Ważny temat

Na czym polega kamica nerkowa?

Publikacja: 14 sierpień 2014 Ostatnia aktualizacja: 22 sierpień 2014
Kamica nerkowa jest chorobą bardzo powszechną, występuje u 10% mężczyzn i 5% kobiet. Najczęstszą przyczyną tej choroby jest nieprawidłowa dieta  i zbyt mała ilość spożywanych płynów. Czujesz ból podobny do kolki w okolicach nerek? Może być to pierwszy objaw kamicy nerkowej.
Na kamicę nerkową najczęściej zapadają osoby powyżej 40 roku życia. Choroba ta jest spowodowana powstawaniem w kielichach i miedniczkach nerkowych  nierozpuszczalnych osadów.  Jeśli ich średnica jest mała - wydostają się z nerek  razem z moczem, najczęściej jednak powiększają się i powstają duże kamienie, które podczas wydalania powodują  bardzo silny ból.  
 
Przyczyny powstawania kamieni nerkowych

1. Zbyt duża ilość spożywanych z pokarmem:
  • szczawianów występujących w szpinaku, herbacie,
  • puryn, których produktem przemiany materii jest nierozpuszczalny kwas moczowy, (produktami bogatymi w puryny są:  podroby, grzyby, rosół),
  • soli kuchennej,
  • produktów o dużej zawartości wapnia.
2. Przyjmowanie zbyt małej ilości płynów,
3. Uwarunkowania genetyczne - większe prawdopodobieństwo zachorowania jest, gdy stwierdzono w rodzinie przypadki kamicy nerkowej.
 
Objawy

Kamienie w nerkach i przewodach moczowych powodują bardzo silny ból zwany kolką nerkową. Ból ten pojawia się nagle, w momencie przemieszczania się kamienia w nerkach, a następnie w przewodzie moczowym. Występuje zawsze po jednej stronie ciała przy tej nerce, w której został wykryty kamień i promieniuje od lędźwi, wzdłuż przewodu moczowego aż do spojenia łonowego przechodząc niekiedy do wewnętrznej strony uda. Kolce nerkowej zazwyczaj towarzyszą wymioty, silne parcie na mocz, częstym objawem jest też krwiomocz.

Diagnostyka

Badaniami pomocnymi w zdiagnozowaniu kamicy nerkowej jest badanie USG jamy brzusznej, które uwidacznia złogi w układzie moczowym. W przypadkach gdy lekarze nie są pewni diagnozy wykonywana jest również tomografia komputerowa. Przed zabiegiem usunięcia kamieni wykonuje się urografię czyli badanie RTG z podaniem środka kontrastowego.

Leczenie

Większość kamieni  zwłaszcza tych drobnych opuszcza organizm wraz z moczem, nie powodując objawów kolki nerkowej. Jednak gdy kamienie są większe lub położone w trudnym miejscu samoistny proces wydalania kamienia może być długotrwały i bolesny. Aby ułatwić wydalenie podaje się leki przeciw bólowe i rozkurczowe, zaleca się pić bardzo dużo płynów.  W większości przypadków usuniecie kamieni jest możliwe tylko w sposób inwazyjny, czyli poprzez zabiegi – kruszenie falami dźwiękowymi, przez ureoskop  bądź przezskórnie. W pierwszej metodzie kamienie kruszone są poprzez fale dźwiękowe, które uderzając w kamień rozbijają go na małe fragmenty, następnie wydalane są wraz z moczem.  Zabieg uroskopii wykonuje się poprzez wprowadzenie endoskopu do przewodu moczowego przez cewkę moczową,  napotkany kamień wyciąga się przy pomocy specjalnego koszyczka przymocowanego do endoskopu. Ostatnim zabiegiem jest przezskórny chirurgiczny zabieg. Podczas tego zabiegu kamienie usuwanie są bezpośrednio z nerki, jest to najbardziej inwazyjna forma usuwania złogów.  
Źródło:
Fundacja Zdrowie Publiczne w Wielkopolsce

TEL-MED POLECA

Fizjoterapia i Osteopata Poznań Wilda/ Ortopeda i nefrolog dziecięcy Poznań Wilda

ORTOP POLIKLINIKA Poznań Wilda

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. Umińskiego
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
Kamienie moczowe najczęściej tworzą się u osób które często borykają się z przewlekłym zakażeniem układu moczowego, dlatego leczenie tych stanów istotnie zmniejsza ryzyko kamicy nerkowej.