Ciąża

Dlaczego w ciąży boli brzuch?

Publikacja: 13 maj 2014 Ostatnia aktualizacja: 14 maj 2014
Ból brzucha w czasie ciąży może niepokoić każdą matkę. Nie zawsze musi być to jednak powód do zmartwień, gdyż może on wynikać z fizjologicznego przebiegu ciąży. Warto jednak wcześniej zapoznać się z objawami charakterystycznymi dla danego trymestru, by uniknąć przykrych komplikacji, a także niepotrzebnego stresu.
Praktycznie każda kobieta doświadcza uczucia bólu brzucha w czasie ciąży. Jest to jedna z najczęściej występujący dolegliwości w tym okresie, i chociaż najczęściej budzi olbrzymi niepokój, to zazwyczaj nie świadczy o żadnych nieprawidłowościach. Rodzaj bólu jest charakterystyczny dla każdego trymestru, dlatego też warto wiedzieć czego się spodziewać, by nie wpaść w niepotrzebną panikę.

I trymestr

Dolegliwości bólowe mogą być bardzo intensywne i powodować dyskomfort. Związane jest to ze zmianami jakie zachodzą w organizmie kobiety. Najczęściej odczuwane są:  
  • obrzmienie
  • pełność w jamie brzusznej
  • skurcze, uczucie ciągnięcia, "rozrwania" w kroczu - związane z powiększaniem się macicy
Należy pamiętać, że w pierwszym trymestrze ciąży występuje największe ryzyko poronienia, dlatego jeśli którykolwiek z objawów będzie budził niepokój, zawsze warto skontaktować się z lekarzem.

II trymestr

Część dolegliwości jest podobna jak w pierwszym trymestrze. Należą do nich przede wszystkim te, które są związane z rozwojem dziecka, a co za tym idzie, z dalszym powiększaniem macicy. Do nowych objawów należą:
  • bóle związane z ruchami dziecka, odczuwane jako "wiercenie się" lub "kopanie"
  • po 20. tygodniu ciąży pojawiają się tzw. skurcze Braxtona - Hicksa - zazwyczaj bezbolesne, trwające 20 - 30 sekund, powodujące twardnienie macicy
Jeżeli bóle stają się coraz silniejsze, bardziej bolesne, a brzuch twardnieje, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

III trymestr

W ostatnim etapie ciąży dolegliwości bólowe mogą się nasilić ze względu na wzrost częstotliwości skurczy. W 7 - 8 miesiącu są one nieregularne i występują kilka razy w tygodniu, natomiast przed samym porodem stają się intensywniejsze i dłuższe.

Należy pamiętać, by dolegliwości bólowych nie uśmierzać termoforem lub przez ciepłe kąpiele, gdyż może to spowodować przekrwienie całego organizmu, co jest bardzo niebezpieczne w okresie ciąży. Najważniejsze jest, by uważnie obserwować swój organizm, i każdy niepokojący objaw zgłaszać lekarzowi.
Źródło:
Grzegorz Bręborowicz: Położnictwo i ginekologia. T. 1. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2007

TEL-MED POLECA

USG 3D i 4D HD LIVE Poznań Grunwald/ Najnowocześniejsze USG 3D w Poznaniu/ USG 3D w weekendy Poznań

Klinika Słonczena - Prywatna klinika ginekologiczna w Poznaniu wykonująca USG 3D i 4D HD LIVE w soboty

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. Słoneczna 41/1
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
W 12. tygodniu ciąży kobieta może być cięższa nawet o 2 kg, mimo tego, że dziecko waży zaledwie 14 gramów. Jest to związane ze zmianami zachodzącymi w organizmie, które mają na celu zapewnienie jak najlepszych warunków do rozwoju płodu.