Ważny temat

Złamania kości

Publikacja: 19 styczeń 2014 Ostatnia aktualizacja: 27 styczeń 2014
Oblodzony chodnik i chwila nieuwagi wystarczą, aby niefortunnie upaść i coś sobie złamać. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Jak wygląda leczenie?


Niekiedy upadek i związany z nim ból nie oznaczają złamania, jednak należy niezwłocznie udać się do lekarza, jeśli zauważymy obrzęk, zasinienie i nie potrafimy poruszyć kończyną, ponieważ może to być tzw. złamanie zamknięte. Innym rodzajem złamania jest złamanie otwarte, kiedy kość narusza strukturę tkanek miękkich, które ją otaczają.
W ekstremalnych przypadkach przebija ona skórę i jest widoczna gołym okiem.

Podejrzewam złamanie, co robić?

Pod żadnym pozorem nie należy nastawiać złamanej kończyny samodzielnie- tego typu zabieg może przeprowadzić tylko doświadczony lekarz! Do czasu przyjazdu profesjonalnej pomocy możemy unieruchomić złamaną kończynę z objęciem dwóch sąsiednich stawów, co zapobiegnie przesuwaniu się ewentualnych odłamków kości podczas przemieszczania poszkodowanej osoby.

Jakie są metody leczenia złamań?

Złamania można leczyć metodą nieoperacyjną poprzez unieruchomienie złamanej kończyny za pomocą opatrunku gipsowego lub stabilizatora. Jednak zanim to nastąpi, niezbędne jest nastawienie złamanej kości i badanie RTG.

Skomplikowane złamania, np. otwarte lub wielomiejscowe leczy się metodą operacyjną. Operacja polega w takim wypadku na zespoleniu kości przy użyciu rozmaitych narzędzi pomocniczych - śrub ortopedycznych, płytek, szyn lub wkładek.

Co mogę zrobić aby szybciej wyzdrowieć?
 
Niezwykle istotnym elementem efektywnej rekonwalescencji po złamaniu jest odpowiednia dieta bogata przede wszystkim w takie składniki mineralne jak wapń, witamina C i D, fosfor oraz magnez. Są one niezbędne naszemu organizmowi do prowadzonych przez niego działań odtwórczych i sprzyjają szybszemu powrotowi do sprawności. Naszą dietę powinniśmy uzupełnić o suplementy zawierające siarczan chondroityny, który wyprodukowany jest na bazie minerałów morskich i przyspiesza proces gojenia się kości.
Aby szybciej wrócić do formy należy także wykonywać ćwiczenia rehabilitacyjne, aby nie dopuścić do bolesnych przykurczów mięśniowych i późniejszych trudności w uruchomieniu danej kończyny. Naturalnie ćwiczenia te nie powinny dotyczyć unieruchomionej części ciała, ale za to powinny zapewnić stałą możliwość ruchu i jak najszybszy powrót do codziennej aktywności po załamaniu.
Źródło:
Krajowa Baza Medyczna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
Niezwykle istotnym elementem efektywnej rekonwalescencji po złamaniu jest odpowiednia dieta bogata przede wszystkim w takie składniki mineralne jak wapń, witamina C i D, fosfor oraz magnez.