Ciąża

Poźna ciąża

Publikacja: 09 styczeń 2013 Ostatnia aktualizacja: 19 grudzień 2013
Kilka lat temu kobiety rodzące w wieku 25 lat uznawane były za "dojrzałe", natomiast obecnie poród w tym wieku to absolutna norma. Teraz coraz więcej kobiet decyduje się na dziecko znacznie później - po 30 roku życia lub nawet w okolicach „czterdziestki”, kiedy mają już ustabilizowaną sytuację materialną i wiedzą, że będą w stanie zapewnić maluchowi dobrą przyszłość.
Jednak im później kobieta decyduje się na ciążę, tym większe jest ryzyko, że nie będzie ona przebiegać prawidłowo. U starszych kobiet rośnie ryzyko wystąpienia wad genetycznych u dzieci. Obecnie jednak istnieją metody, dzięki którym jesteśmy w stanie stwierdzić czy maluch prawidłowo się rozwija.

W okresie ciąży należy być pod stała opieką lekarza i wykonywać badania USG - według zaleceń najważniejsze są dwa z nich: pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży oraz pomiędzy 18 a 23 tygodniem ciąży. Zarówno w czasie pierwszego, jak i drugiego badania, lekarz ocenia pewne cechy, dzięki którym jest możliwość stwierdzenia podwyższonego ryzyka wystąpienia zespołu genetycznego.

Podczas badania we wczesnej ciąży oceniane są przede wszystkim:
  • przezierność karkowa,
  • obecność kości nosowej,
  • przepływ krwi przez przewód żylny,
  • przepływ krwi przez zastawkę trójdzielną,
  • kąt czołowo-żuchwowy,
  • czynność serca płodu
  • długość ciemieniowo-siedzeniowa
  • wymiar dwuciemieniowy,
  • anatomię płodu (między innymi pęcherz moczowy, żołądek, kręgosłup, kończyny).

W czasie tego badania najwięcej informacji dostarcza badanie przezierności karkowej. Efekt przezierności karkowej spowodowany jest przejściowym nagromadzeniem się płynu pod skórą szyi płodu, najlepiej obserwowanym w badaniu ultrasonograficznym między 11 a 14 tygodniem ciąży. Pamiętać jednak należy, że nie ma żadnych ściśle określonych norm dla przezierności karkowej NT, gdyż jest ona uzależniona od wielkości płodu.

Nieprawidłowe wartości tego parametru sugerują możliwość wystąpienia wad genetycznych u płodu dopiero wówczas, kiedy także nieprawidłowy jest zakres norm dla długości ciemieniowo-siedzeniowej. Także obecność lub brak kości nosowej może sugerować czy dziecko urodzi się zdrowe - u wielu płodów z zespołami genetycznymi (między innymi z zespołem Downa) kość ta się nie rozwija. Ponadto nieprawidłowy przepływ krwi przez zastawkę trójdzielną oraz przez przewód żylny sugeruje, że płód nie rozwija się prawidłowo.

W czasie usg w drugiej połowie ciąży lekarz ocenia przede wszystkim to czy u płodu nie jest obecny rozszczep podniebienia, rozszczep kręgosłupa oraz wady serca. Ponownej ocenie podlega także kość nosowa oraz inne narządy płodu. W tym okresie z bardzo dużym prawdopodobieństwem można rozpoznać obecność u dziecka wad rozwojowych.

Pomimo tego, że u starszych kobiet rośnie ryzyko choroby u dziecka, to ciąża w późniejszym wieku daje kobietom możliwość lepszego cieszenia się z macierzyństwem, tym bardziej, że jednak większość kobiet rodzi zdrowe, śliczne maluchy. Kobieta jest bardziej dojrzała emocjonalnie, szybciej nawiązuje więź z maluchem, łatwiej jest jej zrozumieć jego potrzeby. Poza tym wie już więcej o życiu i dzięki temu łatwiej jej jest wychowując dziecko zabezpieczać je przed czyhającymi na nie niebezpieczeństwami

Źródło:
Moda na Zdrowie,

Ostatnie publikacje