Ważny temat

Czy dyskopatia jest uleczalna?

Publikacja: 15 październik 2014

Dyskopatia to schorzenie kręgosłupa mające związek z aktualnym trybem życia społeczeństwa. Wielu Polaków skarży się na częste bóle pleców oraz inne dolegliwości związane z tą okolicą. Dowiedz się więcej o tej chorobie oraz sposobach jej leczenia.

Dyskopatia to choroba związana z przemieszczeniem się jądra miażdżystego skutkującego zmianą jego kształtu. Fragmenty jądra mogą przemieszczać się i powodować ucisk czy podrażnienie struktur nerwowych. Przyczyną tego są urazy, głównie te związane z wykonywaną przez nas pracą, najczęściej bardzo obciążającą kręgosłup oraz nieprawidłową postawą ciała. Istnieją też badania kliniczne potwierdzające genetyczne podłoże schorzenia. Za główną przyczynę uważa się jednak obniżenie pH jądra miażdżystego co prowadzi do ubogiej w tlen przemiany materii. Następuje martwica i zwłóknienie. Chrobra ma charakter przewlekły.

Do objawów należą:

  • ból w uszkodzonym odcinku kręgosłupa,
  • drętwienie czy mrowienie w okolicy uciśniętego nerwu,
  • rwa kulszowa lub barkowa.

Diagnostyka

Zalecane jest wykonanie rezonansu magnetycznego kręgosłupa, a także tomografii komputerowej. Pozwoli to na pełną diagnostykę schorzenia oraz pozwoli ocenić zaawansowanie dyskopatii.

Leczenie

Leczenie farmakologiczne polega na uśmierzaniu bólu. W większości przypadków można stosować leczenie zachowawcze. Najczęściej zalecana jest fizjoterapia manualna i umiarkowana aktywność. Polecane są także zabiegi termoterapii (np.  sollux, krioterapia, okłady parafinowe). Rehabilitacja nie naprawi uszkodzonego krążka. Może zatrzymać proces chorobowy, ale pod warunkiem, że pacjent będzie stosował się do zaleceń specjalisty i wykonywał ćwiczenia także w domu.  Zabiegi przygotują też pacjenta do operacji neurochirurgicznej, wzmocnią mięśnie i zwiększą ruchomość. Jeśli stan poprawi się, istnieje także szansa na przesunięcie terminu koniecznego zabiegu. 

Niewielka liczba pacjentów z dyskopatią zostaje zakwalifikowanych do leczenia operacyjnego. Wskazania to np. nietrzymanie moczu, zaburzenia czucia, postępujące zmiany neurologiczne. Operacja ma na celu zlikwidowanie źródła bólu i i wzmocnienie kręgosłupa.

Do metod inwazyjnych zaliczamy:

  • termonukleoplastyka (IDET),
  • przezskórna laserowa dekompresja dysku (PLDD),
  • mikroendoskopowa dyscektomia (MED).

Miarą wyleczenia nie jest chwilowe zlikwidowanie bólu. Należy doprowadzić do tego, aby pacjent nie miał nawrotów dolegliwości. Ważna jest zmiana styl życia, diety, dbanie o dobre warunki w pracy i odpowiedni wypoczynek.  Pamiętajmy też o regularnych wizytach u lekarza i okresowej rehabilitacji.

Źródło:
J.Dobrogowski, J.Wordliczek, Zespoły bólowe narządu ruchu. Bóle kręgosłupa, PZWL, Warszawa 2008

TEL-MED POLECA

Rehabilitacja po COVID wizyty domowe Kalisz/ Fizjoterapia/ Nastawianie kręgosłupa Kalisz

Przychodnia Rehabilitacyjna MAGDOMED NZOZ w Kaliszu

woj. wielkopolskie
Kalisz, ul. Bolesława Pobożnego
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
około 90% osób z dyskopatią nie wymaga leczenia operacyjnego? W większości przypadków pomaga im leczenie zachowawcze - farmakoterapia oraz rehabilitacja.