Domowe sposoby leczenia

BLIZNY

Unikanie zranień

Każde uszkodzenie skóry pozostawia ślad, ale niektóre osoby mają większą skłonność do tworzenia się blizn. Aby uniknąć zbędnych skaleczeń należy w sytuacjach podwyższonego ryzyka urazu nosić rękawice i maski ochronne, długie spodnie i bluzy z długim rękawem.

Wspomaganie gojenia

Rana gojąca się szybko i bez powikłań nie pozostawia blizny lub pozostawia mniejsze znamię, niż rana ropiejąca. Wskazane jest dokładne oczyszczenie każdego zranienia i zadrapania przy pomocy wody utlenionej, a w czasie gojenia posmarowanie maścią z antybiotykiem.Nie wolno zrywać strupów z gojących się ran, gdyż zwiększa to ryzyko pozostania trwałych blizn.

Optymalna dieta

Gojenie się większych ran jest ściśle związane z ogólnym stanem organizmu, któremu trzeba stale dostarczać odpowiednie dawki białek i witamin. Szczególnie istotny w procesie gojenia się skóry jest cynk. Najlepsze źródła tego pierwiastka to: dynia, pestki słonecznika, orzechy włoskie, orzeszki ziemne, ser cheddar, mięso indyka i chuda wołowina.

Ostrożność w trakcie i po kąpieli

Podczas której dochodzi do zmiękczenia skóry i strupa, dlatego częstą przyczyną uszkodzeń blizn oraz strupów jest zbyt energiczne wycieranie ich szorstkim ręcznikiem.

Ostatnie publikacje

Słowniki medyczne