Medycyna ogólna

Na czym polega osteopatia? Na pytania odpowiada Osteopata z Poznania

Publikacja: 01 listopad 2012 Ostatnia aktualizacja: 06 listopad 2012
Bóle kręgosłupa, problemy ze snem, rwa kulszowa... Kiedy należy zwrócić się po pomoc do osteopaty? Czym zajmuje się osteopatia i na czym polega? Na pytania odpowiada mgr Agnieszka Świerczak - specjalista osteopata z Poznania.
Co to jest osteopatia? Osteopatia jest to bezinwazyjna metoda terapeutyczna. Zakłada, ze organizm stanowi zwartą całość, a wszystkie jego części są ze sobą połączone i wzajemnie zależne. Powiązania te stanowią nasza strukturę funkcjonalną. W zdrowym organizmie zachowana jest równowaga w funkcjonowaniu poszczególnych składników struktury. W przypadku choroby, równowaga ta zostaje zachwiana (utracona), a osteopatia dąży do jej przywrócenia. Wrażliwe ręce operatora, będące podstawowym narzędziem terapeutycznym, przygotowują organizm do samowyzdrowienia.
Jaki jest cel zabiegów osteopatycznych? Głównym celem jest znalezienie oraz zdiagnozowanie występującej dysfunkcji i wyeliminowanie jej.
Elementy osteopatii
  • terapia czaszkowo-krzyżowa - przywraca poprawny mechanizm oddychania pierwotnego, synchronizuje rytm czaszkowo-krzyżowy i udrażnia krążenie płynu rdzeniowo-mózgowego,
  • terapia trzewna - poprzez przywrócenie narządom wewnętrznym poprawnej ruchomości ulepsza ich funkcjonowanie,
  • terapia strukturalna - przywraca sprawność w układzie mieśniowo-stawowym.
W jakim wieku pacjenci mogą zwrócić się do osteopaty?  W każdym. Od noworodka mającego problemy ze snem i odżywianiem po ludzi w podeszłym wieku z trudnościami w poruszaniu się. Najczęściej jednak do gabinetu osteopaty trafiają pacjenci z bólami kręgosłupa, rwą kulszową, migrenami, bólami mięśniowymi itp.
Po ilu wizytach (zabiegach) u osteopaty można spodziewać się poprawy?  Zależy to od wielu czynników, takich jak: wiek, stopień zaawansowania choroby, stosowane wcześniej metody leczenia itd. Niezależnie od powyższego, wieloletnia praktyka dowodzi, ze poprawa zdrowia następuje już po 3-4 wizytach u osteopaty.
Źródło:
mgr Agnieszka Świerczak

Ostatnie publikacje

Czy wiesz że.. ?
początki osteopatii sięgają 1874 roku, kiedy to zdefiniowano ją jako formę ulepszenia medycyny konwencjonalnej.