Kobieta

Życie po mastektomii

Publikacja: 02 lipiec 2014
W Polsce rak piersi jest najczęstszą przyczyną śmiertelności wśród kobiet. Każdego roku z powodu tej choroby umiera aż 5 tysięcy pacjentek. Część z chorych na raka piersi jest skazana na amputację piersi. Mastektomia bardzo często ma zły wpływ na psychikę kobiety. Jak radzić sobie po zabiegu mastektomii?
Mastektomia jest to zabieg, który polega na amputacji, czyli operacyjnym usunięciu piersi. Jest to jeden ze sposobów leczenia kobiet, u których został zdiagnozowany rak piersi. Często mastektomii towarzyszy usunięcie węzłów chłonnych, aby zminimalizować ryzyko nawrotu nowotworu. Lekarz prowadzący operacje decyduje o słuszności usunięcia węzłów chłonnych na podstawie badania histopatologicznego guza.

Przed operacją...

Należy uświadomić sobie to, że operacja jest niezbędnym etapem leczenia pacjentki, która ma zdiagnozowanego raka piersi. W tym okresie bardzo ważne dla kobiety jest wsparcie rodziny i przyjaciół. Pacjentka musi zrozumieć, że mastektomia nie odziera z kobiecości ani nie oznacza końca wszystkiego. Kobieta powinna mieć świadomość, że tylko ten zabieg u wielu kobiet pozwala na całkowite wyleczenie. Dobre nastawienie, pewność, że jest się pod fachową opieką lekarską pozwala na łagodniejsze przejście przez ten etap leczenia.

Życie po operacji...

Po operacji pacjentka nie powinna obawiać się bólu, ponieważ po przebudzeniu z narkozy działa nadal znieczulenie ogólne. Po ustaniu działania znieczulenia podawane są leki przeciwbólowe. Blizna po amputacji jest kilkunastocentymetrowym cienkim szwem, która zazwyczaj szybko się goi. Po mastektomii wraz z usunięciem węzłów chłonnych pacjentka odczuwa ograniczenie ruchu kończyny górnej, może wystąpić także obrzęk ręki. Rehabilitacja polegająca na codziennym masowaniu ręki pozwala zwalczyć oba te problemy. Masaż prowadzony jest przez lekarza rehabilitanta, w późniejszym okresie samodzielnie przez pacjentkę.

Kobieta, która nie zdecyduje się na rekonstrukcję piersi może sobie dobrać dobrze dopasowaną protezę. Prawidłowa proteza umieszczona
w biustonoszu ze specjalną kieszonką pozwala na normalne funkcjonowanie.

Po zagojeniu się ran oraz po prawidłowo dobranej protezie kobiecie łatwiej jest wrócić do życia, które prowadziła przed operacją. Choroba nowotworowa jest tak poważnym doświadczeniem, że często prowadzi do zmiany perspektywy postrzegania otoczenia. Jeżeli kobieta potraktuje chorobę jako wyzwanie, z którym walczyła i je pokonała stanie się silniejsza psychicznie oraz będzie bardziej doceniała radosne chwile w życiu.

Po chorobie zwróć uwagę na prawidłowe odżywianie w celu wsparcia systemu immunologicznego w organizmie. Wskazane jest spożywać
5 lekkostrawnych posiłków dziennie. Ważne jest, aby w diecie znajdowały się produkty bogate w białko i błonnik. Należy unikać zbędnych tłuszczy.
Źródło:
Ogrody Nauk i Sztuk, Agnieszka Imbierowicz, Beata Działa

TEL-MED POLECA

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
Najczęstszą przyczyną śmiertelności wśród kobiet jest rak piersi. Co roku u 10 tysięcy pacjentek diagnozuje się raka piersi, a z powodu tej choroby umiera aż 5 tysięcy kobiet.