Dieta

Żywność Light - dobrodziejstwo czy oszustwo?

Publikacja: 30 październik 2013 Ostatnia aktualizacja: 12 grudzień 2013
Jogurt 0%, czekolada bez cukru, batonik fit, napój niesłodzony, majonez odtłuszczony , deser slim, chipsy light… Na sklepowych pólkach pojawia się coraz więcej produktów, które według obietnic producentów mają pomagać w odchudzaniu lub otrzymaniu smukłej sylwetki.
Produkty light  są to produkty spożywcze o obniżonym poziomie tłuszczu lub cukru. Oznaczałoby to, że nie trzeba rezygnować z ulubionych pokarmów tylko wybierać ich „lżejszą” wersję. Często dopisany wyraz „light” na opakowaniu stanowi wabik dla konsumenta, który kojarzy taki produkt z żywnością dietetyczną.

Badania naukowe dowodzą, że osoby, które wybierają produkty light, dostarczają do organizmu nawet o 30-40% kalorii więcej niż spożywając standardowe produkty! Skoro „light” , „fit”, „slim” to znaczy, że zdrowe i tym samym przyzwalamy sobie na zjedzenie większej ich ilości. Ale nie zawsze wartość kaloryczna takiej żywności jest niższa o tradycyjnej wersji, albo różni się nieznacznie.

Warto też zastanowić się co sprawia, że czekolada bez cukru nadal jest słodka, a majonez odtłuszczony wciąż ma tłustą konsystencję… Usuwając z produktu tłuszcz lub cukier, trzeba produkt poddać obróbce, dodać substancje, które zastąpią usunięty składnik. Usunięcie cukru czy tłuszczu wiąże się z pogorszeniem smaku i konsystencji, dlatego produkty light bogate są w ulepszacze smaku, zagęstniki, słodziki, barwniki i inne.

Produkty te mają też obniżoną wartość odżywczą. Wraz z tłuszczem usunięte są witaminy A, D, E i K. Nadmiar sztucznych dodatków takich jak syntetyczne słodziki wywołują biegunki, pobudzają apetyt i zaburzają metabolizm. W efekcie utrudniają proces odchudzania.

Jest to żywność wysokoprzetworzona, obciąża układ pokarmowy, a składniki odżywcze są gorzej przyswajalne. A pamiętajmy, że odchudzanie nie polega tylko na ograniczeniu spożywanych kalorii. Niewłaściwie odżywiony organizm uruchomi procesy obronne, zmniejszy tempo metabolizmu i nie pozwoli na spalenie swoich zapasów czyli tkanki tłuszczowej.

Dieta odchudzająca to dieta zbilansowana. Aby organizm mógł spalić nadmiar tkanki tłuszczowej, należy dostarczyć mu wszystkich składników odżywczych (węglowodany, białka, tłuszcze, witaminy i składniki mineralne) ale w odpowiednich ilościach.
Źródło:
Marzena Pałasz / Poradnictwo Dietetyczne Smak Zdrowia / Dietetyk Konin

Ostatnie publikacje