wzmacniające i poprawiające elastyczność mięśni

Aktywność fizyczna może okazać się zbawienna dla osób cierpiących na przewlekły ból pleców i krzyża, zwłaszcza gdy jego intensywność zmienia się w ciągu dnia. Zalecane ćwiczenia mają na celu wzmocnienie mięśni grzbietu i brzucha, a tym samym zmniejszenie ryzyka wystąpienia bólu pleców. Jednak przed rozpoczęciem należy zapytać lekarza czy nie istnieją przeciwwskazania.

- półpompki to ćwiczenie wzmacniające mięśnie dolnego kręgosłupa; należy położyć się na brzuchu, na podłodze i kilkakrotnie unieść na rękach jak przy zwykłych pompkach ale miednica powinna przylegać płasko do podłogi LUB ręce podłożyć pod czoło i powoli podnieść do góry głowę i ramiona na około 20cm (nie więcej) - wrócić do pozycji początkowej

- unoszenie nóg; leżąc płasko na brzuchu, należy trzymając głowę na dłoniach, unieść płasko obie nogi 15cm nad podłogę

- ćwiczenie na mięśnie brzucha; należy położyć się na plecach, zgiąć kolana pod kątem prostym i oprzeć obie stopy płasko na podłodze; skrzyżować dłonie z tyłu pod głową LUB z przodu na barkach, następnie trzeba unieść głowę, barki i łopatki jak najwyżej i utrzymać tę pozycję przez sekundę (dla bezpieczeństwa nie wolno z tej pozycji siadać); następnie należy powoli wrócić do pozycji wyjściowej (zaleca się wykonywanie powyższych ćwiczeń 2x dziennie, rano i po południu, po 5 powtórzeń) 

- pływanie na podłodze; leżąc na brzuchu, należy unieść lewe ramię i prawą nogę, wytrzymać sekundę i powtórzyć ruch przeciwną stroną naśladując pływanie; ćwiczenie usprawnia dolny odcinek kręgosłupa

- pływanie w wodzie ma zbawienny wpływ na ostry ból w dole pleców, gdyż optymalnie stymuluje mięśnie całego grzbietu

- jazda na rowerze; ważne aby siedzieć prosto, jeśli to problem należy podwyższyć kierownicę

- pilates, czyli ćwiczenia z taśmą doskonale wzmacniają mięśnie pleców

Słowniki medyczne