Ważny temat

Przyczyny raka prostaty

Publikacja: 12 lipiec 2014 Ostatnia aktualizacja: 14 lipiec 2014
Problemy z prostatą dotykają coraz większej ilości mężczyzn. Jego przyczyny mogą być różne, dlatego zawsze należy korzystać z badań profilaktycznych. Jeśli masz powyżej 50 lat, w Twojej rodzinie były przypadki wystąpienia raka gruczołu krokowego, lub Twoja dieta obfituje w tłuszcze, koniecznie przeczytaj ten artykuł.
Nowotwór prostaty histopatologicznie zaliczany jest do gruczolaków. Na przerost gruczołu w dużej mierze ma wpływ testosteron, który produkowany w zbyt dużej ilości może wywołać zaburzenia hormonalne. Etiologia raka prostaty nie jest jeszcze dokładnie poznana. Jego przyczyny mogą wynikać zarówno z prowadzonego stylu życia jak i z uwarunkowań genetycznych.

Wiek


Procesy starzenia, zaburzenia w gospodarce hormonalnej i dysfunkcja procesów naprawczych może prowadzić do łagodnego przerostu gruczołu krokowego. Taki stan, szczególnie nieleczony, może przeistoczyć się w nowotwór. Największe zagrożenie występuję u mężczyzn po 65 r.ż., jednak coraz częściej przypadki rozwoju raka prostaty zdarzają się też w młodszym wieku.

Uwarunkowania genetyczne

W grupie ryzyka znajdują się wszyscy ci, których krewni I stopnia zachorowali na ten typ nowotworu. W takiej sytuacji należy poddać się badaniom genetycznym i jak najczęściej korzystać z badań profilaktycznych.

Styl życia

Jest to najbardziej znaczący czynnik przy powstawaniu każdej choroby. To co jemy, ile śpimy, czy też jaką mamy pracę może znacząco wpłynąć na stan naszego zdrowia. Do głównych czynników środowiskowych wpływających na rozwój raka prostaty należą:
  • spożywanie pokarmu bogatego w tłuszcze nasycony, konserwanty i barwniki,
  • picie alkoholu,
  • palenie papierosów,
  • ograniczona aktywność fizyczna,
  • otyłość,
  • kontakt z metalami ciężkimi.
Praktycznie niemożliwym jest wyłączenie wszystkich przyczyn powodujących chorobę. Dlatego tak ważne jest obserwowanie swojego organizmu, reagowanie na każdy niepokojący sygnał i konsultacje ze specjalistą.
Źródło:
Rak gruczołu krokowego. W: Radzisław Kordek (red.): Onkologia. Podręcznik dla studentów i lekarzy. Gdańsk: Medical Press, 2004

TEL-MED POLECA

BAMBERSKI DWÓR Sp. z o.o.

Specjalistyczne Centrum Diagnostyczno-Lecznicze

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. Dąbrowskiego 77a
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
Rak prostaty zajmuje drugie miejsce pod względem zachorowalności. Obecnie w Polsce rozpoznaje się ok. 7 tysięcy nowych zachorowań rocznie.