Domowe sposoby leczenia

ASTMA

Unikanie zadymionych pomieszczeń

Bez względu na przyczynę, astmę można leczyć. Osoba chora na astmę przede wszystkim powinna unikać dusznych, zadymionych pomieszczeń. To jest szczególnie istotne zimą, gdy szczelnie zamykamy okna mieszkań. Jeśli palisz przy chorym, jego objawy astmy nasilają się - dotyczy to szczególnie dzieci.

Czyste i szczelne miejsce zamiszkania

W domu należy ograniczyć unoszenie się kurzu i pyłków kwiatowych.

Bez ognia

Korzystanie z kominka albo z pieca na drewno nasila objawy astmatyczne. Piece opalane drewnem oraz kominki mogą być źródłem poważnych kłopotów dla osób cierpiących na astmę, prowadzą bowiem do drażnienia dróg oddechowych poprzez emisję pyłów organicznych. Jeśli jednak musisz korzystać z tego sposobu ogrzewania, sprawdź, czy piec i komin odprowadzający dym są dostatecznie szczelne. Trzeba też zadbać o wentylację pomieszczenia i dopilnować, by w kominku był dobry ciąg.

Środek zobojętniający przed snem

U części osób z objawami astmatycznymi mamy do czynienia z tzw. zespołem aspiracyjnym - część zawartości żołądka podczas snu przedostaje się do przełyku i dalej do dróg oddechowych (zjawisko zwane refluksem żołądkowo-przełykowym). Tak zdarza się, gdy leżymy płasko, a odruchy kaszlowe są osłabione. Należy więc spać z górną połową ciała uniesioną na poduszkach nawet pod kątem 45 stopni. Przed udaniem się na spoczynek dobrze jest zażyć środek redukujący nadmiar kwasów żołądkowych. Pełny żołądek wieczorem może być w przypadku zespołu aspiracyjnego przyczyną ataku astmy.

Unikanie gwałtownego ataku zimna

Potężny podmuch arktycznego powietrza może "zatkać" nie tylko astmatyka. Jeśli możesz, nie wychodź na dwór, gdy jest bardzo zimno.

Szalik

Jeżeli jednak trzeba wyjść, zadbaj by mieć zakryte usta i nos. Zimne powietrze może wywołać atak astmy, jednak użycie szala lub maski zakrywającej usta i nos powoduje, że wdychamy ciepłe, wilgotne powietrze.

Suchy ciepły klimat

Dla osób cierpiących na astmę najkorzystniejszy jest suchy, ciepły klimat. Ważne jest też, by powietrze było czyste, wolne od zanieczyszczeń przemysłowych.

Klimatyzacja samochodowa

może przynosić korzyści osobom z astmą, jednak tylko pod warunkiem, że nie wdmuchuje do środka powietrza z zewnątrz. Chłodne i zapylone powietrze podrażnia oskrzela.

Dieta

Niektóre produkty spożywcze zawierające szczególnie silne alergeny mogą spowodować wystąpienie napadu astmy. Szczególnie ryzykowne jest jedzenie: mleka, jaj, orzechów i owoców morza. Warto opracować listę produktów, których należy się wystrzegać. Natomiast wskazane jest jedzenie surowych śliwek.

Kuchnia

Staraj się nie wchodzić do kuchni, gdy poczujesz zapach potraw, na które jesteś uczulony. Czasem już tylko to wystarczy, aby wywołać atak.

Sól

Uważaj też na sól oraz środki konserwujące i uszlachetniające, dodawane do gotowych produktów spożywczych. Metawodorosiarczyn, a prawdopodobnie także glutaminian monosodowy mogą wzbudzać napady astmy. Wodorosiarczyn występuje w piwie, winie, krewetkach i w suszonych owocach.

Konserwanty

Należy pamiętać, że owoce i warzywa sprzedawane na ulicznych straganach spryskuje się często wodą ze środkiem konserwującym (może zawierać wodorosiarczyn). Wodorosiarczyn mogą zawierać dania serwowane w barach i jadłodajniach.

Kofeina

W zastępstwie inhalatora. W razie nagłej potrzeby można zażyć kofeinę, szczególnie jeśli nie ma się pod ręką inhalatora. Tabletka kofeiny lub kilka filiżanek mocnej kawy na pewno pomoże. Kofeina należy bowiem do tej samej grupy leków co teofilina i aminofilina - powszechnie używane leki rozszerzające oskrzela. Kofeina jednakże nie zastąpi właściwego leczenia, może być stosowana jedynie w nagłej potrzebie, kiedy nie ma innych leków.

Wysiłek fizyczny

Także stres emocjonalny to niespecyficzne czynniki, które mogą wywołać napad choroby u astmatyka. Jeśli zauważyłeś objawy astmy podczas wzmożonej aktywności fizycznej zastosuj kilka sprawdzonych rad:
- wydłuż krok, nie otwierając przy tym ust; chwytanie powietrza otwartymi ustami podczas intensywnego wysiłku wysusza gardło i oziębia je, co sprzyja atakom astmy
- staraj się oddychać nosem
- pływanie to idealne ćwiczenie fizyczne dla astmatyków; dzięki wysokiej wilgotności otoczenia błona śluzowa jamy ustnej i gardła nie wysycha;

pacjentom z astmą zaleca się każdy rodzaj sportu, który łączy się z krótkotrwałym znacznym wysiłkiem, np. gra w piłkę lub tenis

- lekarstwo przed treningiem; pozostaw sobie czas na złapanie oddechu; jeśli biegniesz bez wytchnienia, szybko się zmęczysz; pamiętaj o rozgrzewce i zażyciu lekarstwa przed rozpoczęciem treningu

Hydroterapia

Astmatykom zaleca się: gorące kąpiele kończyn (40°C); krótkie, gorące lub zimne nasiadówki; ranne i wieczorne obmywanie ciała zimną wodą (wycieranie szorstkim, lnianym ręcznikiem); wieczorem ciepły kompres na pierś, napar z melisy. Podczas ataku: gorąca kąpiel nóg do kolan (38-45°C) 10-20 minut, po zakończeniu polać zimną wodą.

Ziołolecznictwo

Nalewka majerankowa: 50g. świeżego ziela + 30-40g majeranku + 1 butelka białego wina wytrawnego, zakorkować i odstawić na 10 dni. Następnie przefiltrować do butelki z ciemnego szkła i pić 1 kieliszek po kolacji + gorące kompresy na plecy (około 30 minut). Sok z cebuli:10-20 dni w każdym miesiącu, rozpoczyna się od 1 łyżeczki do 5 łyżeczek przed posiłkiem, można także ssać plastry cebuli. Rumianek, 2x2 łyżeczki siemienia lnu zmielonego (popić wodą) lub propolis.

Ostatnie publikacje

Słowniki medyczne