Domowe sposoby leczenia

BÓL KARKU

Lodowaty okład na kark

Pomaga prawie zawsze przy pierwszych objawach sztywności karku. Jeśli doszło do przeciążenia, które wywołało mikrouszkodzenia mięśni, oziębienie może powstrzymać powstanie obrzęku. Pomocne są również maści chłodzące.

Ogrzewanie

To następny etap kuracji - wskazana jest poduszka elektryczna lub gorący natrysk

Przerwa

Szyja po kilku godzinach siedzenia, podobnie jak nogi po długim marszu, potrzebuje odpoczynku. Głowa waży około 4kg, jest to znaczne obciążenie dla szyi, która samotnie musi ją utrzymywać. Należy co jakiś czas zmieniać pozycję, wstać i przejść kilka kroków.

Ekran komputera powinien być na wysokości oczu

Wielogodzinne unoszenie i opuszczanie wzroku szybko wywołuje kurcz mięśni karku.

Telefon

Jeśli jest umieszczony wysoko i często się z niego korzysta, szczególnie przy jednoczesnym pisaniu, wywołuje skręt szyi, co szybko prowadzi do bólu i sztywności karku.

Ostrożne dźwiganie ciężkich przedmiotów

Prawidłowa pozycja: nogi zgięte w kolanach, kręgosłup wyprostowany, podnoszony ciężar należy umiejscowić między stopami, rozstawionymi na szerokość barków.

Szalik i nakrycie głowy w zimne dni

Chłód i wilgoć mogą wywołać lub nasilić sztywność i ból karku.

Sztywne krzesło

Podobnie jak okrycie głowy i szyi, ma spore znaczenie. Siedzisko ze złym oparciem może nasilać istniejący ból, a nawet go wywoływać.

Zwinięty ręcznik

Należy podczas siadania umieścić w okolicy lędźwiowej. Poprawia to ułożenie kręgosłupa i zapewnia dodatkowe podparcie. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie wyprofilowanych poduszek lędźwiowych. Twardy materac- to zalecenie fizykoterapeutów. Zapewnia on prawidłową pozycję podczas snu.

Zwykła poduszka

dla wielu osób z bólem karku jest zbędna, gdyż lepiej czują się śpiąc na płasko. Unikanie spania na brzuchu. Sypianie w tej pozycji jest niekorzystne dla karku i pleców.

ĆWICZENIA KARKU - GIMNASTYKA WZMACNIAJĄCA

Mięśnie karku, podobnie jak pozostałe, należy systematycznie wzmacniać. Przez 2 tygodnie wykonuje się tylko pierwsze 3 ćwiczenia i dopiero później przechodzi do następnych - każde z ćwiczeń to 5 powtórzeń 2x dziennie:

1. Pochyl głowę jak najbardziej do przodu, następnie odchyl ją silnie do tyłu
2. Przechyl głowę na lewy, wyprostuj się, i prawy bok (barki muszą pozostać w niezmienionej pozycji)
3. Powoli obracaj głową z boku na bok, gdy poczujesz ból przerwij ćwiczenie
4. Trzymając prosto głowę, spróbuj podciągnąć podbródek
5. Przyłóż dłoń do prawej skroni i staraj się odepchnąć głowę, utrzymaj pozycję przez 5 sekund, po czym powtórz ćwiczenie z lewej strony
6. To samo ćwiczenie, ale tym razem dłoń najpierw oparta na czole, później z tyłu głowy
7. Z ciężarkami o wadze 1,5-3kg w dłoniach unieść barki jak przy wzruszaniu ramionami i staraj się trzymać je w linii prostej

Słowniki medyczne