Ważny temat

Sport na świeżym powietrzu

Publikacja: 24 kwiecień 2013
Istnieje wiele prostych sposobów na dbanie o zdrowie i samopoczucie na świeżym powietrzu np. jogging i gry zespołowe. Dla naszego zdrowia nie jest istotne gdzie ćwiczymy – na dworze, czy w klubie, ale dla naszego mózgu nie jest to obojętne. Na czym polega przewaga aktywności poza murami i jakie są jej formy?
Jak wynika z badań* ćwiczenia fizyczne wykonywane na świeżym powietrzu dostarczają nam więcej satysfakcji, bardziej obniżają poziom złości i smutku, niż formy aktywności wykonywane w pomieszczeniach. Te same badania pokazują także inną zależność: ćwicząc na łonie natury masz trzy razy większe szanse na regularną aktywność.

Nie wiadomo, co ma tak dobry wpływ na nasze samopoczucie: świeże powietrze, przestrzeń, światło słoneczne czy zieleń. Wiadomo natomiast, że taka forma ćwiczeń pozwala osiągnąć lepszą wydolność organizmu, poczucie odprężenia i znacznie mniej centymetrów w talii.

Biegając lub spacerując na zewnątrz możliwe jest większe zaangażowanie fizyczne organizmu jeśli wykonujemy je w terenie wymagającym, na przykład w pagórkowatym i na trudnych, długich trasach. W takich warunkach, których nie jest w stanie oddać zmiana nachylenia kąta na bieżni, inaczej pracują nasze stawy i mięśnie. Ponadto biegając w terenie mamy możliwość biec również z góry, co zmusza mięśnie do zupełnie innej pracy, a czego nie odtworzymy w czterech ścianach. Przebiegając ten sam dystans na świeżym powietrzu, co w siłowni, spalamy więcej kalorii. Zróżnicowanie terenu przynosi podobne efekty w przypadku jazdy na rowerze.
Ruch na świeżym powietrzu wskazany dla najmłodszych!Świeże powietrze to jeden z naturalnych czynników, które dla rozwoju dziecka ma bardzo duże znaczenie. Wartość spacerów, wycieczek, zabaw sportowych polega na tym, że dzieci będą przebywały przez dłuższy czas na powietrzu w dobrych warunkach klimatycznych, co przyczyni się do odprężenia psychicznego i fizycznego.

W czasie ich trwania łączy dzieci wspólne radosne przeżycie, co sprawia, że wytwarza się przyjemna atmosfera ułatwiająca kontakty, wyzwalająca serdeczność i koleżeńskość, dzieci chętnie sobie pomagają. Wypracowanie u dzieci nawyków związanych z korzystaniem ze świeżego powietrza i słońca odbywać się powinno poprzez dostarczenie im wiadomości o znaczeniu świeżego powietrza dla zdrowia. Nie sposób pominąć szeregu przyjemnych doznań, przeżyć, gdy dziecko zaspokaja potrzebę ruchu, wyżywa się.

Dla wszystkich przeznaczone są długie spacery oraz bardziej intensywne wędrówki i stanowią doskonałą okazję by wykonywać je we wspólnym gronie. Bardzo istotne są rodzinnie spacery, można wybrać trasę o odpowiedniej trudności i długości dla członków rodziny w każdym wieku. Największe szanse na systematyczną aktywność fizyczną dają rodzinne i koleżeńskie formy ćwiczeń. Są również najlepszym sposobem na podtrzymanie sportowych motywacji dzieci, które od rodziców czerpią ich upodobania i wzorce w tym przypadku aktywnego i fizycznego postępowania. Piesze wędrówki do tego nadają się wprost idealnie.

Promienie słoneczne dostarczają witaminy D, a ćwiczenia na powietrzu są jednym z najlepszych środków poprawiających nastrój. Pozytywny wpływ przebywania na powietrzu i korzystania z bogactw natury, zauważyły także państwa. Regulacje prawne wprowadzające liczne sposoby ochrony przyrody wydają się więc być w pełni uzasadnione.
Jakie formy aktywności wybrać?Formy aktywności na świeżym powietrzu są bardzo różne, zależne od wieku i kondycji fizycznej. Oprócz wymienionych wcześniej spacerów i joggingu, wiele radości sprawia także jazda na rowerze, nie tylko w weekendy, ale także w drodze do pracy. Biorąc pod uwagę korki, możemy na miejsce dotrzeć w porównywalnym czasie, a podróż na świeżym powietrzu na pewno będzie bardziej przyjemna niż w zatłoczonym autobusie.

Ogromnym zainteresowanie cieszą się również gry zespołowe np piłka nożna, koszykówka i siatkówka. Wśród osób starszych (ale nie tylko!) sporym zainteresowaniem cieszy się Nordic Walking, czyli marsz ze specjalnymi kijami. Dzięki tej formie aktywności dbasz o serce, mięśnie oraz o układ krwionośny. Może to być trening łagodny, dający wspaniałe odprężenie, jak i trening ostry i dynamiczny - znacznie poprawiający naszą kondycję fizyczną oraz ćwiczący nasze mięśnie. W trakcie uprawiania Nordic Walking spalasz o 20% więcej kalorii niż przy tradycyjnym marszu, a co najważniejsze angażujemy ponad 90% mięśni całego ciała.


*badania przeprowadzone przez Narodowy Instytut Zdrowia w USA (National Institutes of Health)

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
mimo iż każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że spacery są zdrowe, zawsze znajdzie się jakiś powód, by nie ruszyć się z kanapy. Najczęściej tłumaczymy się brakiem zainteresowania ze strony innych członków rodziny (45 procent), brak pomysłu na miejsca do spacerowania (39 procent), zmęczenie (38 procent) i brak motywacji (33 procent).