Ważny temat

Choroba kociego pazura

Publikacja: 12 czerwiec 2014 Ostatnia aktualizacja: 13 czerwiec 2014
Wśród wielu chorób odzwierzęcych znajdują się także schorzenia, które bardzo trudno odróżnić od innych „popularnych” przypadłości. Niektóre dają objawy podobne do grypy - gorączkę i osłabienie. Dowiedź się jak rozpoznać i diagnozować chorobę kociego pazura - przypadłość zwłaszcza dzieci i młodzieży.
Czym właściwie jest choroba kociego pazura?

Choroba kociego pazura, zwana inaczej gorączką kociego pazura to bakteryjna choroba odzwierzęca, którą przenoszą głównie młode koty.  Czynnikiem chorobowym odpowiedzialnym za to schorzenie są Gram-ujemne bakterie Bartonella henselae i Bartonella clarridgeiae. Choroba kociego pazura rozprzestrzenia się na skutek zadrapania przez zwierzę-nosiciela, bakterie przenikają wówczas do organizmu człowieka.

Objawy

Pierwsze objawy choroby kociego pazura można zaobserwować po kilku dniach od zakażenia. W miejscu zadrapania pojawiają się wówczas drobne zmiany miejscowe oraz wysypka, później pojawia się obrzęk i zaczerwienienie a następnie robień i owrzodzenie. Zmianom skórnym często towarzyszy ból i świąd. Rany te goją się, natomiast przedostające się poprzez krew zarazki powodują zapalenie węzłów chłonnych. Inne mogące się pojawić objawy to:
  • gorączka,
  • złe samopoczucie,
  • uczucie rozbicia,
  • nudności,
  • brak łaknienia,
  • bóle mięśni i stawów,
  • dreszcze.
W miarę postępowania choroby może pojawić się wysoka gorączka, obrzęk węzłów chłonnych zwłaszcza w okolicach pachwin najbliżej zadrapania. Są one wówczas gorące i miękkie.

Choroba może się utrzymywać nawet do 2-3 tygodni.

Diagnostyka

Jeżeli po zadrapaniu przez kot wystąpią powyższe objawy, należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Diagnostyka choroby kociego pazura polega na wywiadzie, wykluczeniu innych tego typu chorób a także badaniu klinicznym i badaniu serologicznym, czyli oznaczeniu przeciwciał.

Leczenie

Choroba kociego pazura ustępuje zazwyczaj samoistnie bez powikłań, aczkolwiek czasami potrzebne jest leczenie antybiotykami.

Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego:
  • Unikaj zadrapań przez kota!
  • Zadbaj o higienę kota!
  • Po zadrapaniu oczyść powierzchnię skóry!
Choroba kociego pazura bardzo rzadko powoduje poważne powikłania. Warto jednak nauczyć dziecko by nie drażniło kota i nie lekceważyć czerwieniących się zadrapań na skórze po zabawie z nim.
Źródło:
Ziętek J., Ziętek E., Choroba kociego pazura, 2005

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
najwięcej przypadków zachorowań na chorobę kociego pazura przypada na miesiące jesienne i wczesnozimowe?