Medycyna ogólna

Kolonografia czy kolonoskopia?

Publikacja: 13 luty 2014 Ostatnia aktualizacja: 28 luty 2014
Jeśli cierpisz na zaparcia lub męczą cię biegunki, a lekarz nie potrafi wyjaśnić ich przyczyny, może skierować cię na badania jelita grubego zwane: kolonoskopią bądź kolonografią. Dzięki niemu gastroenterolog obejrzy jamę brzuszną od wewnątrz ciała.
Co to jest kolonografia TK?
Jest badaniem wykonywanym przy użyciu aparatu do tomografii komputerowej. Pozwala ono na dwu - i trójwymiarową ocenę  wewnętrznej powierzchni ścian jelit. Jest badaniem nieinwazyjnym, które cechuje się podobną skutecznością w wykrywaniu nieprawidłowości jelita grubego jak klasyczna kolonoskopia. Technika TK nie jest obciążona dyskomfortem i potencjalnymi powikłaniami klasycznej kolonoskopii, nie można w niej jednak pobrać wycinków ze ściany jelita. Kolonografia TK obrazuje również pozostałe struktury i narządy jamy brzusznej oraz miednicy mniejszej.

Co dzieje się podczas badania?

Podczas badania pacjent ma założony wenflon i wprowadzony w rękę środek kontrastujący. Natomiast lekarz wprowadza ostrożnie gaz (dwutlenek węgla) do wnętrza jelit poprzez rurkę umiejscowioną w odbycie. Wykonuje się to z kontrolowaną szybkością za pomocą specjalnego urządzenia. Pacjent może czuć wzdęcie, rozpieranie i przelewanie w jelitach. Gdy ilość gazu w jelicie grubym będzie wystarczająca, aparat wykona skanowanie w dwóch pozycjach; najpierw na brzuchu, potem na plecach. Każdy skan zajmie około 10-20 sekund (na wstrzymanym oddechu). Badanie trwa zwykle około 15-20 min.

Co to jest kolonoskopia?

Badanie polega na wprowadzeniu przez odbyt specjalnego wziernika o długości 130 do 200 cm. Badanie zwykle wykonywane jest pod znieczuleniem i pozwala ocenić błonę śluzową jelita grubego oraz umożliwia pobranie wycinków śluzówki do badania histopatologicznego i wykonania zabiegów endoskopowych wycięcia polipów, tamowania krwotoków i innych.

Wskazania do kolonoskopii diagnostycznej:
  •     podejrzenie raka jelita grubego,
  •     wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
  •     choroba Leśniowskiego - Crohna,
  •     biegunka o niejasnej przyczynie,
  •     podejrzenie nieswoistego zapalenia jelit,
  •     podejrzenie zaburzeń wchłaniania,
  •     badania przesiewowe zdrowej populacji w kierunku polipów i wczesnego raka.
Pacjent poddawany badaniu powinien specjalnie przygotować się do niego. Dzień wcześniej przed planowanym wykonaniem badania chory rozpoczyna dietę płynną z jednoczesnym przyjmowaniem środków przeczyszczających, a na krótko przed kolonoskopią wykonuje się lewatywę oczyszczającą. Badanie jest bolesne, dlatego zaleca się wykonywanie tego badania w znieczuleniu.
Źródło:
Nowa metoda w diagnostyce schorzeń jetilta grubego. Aleksandra Gmur, Piotr Zdunek

Ostatnie publikacje