Ważny temat

Sposoby leczenia trądziku

Publikacja: 19 grudzień 2013 Ostatnia aktualizacja: 20 grudzień 2013
Trądzik objawia się zaskórnikami i grudkami, które oszpecają naszą skórę. Powszechnie uważa się, że ten problem dotyczy tylko nastolatków, a czy na pewno? Niewłaściwe leczenie może doprowadzić do powstania trwałych blizn lub plam. Jakie są skuteczne metody leczenia trądziku?
Leczenie trądziku. W przypadku problemu z bardzo łagodnym trądzikiem lub krostami pomóc mogą drobne zabiegi pielęgnacyjne wykonywane w domu. W przypadku poważniejszych objawów choroby należy zasięgnąć opinii specjalisty dermatologa, który pomoże ostatecznie zapomnieć o problemie.
Lekarz w pierwszej kolejności określi rodzaj trądziku, a następnie dobierze odpowiednią metodę leczenia. Efekty kuracji mogą być zauważalne dopiero po kilku miesiącach. Specjalista może zasugerować następujące sposoby leczenia:
  • leczenie farmakologiczne:
    • retinoidy (pochodne witaminy A), które stasuje się miejscowo. Ich działanie polega na powstrzymaniu powstawania nowych zaskórników i stanów zapalnych oraz umożliwieniu prawidłowego złuszczania się naskórka
    • kwas azelainowy, który jest składnikiem wielu kremów. Charakteryzuje się działaniem antybakteryjnym i przeciwzaskórnikowym oraz jest stosowany do usuwania śladów potrądzikowych (dzięki spowalnianiu procesu powstawania melaniny)
    • antybiotyki działające miejscowo (chloramfenikol, erytromycyna, klindamycyna i sulfacetamid), stosowane w przypadku wystąpienia zmian zapalnych, powodują redukcję liczby bakterii. Czynnikami uniemożliwiającymi zastosowanie tej formy leczenia są: odporność bakterii oraz reakcje alergiczne.
    • nadtlenek benzoilu jest najczęściej stosowany w leczeniu trądziku. Ma działanie złuszczające, przeciwzapalnie oraz przeciwbakteryjnie. Na rynku są również dostępne preparaty zawierające nadtlenek benzoilu z dodatkami np.  siarki, kwasu glikolowego oraz mleczanu cynku.
    • tabletki antykoncepcyjne o działaniu antyandrogennym, stosowane u kobiet z zaburzeniami hormonalnymi (konieczna jest konsultacja u endokrynologa-ginekologa), u których przed miesiączką zaobserwowano wzrost zmian trądzikowych.
  • leczenie niefarmakologiczne:
    • zabiegi pielęgnacyjne, które prowadzą do skrócenia czasu występowania zmian trądzikowych oraz do ogólnej poprawy wyglądu skóry np. piling medyczny , mikrodermabrazja.
    • zabiegi laserowe, które usuwają blizny potrądzikowe.
Jak na co dzień dbać o skórę trądzikową? Do mycia twarzy należy używać odpowiednich pianek i żeli, następnie należy nałożyć lekki kremem nawilżający. Zaleca się również systematyczne pilingi, najlepiej 2 razy w tygodniu. Nie należy wyciskać krostek, ponieważ prowadzi to do rozszerzenia porów, podrażnień, a nawet blizn.

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
Blizny potrądzikowe na twarzy mogą dotyczyć nawet 90% osób walczących z trądzikiem.