Ważny temat

Jak badać prostatę?

Publikacja: 09 lipiec 2014 Ostatnia aktualizacja: 14 lipiec 2014
Choroby prostaty dotykają co drugiego mężczyzny po 50 roku życia. Jednak coraz częściej wykrywane są u młodszych osób nawet przed 40. Warto więc zacząć wykonywać badania profilaktyczne jak najwcześniej. Dowiedz się jakie badania mogą być pomocne w wykrywaniu raka prostaty.
Pierwszym objawem raka prostaty jest zazwyczaj nasilający się problem z oddawaniem moczu, spowodowany przerostem tego gruczołu. Gdy pojawią się pierwsze objawy warto udać się do lekarza rodzinnego. To on stawia wstępną diagnozę, kieruje na podstawowe badania diagnostyczne. W celu wykluczenia innych chorób, których objawem jest utrudnione oddawanie moczu, zakażenie, cukrzyca czy choroby nerek, lekarz zazwyczaj zleca wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych. Badanie moczu pozwala wykluczyć te dolegliwości, jednak by wykonać bardziej specjalistyczne badania lekarz rodzinny kieruje do poradni specjalistycznej. Specjalistą zajmującym się chorobami układu moczowego oraz męskich narządów płciowych jest urolog. Lekarz ten na podstawie wywiadu medycznego, badań fizykalnych i zleconych badań specjalistycznych stawia diagnozę czy przyrost prostaty jest łagodny czy jest to już zmiana rakowa.

Pod czas pierwszego badania lekarz wykona:

Kwestionariusz objawów

Lekarz podczas rozmowy jest w stanie określić wstępną diagnozę, zadając szereg pytań.  Przed wizytą warto zastanowić się nad objawami które nas niepokoją, będzie wtedy łatwiej odpowiadać na pytania lekarza. Odpowiedzi pacjenta sumowane są na podstawie skali liczbowej na podstawie której określa się skalę stanu chorobowego.

Ogólne badanie lekarskie


Po wstępnym wywiadzie lekarz przystępuje do badań. Lekarz poprzez dotyk bada czy pęcherz moczowy jest powiększony, następnie bada gruczoł krokowy przez odbyt. Badanie to jest nieprzyjemne i krepujące dla większości mężczyzn jednak w ten sposób specjalista jest w stanie najłatwiej określić powiększenie prostaty.

Aby potwierdzić postawioną wstępną diagnozę na pierwszej wizycie lekarz kieruje na specjalistyczne badania:

Badanie przepływu moczu

Gdy gruczoł krokowy jest przerośnięty utrudnia przepływ moczu z pęcherza. Uroflowmetria jest badaniem  nieprawidłowości tego przepływu. Pacjent oddaje mocz do specjalnego urządzenia w kształcie leja, gdzie mierzona jest prędkość strumienia. Przerost prostaty powoduje ucisk na cewkę moczową, a co z tym idzie zmniejszenie prędkości przepływu moczu co jest bezpośrednim objawem stanów patologicznych prostaty.

Badanie PSA

PSA jest to specyficzny antygen dla prostaty, jest wytwarzany tylko przez jej komórki. Pomiar stężenia PSA pozwala na potwierdzenie występowania ryzyka zachorowania na raka prostaty. Im wyższe stężenie PSA, tym większe ryzyko raka prostaty. Badanie to nie jest w pełni wiarygodne, ponieważ zdrowi mężczyźni posiadają we krwi niskie stężenie tego antygenu więc trudno jest określić prawidłowy zakres stężenia. Jeśli stężenie przekracza 3 - 4 miligramy na mililitr lekarz aby potwierdzić wyniki zaleci wykonanie biopsji.

Biopsja

Badanie wykonywane jest przy pomocy przezodbytniczego USG. Lekarz wybiera odpowiednie miejsca do pobrania wycinka i pobiera od 8 wycinków. Następnie próbki wysyłane są do badania mikroskopowego w celu ocenienia zmian patologicznych w tkance.
Źródło:
SWOP Fundacja Na Rzecz Badań Nad Rakiem Prostaty

TEL-MED POLECA

NZOZ URODERM Lekarz Urolog Poznań Rataje/ Gabinet urologiczny w Poznaniu

Otulakowski Paweł dr specjalista urologii w Poznaniu

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. Kórnicka
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
Skala Gleasona – określa agresywność raka prostaty w oparciu badanie mikroskopowe. Analityk wybiera najczęściej występujące  typy komórki nowotworowej i przypisuje im punkty od 1 do 5. Po ich dodaniu otrzymuje wynik od 2 do 10. Wartości poniżej 5 są interpretowane jako nowotwór mniej agresywnego typu, powyżej 7 bardziej agresywnego.