Medycyna ogólna

Naturalne antybiotytki w Twojej kuchni?

Publikacja: 12 listopad 2013 Ostatnia aktualizacja: 21 listopad 2013
Zaczyna się sezon na jesienne przeziębienia. Kaszel, katar, gorączka, dreszcze to najczęstsze dolegliwości, które uprzykrzają nam życie. Jednak jesteśmy w stanie sami sobie poradzić z tymi objawami bez specjalistycznej wiedzy medycznej. Zapraszamy do zapoznania się wykazem naturalnych antybiotyków które możesz znaleźć w swojej kuchni.
Aby zadziałały naturalne antybiotyki należy spełnić jeden warunek - zastosować je jak najszybciej!
  • mleko z miodem i oraz roztartym ząbkiem czosnku - taka mikstura łagodzi ból gardła, chrypiący głos oraz oczyszcza je z bakterii, działa także przeciwkaszlowo;

  • sok malinowym – działa rozgrzewająco, obniża gorączkę oraz łagodzi ból gardła. Maliny zawierają witamin z grupy B oraz witaminy C a także salicylany, które działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo;
  • świeży czosnek - czosnek można dodać do mleka z miodem jak i zjeść na kanapce. Czosnek zawiera szereg związków bakterio- i grzybobójczych. Leczy kaszel, katar oraz działa wykrztuśnie. zawarta w czosnku allicyna obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu.
  • syrop z cebuli – pokrojoną cebulę zasypujemy cukrem i odstawiamy na kilka dni. Po tym czasie cebula puszcza sok, który jest znakomitym źródłem witaminy C - ma działanie bakteriobójcze. Działa kojąco, rozgrzewająco i oczyszczająco, pomaga w pozbyciu się pasożytów i ułatwia metabolizm białka. Zmniejsza ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, łagodzi nieżyt nosa i zapalenie gardła,  hamuje reakcje alergiczne;
  • imbir - posiada właściwości przeciwzapalne, działa rozgrzewająco. Imbir przyspiesza prace limfocytów dzięki czemu bardziej się pocimy, co jest bardzo wskazane w chorobie bo pozbywamy się z organizmu wszelkich toksyn.
  • sok z babki lancetowatej - środek stosowany na stany zapalne spojówek, śluzówek, dziąseł. Poza tym okład z babki działa działa antyseptycznie czyli przyspiesza gojenie się ran.
  • sok z dzikiej róży - jest źródłem witaminy C. Ma działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne. Zwiększa ona odporność, przyspiesza gojenie ran, pobudza też dojrzewanie czerwonych krwinek. Stosowana jest pomocniczo do leczenia różnych schorzeń wątroby, nerek i przewodu pokarmowego.
  • sok z żurawiny - pomocny przy infekcjach dróg moczowych działa przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo. Żurawina także zmniejsza ryzyko chorób serca, chroni przed wrzodami żołądka. 
  • olejek z oregano - działa przeciwzapalnie, ma właściwości przeciwpasożytnicze, grzybobójcze. Stosowany jest w roztworach do leczenia świądu skóry oraz do płukania jamy ustanej, gardła czy też do przemywania odleżyn.
  • miód - działa na (zgagę, palenie w żołądku i wymioty czyli typowe objawy choroby wrzodowej żołądka). Miód wykazuje też właściwości bakteriobójcze. Zwalcza drobnoustroje, zalecany jest przy zapaleniu spojówek, rogówki, jęczmienia. Miód również przyśpiesza gojenie się ran. Stosuje się go w leczeniu nerwic, bezsenności, nadpobudliwości, gdyż działa działa uspokajająco.

TEL-MED POLECA

Sklep Zielarski Poznań Grunwald/ Zielarnia HIBISCUS Poznań

Sklep Zielarsko-Medyczny HIBISCUS w Poznaniu

woj. wielkopolskie
Poznań, ul. Głogowska (zmiana adresu)
  • czynna
  • nieczynna

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
naturalnym sposobem na ból, opuchliznę, po ukąszeniu owada jest: przykładanie ukąszonego miejsca plastrem cebuli lub natką pietruszki natarcie miejsce ukąszenia sokiem ze świeżo przykrojonej cytryny lub liści babki lancetowatej przyłożenie kawałka świeżego, rozgniecionego liścia białej kapusty