Ważny temat

Dlaczego atopowe zapalenie skóry nasila się zimą?

Publikacja: 15 luty 2014 Ostatnia aktualizacja: 18 luty 2014
Atopowe zapalenie skóry dokucza nam przez cały rok, ale zimą rośnie w siłę. Dlaczego są okresy, w których stan naszej skóry się poprawia i okresy nasilonych objawów AZS? Jaki wpływ na chorobę ma pora roku oraz co zrobić by zimą prawidłowo zadbać o skórę?
Dlaczego AZS nasila się zimą?Zimą występuje wiele czynników, które wpływają na zaostrzenie objawów atopowego zapalenia skóry. Do najważniejszych należą: nadmierne osuszenie powietrza w mieszkaniu, wybieranie ubrań nieprzewiewnych, mroźny wiatr, dieta pozbawiona witamin oraz stres pogłębiony przez zimową depresję. Poniżej prezentujemy kilka wskazówek dotyczących radzenia sobie z czynnikami pogarszającymi stan naszej skóry zimą.
Ogrzewaj pomieszczenia z głową!Mrozy na zewnątrz zmuszają nas do ogrzewania pomieszczeń. Należy jednak zwracać uwagę, aby nadmiernie nie wysuszyć powietrza w mieszkaniu, ponieważ powoduje to również wysuszenie skóry. Pamiętaj, aby wietrzyć pomieszczenia nawet wtedy, gdy temperatura na zewnątrz nie przekracza 0°C. Warto również rozważyć kupno parowego nawilżacza powietrza.
Ubieraj się odpowiednio!Cierpiąc na atopowe zapalenie skóry pamiętaj aby wybierać ubrania naturalne, luźne i przewiewne np. bawełniane. Podrażnienia skóry mogą również pogłębiać ubrania sztuczne i szorstkie. Na rynku dostępna jest również specjalna odzież, która jest wyrobem medycznym i pomaga
w załagodzeniu objawów AZS. Powoduje również zmniejszenie potliwości, czyli ogranicza przeznaskórkową utratę wody.
Zabezpiecz się przed mroźnym wiatrem.Mroźne powietrze i wiatr osuszają skórę i powodują, że pęka. Wpływa niekorzystnie na wszystkich ludzi, a chorzy na atopowe zapalenie skóry powinni szczególnie dbać o ochronę zimą. Przed wyjściem na zewnątrz w mroźny dzień posmaruj twarz i ręce kremem półtłustym lub tłustym.
Pamiętaj o diecie!Nie ma uniwersalnej diety dla wszystkich walczących z AZS. Chorzy muszą eksperymentować i obserwując reakcje organizmu decydować, czy dany produkt niekorzystnie wpływa na skórę. Warto również przeprowadzić testy skórne, które dostarczą sporo przydatnych informacji dotyczących produktów w Twoim menu. Chorzy na atopowe zapalenie skóry najczęściej cierpią z powodu alergii na mleko krowie, orzeszki ziemne, ryby oraz cytrusy. Układając swoje menu pamiętaj aby dostarczyć organizmowi witamin, które są niezbędne aby Twoja skóra była
w dobrej kondycji – jest to szczególnie ważne zimą, gdy spada ilość spożywanych owoców i warzyw. Unikaj produktów zawierających konserwanty oraz sztuczne barwniki i konserwanty, szukaj produktów z upraw ekologicznych. W razie problemów z doborem odpowiedniej diety skorzystaj z pomocy specjalisty dietetyka.
KąpielBiorąc kąpiel pamiętaj, aby woda nie była zbyt gorąca. Należy również używać specjalnych olejków dla skóry z AZS. Po wyjściu z wanny delikatnie osusz skórę tak, aby nie podrażnić skóry ręcznikiem, a następnie użyj oliwę z oliwek. Bezpośrednio po kąpieli nie narażaj skóry na kontakt z mroźnym powietrzem.
A może wizyta u psychologa?Stres ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, może objawiać się także na skórze. Jeśli sporo się denerwujesz to może pojawić się zaczerwieniona, łuszcząca się lub pokryta wysypką skóra. Efekt ten może pogłębiać zimowa depresja. Jeśli czujesz, że codzienny stres i problemy przerastają cię, to pomyśl o konsultacji z psychologiem, który pokaże jak sobie z tym radzić oraz wskaże odpowiednie metody relaksacyjne.

TEL-MED POLECA

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
Częstość występowania atopowego zapalenia skóry u małych dzieci wynosi nawet do 20%.